Logo
Logo

Porównujemy: trawnik z rolki a tradycyjny, czyli z siewu. Który jest lepszy?

Przydomowa murawa z rolki, czy z siewu? Który ze sposobów zakładania trawnika jest lepszy? Te pytania to tak naprawdę tylko początek, ponieważ równie istotne jest przygotowanie miejsca pod darń i zakup niezbędnych materiałów oraz narzędzi.

Zobacz, czym różnią się sposoby zakładania trawników, jak powinno się przygotować podłoże oraz jak później pielęgnować młodą trawę.

Spis treści
Wady i zalety trawnik z siewu Wady i zalety trawnik z rolki Porównanie kosztów – ile kosztuje trawnik z siewu i z rolki? Kiedy jest najlepszy czas na założenie trawnika z siewu i z rolki? Jak przygotować glebę pod przyszły trawnik (z siewu i z rolki)? Jak założyć trawnik z siewu? Krok po kroku Jak założyć trawnik z rolki? Krok po kroku Jakie są pierwsze zabiegi pielęgnacyjne na trawniku (z siewu i z rolki)?

Trawnik z rolki a tradycyjny trawnik z siewu – który lepszy?

Zakładanie trawnika możemy wykonać dwiema metodami: tradycyjną poprzez wysiew nasion oraz nowocześniejszą, układając gotową darń sprzedawaną w rolkach.

ogród na co dzień / YouTube

 

Lepszy trawnik z siewu niż z rolki

Mieszanki nasion na trawnik z siewu dobiera się do warunków w ogrodzie, bo tworzy się je z gatunków traw o różnych cechach. Oprócz mieszanek na najpopularniejsze trawniki rekreacyjne (czyli użytkowe – dość wytrzymałe i odporne na deptanie) oraz ozdobne (inaczej dywanowe lub gazonowe – niezbyt odporne na deptanie, wymagające częstego koszenia, podlewania i dobrego nasłonecznienia), dostępne są mieszanki nasion z przeznaczeniem na:

 • trawniki sportowe (na przydomowe boiska, bardzo wytrzymałe na deptanie, ale wymagające fachowej pielęgnacji),
 • trawniki parkowe (do dużych ogrodów, kosi się je rzadziej i wyżej, znoszą lekki cień, ale nie można ich intensywnie użytkować),
 • na łąkę kwietną (nie wymaga nawożenia i podlewania – poza pierwszym rokiem, a koszenie wykonuje się trzy razy w sezonie).

Wysiane nasiona kiełkują po ok. 2 tygodniach (pamiętajmy, że bez regularnego podlewania kiełkowanie znacznie się opóźni, a część nasion obumrze), ale na trawnik zakładany z siewu nie powinno się wchodzić do pierwszego koszenia. Na murawę odporną na deptanie trzeba czekać kilka miesięcy i w tym czasie kosić ją dwa razy w tygodniu.


TRAWNIK Z SIEWU

Zalety:

 • Trawnik z siewu jest tańszy, a nasiona łatwiej dostępne.
 • Pozwala na swobodny dobór odpowiedniej mieszanki nasion na trawnik do naszych potrzeb (na glebę bardziej suchą lub na stanowisko w półcieniu).

Wady:

 • Na trawnik z siewu musimy czekać dłużej niż na trawnik z rolki, by swobodnie z niego korzystać.

Lepszy trawnik z rolki niż z siewu

Trawnik z rolki jest produkowany na dwa sposoby – można go uzyskać wysiewając nasiona na podłoże, które jest rozłożone na specjalnej folii, albo wysiewając odpowiednią trawę do gruntu, skąd gdy wzejdzie i się zagęści, jest maszynowo oddzielana.

Rolowana darń z folii ukorzenia się w zaledwie kilka dni po rozłożeniu i można po niej chodzić od razu, choć przez pierwszych kilka dni nie należy jej intensywnie użytkować. Ryzyko jej wyschnięcia w czasie ukorzeniania jest niewielkie (oczywiście w razie suszy wymaga intensywnego nawadniania).

Rolowana darń z gruntu ma korzenie skracane nawet o połowę (podczas, gdy jest maszynowo oddzielana od podłoża). Opóźnia to jej ukorzenienie na nowym miejscu, dlatego chodzenie po trawniku wskazane jest dopiero po dwóch tygodniach od ułożenia.


TRAWNIK Z ROLKI

Zalety:

 • Trawnik z rolki daje niemal natychmiastowy efekt.
 • Lepiej sprawdza się na skarpach, ponieważ wymaga mniejszych nakładów pracy (nasionom nie grozi wypłukiwanie przez deszcz – nie trzeba ich starannie wałować i zabezpieczać).

Wady:

 • Trawnik z rolki jest zdecydowanie droższy.
 • Trawnik może mieć duży problem na stanowiskach zacienionych i suchych (trawnik z rolki jest produkowany w pełnym nasłonecznieniu i wilgotnym podłożu, dlatego, gdy zostaje umieszczony na innej ziemi zaczyna bardzo szybko tracić zdrowy wygląd – trawa reaguje tzw. stresem fizjologicznym).

Jaki jest koszt trawnika z rolki, a jaki z siewu?

Na dużych działkach zazwyczaj zakłada się trawnik z siewu, ze względu na jego niższy koszt: 7-30 zł/m2 (materiał i robocizna, wraz z przygotowaniem podłoża). Kilogram mieszanki trawnikowej kosztuje 15-30 zł (wystarczy na około 40 m2).

Koszt darni z rolki wynosi natomiast 20-45 zł/m2, przy czym trawa z folii jest sporo droższa od tej z gruntu (na co wpływ ma technologia produkcji) – sama darń kosztuje odpowiednio: 8-15 zł/m2 i 5-8 zł/m2.

Terminy, czyli kiedy zakładać trawnik?

Najlepsze terminy siewu trawy to przełom kwietnia i maja oraz sierpnia i września, bo najodpowiedniejsza jest wtedy wilgotność gleby i temperatura powietrza (ciepło), a ryzyko wystąpienia przymrozków i suszy – bardzo groźnych dla kiełkujących nasion – niewielkie.

Siew wykonuje się również w miesiącach letnich, jednak nasiona trzeba wtedy bardzo intensywnie podlewać. Murawę z rolki najlepiej zakładać we wrześniu lub październiku (bo niska temperatura i częste deszcze sprzyjają korzenieniu się trawy), jednak nie ma większych przeszkód, by zakładać ją w innym okresie sezonu wegetacyjnego.

Można to robić od marca do końca listopada, wszak darń jest dość odporna na przymrozki. Pamiętajmy tylko, że murawa z gruntu – w przeciwieństwie do darni z folii – ma słaby system korzeniowy i jest podatna na przesuszenie.

Jaki rodzaj gleby będzie najlepszy pod uprawę trawy?

Rodzaj gleby i przygotowanie podłoża jest takie samo pod darń z siewu i z rolki. Trawy nie wymagają bardzo żyznej gleby, ale powinna być ona lekka, próchniczna i lekko kwaśna (pH 5,5-6,5). Jeśli jest zwięzła, mokra, gliniasta – dodajemy piasku, a jeśli piaszczysta – kompostu, próchnicy lub gliny.

Zbyt kwaśne podłoże posypuje się kredą lub dolomitem, a zbyt zasadowe tzw. torfem wysokim (pH 3) lub nawozami siarczanowymi. Poziom pH gleby najprościej ustalić przy pomocy elektronicznego lub chemicznego pH-metru.

Zakladanie trawnika z siewu i z rolki - przygotowywanie gleby glebogryzarka, fot. Honda Fot. Honda

Przygotowywanie gleby pod trawnik glebogryzarką.

Prawidłowe przygotowanie podłoża pod trawnik

 • Zaczynamy od oczyszczenia terenu z kamieni, korzeni i ewentualnych pozostałości po budowie (śmieci, gruzu).
 • Następnie przekopujemy glebę, by jej struktura stała się luźniejsza (np. glebogryzarką).
 • Należy też usunąć chwasty wieloletnie – jeśli po przekopaniu gruntu resztki roślin uda się wygrabić, unikniemy stosowania środków chwastobójczych. W przypadku ich użycia, czekamy aż chwasty uschną, a potem wygrabiamy pędy i korzenie. Szczególnie ważne jest pozbycie się perzu, bo jest bardzo odporny i odradza się z niewielkich fragmentów pozostawionych w glebie. Poza tym nie można zniszczyć go herbicydem po założeniu trawnika, gdyż środki, które go zwalczają, zniszczą też trawę.
 • Na tym etapie możemy umieścić w ziemi elementy drenażu i instalacji nawadniającej jak i elektrycznej. Na głębokości ok. 10 cm warto ułożyć siatkę przeciw kretom. Jest to też dobry moment na wkopanie obrzeży trawnika, np. specjalnych taśm z PVC.
 • Następnie niweluje się nierówności za pomocą długiej deski i grabi (wszak równy trawnik łatwiej się kosi), 1-3% spadek terenu ułatwi spływ wody deszczowej.
 • Potem podłoże trzeba zwałować wzdłuż i wszerz walcem do trawnika (lub odczekać kilka tygodni, aby grunt dobrze osiadł). Po obfitym podlaniu pozostawiamy go na kilka dni.
 • Nie zapomnijmy o nawożeniu. Jeśli ziemia jest urodzajna, wystarczy ją trzy tygodnie przed siewem zasilić nawozem, np. do trawników, w ilości zalecanej przez producenta (mieszamy go z wierzchnią warstwą ziemi grabiami i podlewamy). Podłoże nieurodzajne należy użyźnić kompostem lub substratem torfowym (rozsypujemy 5-10 cm warstwę, wyrównujemy i wałujemy).

Siatka zabezpieczająca darń przed kretami

Siatka zabezpieczająca darń przed kretami.

Gotowe, plastikowe obrzeże do trawników

O obrzeżu trawnika należy pamiętać przy darni z rolki i z siewu.

Zakładanie trawnika z siewu krok po kroku

Do obsiania 100 m2 powierzchni potrzeba 2-3 kg mieszanki. Jeśli trawnik zakładamy na małej powierzchni, obsiany teren można zabezpieczyć siatką rozwieszaną ok. 10 cm nad ziemią, by ptaki nie wyjadały nasion.

Jeśli jednak powierzchnia jest duża lepiej po prostu gęściej posiać trawę (4-5 kg nasion na 100 m2). Warto też mieć w zapasie trochę nasion naszej mieszanki na trawnik (ok. 10%) na ewentualne dosiewki. Nasiona traw nie są zbyt żywotne (moc kiełkowania po roku maleje o kilkadziesiąt procent), dlatego sprawdzajmy datę ich produkcji.

Siew przeprowadzamy w dzień bezwietrzny i pochmurny, za pomocą siewnika lub ręcznie (gdy teren jest mały). Przed siewem nasiona należy dokładnie przemieszać (robimy to także co jakiś czas w trakcie pracy), a po wysianiu – wymieszać grabiami z wierzchnią warstwą gleby lub przysypać cienką (maks. 2 cm) warstwą przesianej ziemi kompostowej. Dzięki temu ograniczymy przemieszczanie nasion przez wiatr i wyjadanie przez ptaki. Aby nasiona jeszcze lepiej zespoliły się z podłożem, teren wałujemy, a na koniec podlewamy – rozproszony strumień wody zapobiegnie wypłukaniu nasion.

Brzegi trawnika warto obsiać dwa razy gęściej, szczególnie przy ścieżkach, bo tam murawa jest bardziej narażona na uszkodzenia Po obsianiu całego trawnika, wałujemy go, aby nasiona bez problemu mogły pobierać wodę z podłoża

Brzegi trawnika warto obsiać dwa razy gęściej, szczególnie przy ścieżkach, bo tam murawa jest bardziej narażona na uszkodzenia. (fot. www.sorted.waw.pl)

Po obsianiu całego trawnika, wałujemy go,
aby nasiona bez problemu mogły pobierać
wodę z podłoża. (fot. www.sorted.waw.pl)

Układanie trawnika z rolki krok po kroku

Materiał należy kupować z pewnego źródła. Przeprowadź test!

Dobrej jakości darń jest intensywnie zielona, bez chwastów, źdźbła są równo przycięte na długość 4 cm, płaty mają jednakowe wymiary (co ułatwia układanie), nie rozpadają się i nie osypuje się z nich ziemia (jeśli tak się dzieje, darń jest przesuszona i trudniej się przyjmuje). Podczas rozładunku sprawdźmy, w jakim stanie znajdują się rolki.

Na czas transportu powinny być zabezpieczone folią (by ziemia nie obsypywała się) i zwinięte źdźbłami do wewnątrz. To dobry moment, by spojrzeć na korzenie trawy w rolkach – powinny być gęste i białe.

Warto kupić ok. 5% więcej darni, niż wynika z obliczeń – na uzupełnianie ewentualnych prześwitów i ubytków.

Nie zwlekajmy z układaniem

Darń najlepiej rozkładać wkrótce po przywiezieniu i całą pracę wykonać w ciągu jednego dnia (jeden pracownik może w tym czasie ułożyć 100 m2 trawnika), bo nie można jej długo przechowywać.

 • Latem rolki mogą leżeć dobę, bo gdy jest ciepło i wilgotno, trawa może się zaparzyć.
 • Umieszcza się je w cieniu na pryzmie złożonej z maksymalnie pięciu warstw.
 • Jeśli owinięte są folią, od razu ją zdejmujemy.
 • Jeżeli konieczne jest dłuższe przechowywanie – rolki trzeba rozwinąć, umieścić w cieniu i regularnie podlewać.

Ważne, by darń kłaść ściśle, a potem docisnąć do podłoża

Układanie wygodnie jest rozpocząć od najdłuższego boku trawnika lub wzdłuż ściany czy ogrodzenia. Kolejne rolki przenosimy na trawnik, rozkładając je od razu na obficie podlanym fragmencie podłoża. Płaty darni umieszczamy ściśle jeden przy drugim, ale tak, by nie nachodziły się siebie. Po rozpostarciu kilku pasów, delikatnie dociskamy je do podłoża (grabiami lub ubijakiem drewnianym), by nie zostały pod nimi pęcherze powietrza, a korzenie dobrze dochodziły do podłoża. Brzegi trawnika docinamy nożem, nadając mu wymagany kształt, a następnie obsypujemy je ziemią, żeby nie obsychały.

Gotowy trawnik wyrównujemy przez wałowanie, po czym całość obficie podlewamy, tak by płaty były na wskroś przesiąknięte wodą. W niektórych miejscach mogą pojawić się teraz prześwity: uzupełniamy je klinami z darni, umieszczanymi na torfie, lub obsiewamy mieszanką traw.

Przywiezione rolki trawy najlepiej od razu rozłożyć na przygotowanym podłożu Układanie trawnika z rolki

Przywiezione rolki trawy najlepiej od razu
rozłożyć na przygotowanym podłożu.
(fot. www.ogrodnik.slupsk.pl)

Podczas układania należy zwrócić uwagę,
by źdźbła w każdej z nich skierowane były
w tę samą stronę, a miejsca połączeń w
sąsiadujących rzędach mijały się jak spoiny cegieł w murze. (fot. www.sorted.waw.pl)

Jakie są pierwsze zabiegi pielęgnacyjne na trawniku (z siewu i z rolki)?

Pielęgnacja trawnika bywa skomplikowana, dlatego niektórzy ogrodnicy zalecają zmniejszenie jego powierzchni do minimum (co bywa dobrym rozwiązaniem w dużych ogrodach, gdzie sporo czasu trzeba poświęcać na regularne koszenie i podlewanie murawy). Pamiętajmy jednak, że trawnik wprowadza do ogrodu ład, stanowi doskonałe tło dla roślin i jest miejscem zabaw oraz uprawiania sportów.

Jeśli wykonamy go prawidłowo (a później należycie o niego zadbamy), darń będzie soczyście zielona, bez łysych placów, przebarwień i kretowisk.

Kiedy i jak podlewać trawnik?

Podlewanie trawnika należy wykonać zaraz po zasianiu trawy lub ułożeniu jej z rolki. Kiełkujące nasiona nie znoszą suszy, a więc podłoże powinno być stale wilgotne, dopóki nie wzejdą.

Darń z rolki w pierwszym tygodniu po rozłożeniu podlewa się codziennie, a w kolejnym co 2-3 dni. Uważajmy jednak, by nie przesadzić z jej podlewaniem – trawnik powinien być na wskroś wilgotny, jednak nie przelany.

Każdą dojrzałą murawę należy podlewać systematycznie, rozproszonym strumieniem, tak długo, aż ziemia będzie wilgotna do głębokości ok. 15 cm.

Jak kosić młody trawnik?

Pierwsze koszenie trawnika z siewu przeprowadza się dopiero, gdy źdźbła osiągną długość ok. 8 cm. Skraca się je wtedy o 1-1,5 cm. Kolejne 2-3 razy kosi się podobnie, a potem coraz niżej, tak by źdźbła miały standardową długość 3-6 cm.

Murawę z rolki pierwszy raz strzyże się co najmniej trzy tygodnie od ułożenia, gdy trawa dobrze się ukorzeni.

Zarówno kilkuletni trawnik, jak i świeżo założony (jeśli był wykonany wiosną), od połowy maja do końca czerwca (w okresie intensywnego wzrostu trawy) zaleca się strzyc regularnie, czyli raz w tygodniu lub co 3-4 dni (choć dopuszczalne są 2-3-tygodniowe przerwy).

W okresie suszy trawników – czy to młodych, czy starszych – starajmy się nie kosić.

Od września natomiast strzyżenie powinno być rzadsze, a w drugiej połowie października, po wygrabieniu ostatnich liści opadłych z drzew, kosimy ostatni raz, pozostawiając nieco dłuższe źdźbła (5-7 cm).

W kolejnym sezonie pierwsze koszenie trawnika przeprowadza się w kwietniu (gdy źdźbła mają długość 8-10 cm), przycinając go do wysokości 2-3 cm. Później kosimy na wysokość standardową (3-6 cm).

Nawożenie młodego trawnika

Nowy trawnik z siewu należy zasilić po raz pierwszy wczesną jesienią (specjalnym jesiennym nawozem).

Niepotrzebne jest natomiast nawożenie trawnika z rolki w pierwszym sezonie, bo w trakcie uprawy darni na sprzedaż jest ona bardzo intensywnie zasilana.

Dojrzały trawnik z rolki i z siewu nawozi się wiosną i w drugiej połowie lata – uniwersalnym nawozem wieloskładnikowym lub nawozem do trawników. Jesienią można zastosować nawóz zimowy (z małą ilością azotu). Nawożenie wykonuje się po deszczu lub podlewaniu, gdy źdźbła są już suche.


 Tekst: Małgorzata Kolmus

Autor
Porównujemy: trawnik z rolki a tradycyjny, czyli z siewu. Który jest lepszy?
Porównujemy: trawnik z rolki a tradycyjny, czyli z siewu. Który jest lepszy?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość krzysztof

13-10-2021 13:07

w swoim życiu wybudowałem dwa domy więc dwa zagospodarowania ogrodu. w pierwszym zastosowałem sianie i niestety był to katastroficzny błąd, bo dzieci zamiast bawić sie na zielonym trawniku musialy czekać na wykiełkowanie a później jeszcze na jego zageszczenie i ukorzenienie. trwało ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl