Logo
Logo
14
Okazje
Artykuł na: 17-22 minuty

Trawnik z rolki a tradycyjny, czyli z siewu. Który jest lepszy?

Przełom marca i kwietnia to dobra pora na planowanie przydomowej murawy. Zakładanie trawnika należy zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca pod darń i zakup niezbędnych materiałów oraz narzędzi. Zobacz, jak powinno się przygotować podłoże pod idealny trawnik, jak prawidłowo położyć trawnik z rolki lub go wysiać oraz jak go pielęgnować.

 

Trawnik z rolki a tradycyjny, czyli z siewu. Który lepszy?

Zakładanie trawnika możemy wykonać dwiema metodami: tradycyjną - przez siew - lub nowocześniejszą - układając gotową darń sprzedawaną w rolkach, dającą niemal natychmiastowy efekt. Choć nie jest tania, cieszy się coraz większą popularnością w przydomowych ogrodach. Jednak ze względu na różne wymagania traw i odmienny sposób zakładania obu rodzajów murawy, w jednych ogrodach sprawdzi się gotowa darń, lecz w innych lepiej pozostać przy metodzie tradycyjnej.

Na skarpach lepiej sprawdza się trawa z rolki (szczególnie jej specjalna odmiana przeznaczona na zbocza, produkowana na zamówienie), bo nasiona mogą zostać wypłukane przez deszcz i podczas podlewania, jeśli nie przemiesza się ich starannie z glebą i nie zwałuje terenu.

Trawy najlepiej rosną w pełnym nasłonecznieniu i wilgotnym podłożu. Najczęściej właśnie takie warunki preferują gatunki traw, z których produkuje się darń z rolki, a więc nie nadaje się ona na stanowiska zacienione i suche (można co prawda zamówić materiał bardziej odporny, ale na realizację takiego zamówienia będziemy sporo czekać).

Natomiast mieszanki nasion na trawnik z siewu dobiera się do warunków w ogrodzie, bo tworzy się je z gatunków traw o różnych cechach. Oprócz mieszanek na najpopularniejsze trawniki rekreacyjne (czyli użytkowe - dość wytrzymałe i odporne na deptanie) oraz ozdobne (inaczej dywanowe lub gazonowe - niezbyt odporne na deptanie, wymagające częstego koszenia, podlewania i dobrego nasłonecznienia).

Dostępne są mieszanki nasion z przeznaczeniem na:

 • trawniki sportowe (na przydomowe boiska, bardzo wytrzymałe na deptanie, ale wymagające fachowej pielęgnacji),
 • trawniki parkowe (do dużych ogrodów, kosi się je rzadziej i wyżej, znoszą lekki cień, ale nie można ich intensywnie użytkować),
 • na łąkę kwietną (nie wymaga nawożenia i podlewania - poza pierwszym rokiem, a koszenie wykonuje się trzy razy w sezonie).

Darń z rolki nie jest tak zróżnicowana - standardowo przeznaczona jest na najpopularniejsze trawniki ozdobne i rekreacyjne.

Wysiane nasiona kiełkują po ok. 2 tygodniach (pamiętajmy, że bez regularnego podlewania kiełkowanie znacznie się opóźni, a część nasion obumrze), ale na trawnik nie powinno się wchodzić do pierwszego koszenia. Na murawę odporną na deptanie trzeba czekać kilka miesięcy i w tym czasie kosić ją dwa razy w tygodniu.

Rolowana darń z folii ukorzenia się w zaledwie kilka dni po rozłożeniu i można po niej chodzić od razu, choć przez pierwszych kilka dni nie należy jej intensywnie użytkować. Ryzyko jej wyschnięcia w czasie ukorzeniania jest niewielkie (oczywiście w razie suszy wymaga intensywnego nawadniania) - w przeciwieństwie do rolowanej darni z gruntu, która ma skracane nawet o połowę korzenie, kiedy jest maszynowo oddzielana od podłoża. Opóźnia to jej ukorzenienie na nowym miejscu, dlatego chodzenie po trawniku wskazane jest dopiero po dwóch tygodniach od ułożenia.

Jaki jest koszt trawnika z rolki, a jaki z siewu?

Na dużych działkach zazwyczaj zakłada się trawnik z siewu, ze względu na jego niższy koszt: 7-30 zł/m2 (materiał i robocizna, wraz z przygotowaniem podłoża). Kilogram mieszanki trawnikowej kosztuje 15-30 zł (wystarczy na około 40 m2).

Koszt darni z rolki wynosi natomiast 20-45 zł/m2, przy czym trawa z folii jest sporo droższa od tej z gruntu (na co wpływ ma technologia produkcji) - sama darń kosztuje odpowiednio: 8-15 zł/m2 i 5-8 zł/m2.

Terminy siewu, czyli kiedy zakładać trawnik

Najlepsze terminy siewu trawy to przełom kwietnia i maja oraz sierpnia i września, bo najodpowiedniejsza jest wtedy wilgotność gleby i temperatura powietrza (ciepło), a ryzyko wystąpienia przymrozków i suszy - bardzo groźnych dla kiełkujących nasion - niewielkie.

Siew wykonuje się również w miesiącach letnich, jednak nasiona trzeba wtedy bardzo intensywnie podlewać. Murawę z rolki najlepiej zakładać we wrześniu lub październiku (bo niska temperatura i częste deszcze sprzyjają korzenieniu się trawy), jednak nie ma większych przeszkód, by zakładać ją w innym okresie sezonu wegetacyjnego.

Można to robić od marca do końca listopada, wszak darń jest dość odporna na przymrozki. Pamiętajmy tylko, że murawa z gruntu - w przeciwieństwie do darni z folii - ma słaby system korzeniowy i jest podatna na przesuszenie.

Właściwe podłoże, czyli jaki rodzaj gleby będzie najlepszy pod uprawę trawy

Rodzaj gleby i przygotowanie podłoża jest takie samo pod darń z siewu i z rolki. Trawy nie wymagają bardzo żyznej gleby, ale powinna być ona lekka, próchniczna i lekko kwaśna (pH 5,5-6,5). Jeśli jest zwięzła, mokra, gliniasta - dodajemy piasku - a jeśli piaszczysta - kompostu, próchnicy lub gliny. Zbyt kwaśne podłoże posypuje się kredą lub dolomitem, a zbyt zasadowe tzw. torfem wysokim (pH 3) lub nawozami siarczanowymi. Poziom pH gleby najprościej ustalić przy pomocy elektronicznego lub chemicznego pH-metru.

Podłoże pod trawnik najłatwiej przekopać glebogryzałką (fot. Honda)
Podłoże pod trawnik najłatwiej przekopać glebogryzarką (fot. Honda)

Prawidłowe przygotowanie podłoża pod trawnik

 • zaczynamy od oczyszczenia terenu z kamieni, korzeni i ewentualnych pozostałości po budowie (śmieci, gruzu);
 • następnie przekopujemy glebę, by jej struktura stała się luźniejsza (np. glebogryzarką);
 • należy też usunąć chwasty wieloletnie – jeśli po przekopaniu gruntu resztki roślin uda się wygrabić, unikniemy stosowania środków chwastobójczych. W przypadku ich użycia, czekamy aż chwasty uschną, a potem wygrabiamy pędy i korzenie.

Szczególnie ważne jest pozbycie się perzu, bo jest bardzo odporny i odradza się z niewielkich fragmentów pozostawionych w glebie. Poza tym nie można zniszczyć go herbicydem po założeniu trawnika, gdyż środki, które go zwalczają, zniszczą też trawę;

 • na tym etapie możemy umieścić w ziemi elementy drenażu i instalacji nawadniającej i elektrycznej. Na głębokości ok. 10 cm warto ułożyć siatkę przeciw kretom. Jest to też dobry moment na wkopanie obrzeży trawnika, np. specjalnych taśm z PVC;
Siatka zabezpieczająca przed kretami
Siatka zabezpieczająca darń przed kretami.
O obrzeżu trawnika należy pamiętać przy darni z rolki i z siewu.
O obrzeżu trawnika należy pamiętać przy darni
z rolki i z siewu.
 • następnie niweluje się nierówności za pomocą długiej deski i grabi (wszak równy trawnik łatwiej się kosi), 1-3% spadek terenu ułatwi spływ wody deszczowej;
 • potem podłoże trzeba zwałować wzdłuż i wszerz walcem do trawnika (lub odczekać kilka tygodni, aby grunt dobrze osiadł). Po obfitym podlaniu pozostawiamy go na kilka dni;
 • nie zapomnijmy o nawożeniu. Jeśli ziemia jest urodzajna, wystarczy ją trzy tygodnie przed siewem zasilić nawozem, np. do trawników, w ilości zalecanej przez producenta (mieszamy go z wierzchnią warstwą ziemi grabiami i podlewamy). Podłoże nieurodzajne należy użyźnić kompostem lub substratem torfowym (rozsypujemy 5-10 cm warstwę, wyrównujemy i wałujemy).

Zakładanie darni z siewu

Do obsiania 100 m2 powierzchni potrzeba 2-3 kg mieszanki. Jeśli trawnik zakładamy na małej powierzchni, obsiany teren można zabezpieczyć siatką rozwieszaną ok. 10 cm nad ziemią, by ptaki nie wyjadały nasion.

Jeśli jednak powierzchnia jest duża - lepiej gęściej posiać trawę (4–5 kg nasion na 100 m2). Warto też mieć zapas mieszanki (ok. 10%) na ewentualne dosiewki. Nasiona traw nie są zbyt żywotne (moc kiełkowania po roku maleje o kilkadziesiąt procent), dlatego sprawdzajmy datę ich produkcji.

Siew przeprowadzamy w dzień bezwietrzny i pochmurny, za pomocą siewnika lub ręcznie (gdy teren jest mały). Przed siewem nasiona należy dokładnie przemieszać (robimy to także co jakiś czas w trakcie pracy), a po wysianiu - wymieszać grabiami z wierzchnią warstwą gleby lub przysypać cienką (maks. 2 cm) warstwą przesianej ziemi kompostowej. Dzięki temu ograniczymy przemieszczanie nasion przez wiatr i wyjadanie przez ptaki. Aby nasiona jeszcze lepiej zespoliły się z podłożem, teren wałujemy, a na koniec podlewamy - rozproszony strumień wody zapobiegnie wypłukaniu nasion.

Brzegi trawnika warto obsiać dwa razy gęściej, szczególnie przy ścieżkach, bo tam murawa jest bardziej narażona na uszkodzenia (fot. www.sorted.waw.pl) Po obsianiu całego trawnika, wałujemy go, aby nasiona bez problemu mogły pobierać wodę z podłoża (fot. www.sorted.waw.pl)

Brzegi trawnika warto obsiać dwa razy gęściej,
szczególnie przy ścieżkach, bo tam murawa
jest bardziej narażona na uszkodzenia
(fot. www.sorted.waw.pl).

Po obsianiu całego trawnika, wałujemy go,
aby nasiona bez problemu mogły pobierać
wodę z podłoża (fot. www.sorted.waw.pl).

Układanie trawnika z rolki krok po kroku

 • Materiał należy kupować z pewnego źródła. Przeprowadź test

Dobrej jakości darń jest intensywnie zielona, bez chwastów, źdźbła są równo przycięte na długość 4 cm, płaty mają jednakowe wymiary (co ułatwia układanie), nie rozpadają się i nie osypuje się z nich ziemia (jeśli tak się dzieje, darń jest przesuszona i trudniej się przyjmuje). Podczas rozładunku sprawdźmy, w jakim stanie znajdują się rolki.

Na czas transportu powinny być zabezpieczone folią (by ziemia nie obsypywała się) i zwinięte źdźbłami do wewnątrz. To dobry moment, by spojrzeć na korzenie trawy - powinny być gęste i białe. Warto kupić ok. 5% więcej darni, niż wynika z obliczeń - na uzupełnianie ewentualnych prześwitów i ubytków.

 • Nie zwlekajmy z układaniem

Darń najlepiej rozkładać wkrótce po przywiezieniu i całą pracę wykonać w ciągu jednego dnia (jeden pracownik może w tym czasie ułożyć 100 m2 trawnika), bo nie można jej długo przechowywać. Latem rolki mogą leżeć dobę, bo gdy jest ciepło i wilgotno, trawa może się zaparzyć. Umieszcza się je w cieniu na pryzmie złożonej z maksymalnie pięciu warstw. Jeśli owinięte są folią, od razu ją zdejmujemy. Jeżeli konieczne jest dłuższe przechowywanie - rolki trzeba rozwinąć, umieścić w cieniu i regularnie podlewać.

 • Ważne, by darń kłaść ściśle, a potem docisnąć do podłoża

Układanie wygodnie jest rozpocząć od najdłuższego boku trawnika lub wzdłuż ściany czy ogrodzenia. Kolejne rolki przenosimy na trawnik, rozkładając je od razu na obficie podlanym fragmencie podłoża. Płaty darni umieszczamy ściśle jeden przy drugim, ale tak, by nie nachodziły się siebie. Po rozpostarciu kilku pasów, delikatnie dociskamy je do podłoża (grabiami lub ubijakiem drewnianym), by nie zostały pod nimi pęcherze powietrza, a korzenie dobrze dochodziły do podłoża. Brzegi trawnika docinamy nożem, nadając mu wymagany kształt, a następnie obsypujemy je ziemią, żeby nie obsychały.

Gotowy trawnik wyrównujemy przez wałowanie, po czym całość obficie podlewamy, tak by płaty były na wskroś przesiąknięte wodą. W niektórych miejscach mogą pojawić się teraz prześwity: uzupełniamy je klinami z darni, umieszczanymi na torfie, lub obsiewamy mieszanką traw.

Przywiezione rolki trawy najlepiej od razu rozłożyć na przygotowanym podłożu (fot. www.ogrodnik.slupsk.pl) Układanie trawnika z rolki (fot. www.sorted.waw.pl)

Przywiezione rolki trawy najlepiej od razu
rozłożyć na przygotowanym podłożu
(fot. www.ogrodnik.slupsk.pl).

Podczas układania należy zwrócić uwagę,
by źdźbła w każdej z nich skierowane były
w tę samą stronę, a miejsca połączeń w
sąsiadujących rzędach mijały się jak spoiny
cegieł w murze (fot. www.sorted.waw.pl).

Ważne pierwsze zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja trawnika bywa skomplikowana, dlatego niektórzy ogrodnicy zalecają zmniejszenie jego powierzchni do minimum (co bywa dobrym rozwiązaniem w dużych ogrodach, gdzie sporo czasu trzeba poświęcać na regularne koszenie i podlewanie murawy). Pamiętajmy jednak, że trawnik wprowadza do ogrodu ład, stanowi doskonałe tło dla roślin i jest miejscem zabaw oraz uprawiania sportów.

Jeśli wykonamy go prawidłowo (a później należycie o niego zadbamy), darń będzie soczyście zielona, bez łysych placów, przebarwień i kretowisk.

Podlewanie trawnika - kiedy i ile?

Podlewanie trawnika należy wykonać zaraz po zasianiu trawy lub ułożeniu jej z rolki. Kiełkujące nasiona nie znoszą suszy, a więc podłoże powinno być stale wilgotne, dopóki nie wzejdą.

Darń z rolki w pierwszym tygodniu po rozłożeniu podlewa się codziennie, a w kolejnym co 2-3 dni. Uważajmy jednak, by nie przesadzić z jej podlewaniem - trawnik powinien być na wskroś wilgotny, jednak nie przelany.

Każdą dojrzałą murawę należy podlewać systematycznie, rozproszonym strumieniem, tak długo, aż ziemia będzie wilgotna do głębokości ok. 15 cm.

Koszenie trawnika

Pierwsze koszenie trawnika z siewu przeprowadza się dopiero, gdy źdźbła osiągną długość ok. 8 cm. Skraca się je wtedy o 1-1,5 cm. Kolejne 2-3 razy kosi się podobnie, a potem coraz niżej, tak by źdźbła miały standardową długość 3–6 cm.

Murawę z rolki pierwszy raz strzyże się co najmniej trzy tygodnie od ułożenia, gdy trawa dobrze się ukorzeni.

Zarówno kilkuletni trawnik, jak i świeżo założony (jeśli był wykonany wiosną), od połowy maja do końca czerwca (w okresie intensywnego wzrostu trawy) zaleca się strzyc regularnie, czyli raz w tygodniu lub co 3-4 dni (choć dopuszczalne są 2-3-tygodniowe przerwy). W okresie suszy nie kosimy.

Od września natomiast strzyżenie powinno być rzadsze, a w drugiej połowie października, po wygrabieniu ostatnich liści opadłych z drzew, kosimy ostatni raz, pozostawiając nieco dłuższe źdźbła (5-7 cm).

W kolejnym sezonie pierwsze koszenie trawnika przeprowadza się w kwietniu (gdy źdźbła mają długość 8-10 cm), przycinając go do wysokości 2-3 cm. Później kosimy na wysokość standardową (3-6 cm).

Nawożenie trawnika

Nowy trawnik z siewu należy zasilić po raz pierwszy wczesną jesienią (specjalnym jesiennym nawozem).

Niepotrzebne jest natomiast nawożenie trawnika z rolki w pierwszym sezonie, bo w trakcie uprawy darni na sprzedaż jest ona bardzo intensywnie zasilana.

Dojrzały trawnik z rolki i z siewu nawozi się wiosną i w drugiej połowie lata - uniwersalnym nawozem wieloskładnikowym lub nawozem do trawników. Jesienią można zastosować nawóz zimowy (z małą ilością azotu). Nawożenie wykonuje się po deszczu lub podlewaniu, gdy źdźbła są już suche.

Zobacz rośliny powiązane z publikacją - trawy ozdobne, czyli trawnik inaczej...

autor: Małgorzata Kolmus

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!