Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Bodziszki na skarpę: dekoracyjne i odporne rośliny zadarniające

Pytanie czytelnika: Poszukuję ładnych i odpornych roślin zadarniających, które będą rosły na skarpie, a dokładnie na lekko pochyłym terenie wzdłuż schodów. Najlepiej żeby były to rośliny dekoracyjne i lubiące półcień.

Spis treści
Dlaczego warto wybrać zadarniające bodziszki? 5 gatunków bodziszków dobrych do zadarnienia skarpy

Dlaczego warto wybrać zadarniające bodziszki na skarpę?

W takim miejscu świetnie sprawdzą się bodziszki. To grupa bylin, tworzących od wiosny do jesieni szczelne kobierce ładnych klapowanych liści oraz zakwitających obficie wiosną i latem. Kwiatki są drobne, pojedyncze, mają ok. 2,5 cm średnicy i składają się z pięciu płatków, i zależnie od odmiany mogą mieć kolory różowy, fioletowy, biały lub czerwony.

Byliny te są bardzo trwałe i proste w pielęgnacji. Tolerancyjne w stosunku do podłoża, znoszą suszę, preferują słońce albo półcień. Co kilka lat warto dzielić zbyt mocno rozrośnięte kępy. Najlepiej wykonywać to wczesną wiosną lub jesienią (koniec marca, kwiecień bądź wrzesień). Przy takich terminach rośliny zdążą się dobrze zakorzenić.

Zadarniające gatunki bodziszków

  • Bodziszek kantabryjski (Geranium x cantabrigense) w odm. 'Cambridge' – szybko rozrastające się kępy liści dorastają do 30 cm wysokości, kwitnie w czerwcu i lipcu na różowo.

  • Bodziszek himalajski (G. himalayense) – kępy osiągają 30–40 cm wysokości, kwitnie długo od maja do sierpnia, kwiaty są niebieskie.

  • Bodziszek korzenny (G. macrorrhizum) – kwitnie na różowo, jego liście wydzielają przyjemny aromat za sprawą leczniczych olejków, które odstraszają komary, ślimaki i mole.

  • Bodziszek wspaniały (G. x magnificum) – jeden z najwyższych bodziszków, bo wyrasta nawet do wys. 50–70 cm, jego kwiaty są duże i fioletowoniebieskie, pojawiają się tylko w czerwcu i czasami wymagają podpór.

  • Bodziszek czerwony (G. sanguineum) – uzyskuje do 25 cm wysokości, kwitnie bardzo długo między majem a październikiem na intensywnie czerwony kolor, lubi stanowiska słoneczne; odmiana ‘Alba’ kwitnie na biało.

logo BudujemyDom.pl

Źródło: Magazyn Budujemy Dom 5/2016
tekst i zdjęcia: Małgorzata Szymańska

Autor
Bodziszki na skarpę: dekoracyjne i odporne rośliny zadarniające
Bodziszki na skarpę: dekoracyjne i odporne rośliny zadarniające
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl