Logo
Logo

Bodziszek (Geranium)

Bodziszek (Geranium) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: każda ogrodowa
 • Kolor kwiatów: fioletowe
 • Owoce: rozłupnia
 • Pokrój: wzniesiony
 • Wysokość: od 30 do 70 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: tarasy, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, roślina okrywowa, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, parki, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane gatunki i odmiany Ciekawostki

  Bodziszek (Geranium) to rodzaj roślin z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae), obejmujący ponad 300 gatunków. Występują one niemal wszystkich kontynentach. W Polsce występuje naturalnie 16 z nich, a kilka jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Wśród rodzaju występują zarówno rośliny jednoroczne, byliny, jak i małe krzewy.

  Ozdobą bodziszków są liście, odziomkowe i na pędach kwiatowych, które pokazują się wczesną wiosną i utrzymują przez cały sezon wegetacyjny. Są wyraźnie ogonkowe, o blaszkach klapowanych lub pierzastych. U wielu gatunków jesienią przebarwiają się na czerwono, rdzawo i pomarańczowo.

  Rośliny wydają mnóstwo drobnych, ale bardzo dekoracyjnych kwiatów (o średnicy 2-5 cm). Są one najczęściej zebrane po kilka na szczycie pędu lub w kątach liści. Mają promienistą budowę, a ich płatki są wolne i najczęściej zwężają się w tzw. paznokieć. Kwiaty mogą być różowe, czerwone, niebieskie, fioletowe lub białe. Kwitną latam – od czerwca do pierwszej połowy września.

  Charakterystyczne owoce bodziszków to długie rozłupnie, które dojrzewając pękają i rozsiewają się same. Specjalne haczyki, w które są zaopatrzone, mogą przyczepiać się do zwierząt.

  Wymagania i uprawa

  Bodziszki są bardzo trwałe i łatwe w pielęgnacji. Dobrze rosną na przeciętnych, niezbyt ciężkich glebach, zarówno w miejscach nasłonecznionych jak i półcienistych. Zwykle bez problemy znoszą suszę. Zwracajmy jednak uwagę na to, żeby nie sadzić bodziszków w miejscach mokrych – to jedyny typ gleb, których nie lubią.

  Rozmnażanie najlepiej wykonywać poprzez podział korzeni. Robimy to wczesną wiosną – wykopujemy karpę rośliny z ziemi, dzielimy ją i ponownie sadzimy w wybranych miejscach dobrze podlewając. Możemy również wysiewać nasiona, ale jest to trudne, ponieważ trzeba je stratyfikować, czyli przed wysianiem przechować w chłodzie (np. w lodówce).

  Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
  Przeczytaj także
  Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

  Zastosowanie

  Rodzaj Geranium jest tak różnorodny, że bodziszki możemy znaleźć zarówno w ogrodach jako rośliny ozdobne, w ziołolecznictwie, czy nawet w kuchni.

  Ponieważ bodziszki są dość ekspansywne, doskonale sprawdzają się na dużych powierzchniach. Wyższe gatunki ładnie prezentują się na rabatach. Niższe wykorzystuje się jako rośliny okrywowe, zastępując nimi trawniki. Dobrze rosną pod koronami drzew i krzewów. Nadają się także na łąki kwietne i do ogrodów skalnych.

  Polecane gatunki

  • Bodziszek wspaniały (Geranium x magnificum) – dorasta do ok. 70 cm, fioletowe kwiaty z niebieskim przebarwieniem
  • Bodziszek żałobny (Geranium phaeum) – wysoka roślina o fioletowo-bordowych kwiatach
  • Bodziszek łąkowy (Geranium pratense) – dorasta do 80 cm
  • Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) – do 40 cm
  • Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) – wiele kolorowych odmian
  • Bodziszek himalajski (Geranium himalayense) – niski, gęsto ukwiecony
  • Bodziszek wielkopłatkowy (Geranium platypetalum) – do 60 cm, duże kwiaty
  • Bodziszek kantabryjski (Geranium cantabrigiense) – nadaje się na skalniaki, posiada charakterystyczny zapach

  Ciekawostki

  Łacińska nazwa bodziszków pochodzi od greckiego słowa geranos oznaczającego żurawia. Ich spiczasto zakończone owoce podobne są do wzniesionego dzioba tego szlachetnego ptaka. Angielska nazwa bodziszków cranesbill oznacza po prostu "żurawi dziób".


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde

  Autor
  Bodziszek
  Bodziszek
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Tagi
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (6)
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  30-05-2023 13:37

  Nie spotkałem się z tym, by kwiaty bodziszków zmieniały kolor (ale nie mam dużego doświadczenia w ich uprawie). Poczekajmy, może ktoś będzie wiedział, czym to jest spowodowane. 

  Gość Alicja

  30-05-2023 08:07

  Moje bodziszki zmieniły kolor z niebieskiego na jasny fiolet i zmalały im kwiaty. Co mogę zrobić aby przywrócić im poprzedni wygląd?

  Gość alma2

  14-03-2023 18:25

  Mrozoodporność? Czy w okolicach górskich daje radę?

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl