Herbicydy do usuwania chwastów z trawnika

Jak pozbyć się chwastów z trawnika Alina Tönjes Pixabay

Pytanie czytelnika: Co roku pojawia się ten sam problem – niepożądanych roślin (chwastów) na moim trawniku. Mechaniczne wyrywanie jest dość skuteczne, jednak bardzo pracochłonne. Zastanawiam się czy stosowanie herbicydów jest bezpieczne dla darni? Jeśli tak, to jakie preparaty wybrać?

Aleksandra P. z Leszna

Posłuchaj
00:00
1

Odpowiedź eksperta:

Metody walki z roślinami niepożądanymi w naszym ogrodzie zależą przede wszystkim od powierzchni uprawianej działki oraz rodzaju roślin, których staramy się pozbyć.

Pielenie i usuwanie chwastów na trawnikach za pomocą noża to sposoby ekologiczne, lecz niewątpliwie czasochłonne, jeśli występuje ich dużo. Oprysk herbicydem wykonuje się w ostateczności w drugim roku od założenia trawnika, gdy trawa jest już dobrze ukorzeniona.

Jeśli chcemy pozbyć się roślin dwuliściennych: mniszka lekarskiego, babki szerokolistnej, powoju polnego czy gwiazdnicy pospolitej, zaleca się stosowanie preparatów: Mniszek Ultra, Antychwaścik SP, Golf 292 EW lub Bofix 260 EC.

Efekty będą lepsze, gdy na początku sezonu wegetacyjnego zasili się murawę nawozem wieloskładnikowym (np. Florovit), a następnie po 2-3 tygodniach wykona oprysk z preparatu chwastobójczego. Wyżej wymienione preparaty nie zagrażają trawom, czyli roślinom jednoliściennym.

Inną niechcianą na trawniku rośliną jest mech, który pokazuje się zazwyczaj na stanowiskach zacienionych i wilgotnych. Skuteczne okazują się wtedy widły amerykańskie, które nacinając powierzchnię murawy wyrywają mech dostarczając powietrza korzeniom traw, co wpływa na lepszą kondycję darni. Drugą metodą walki z mchem jest wapnowanie trawnika lub zastosowanie preparatów zawierających siarczan wapnia – Antymech do trawników 60 WP lub 09 GR.

Na niektóre rośliny pojawiające się na trawnikach można spojrzeć jako na elementy urozmaicające i wzbogacające jego powierzchnię. Fiołki polne, stokrotki, jaskry, bodziszki zdobią i pozytywnie wpływają na bioróżnorodność murawy, przyciągając do siebie pszczoły i motyle, które z kolei wabią ptaki.

Zdjęcie tytułowe: Alina Tönjes/Pixabay

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści