Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) nazywany też krwistym to bylina należąca do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Na naturalnych stanowiskach można go spotkać w krajach o umiarkowanym klimacie (min. w Azji i Europie), w tym także w Polsce.

Bodziszek czerwony dorasta do ok. 20-50 cm wys. i tworzy luźną rozetę wiotkich, cienkich, rozgałęzionych pędów, pokrytych parami zielonych, małych, dloniastoklapowanych, mocno powcinanych, niemal pierzastych, okrągłych w zarysie liści, osadzonych na długich ogonkach. Blaszka liściowa może być lekko pofałdowana i posiada wyraźne unerwienie. Jesienią liście przebarwiają się na kolor czerwony.

Od wiosny do jesieni (V-IX) na szczytach pędów rozwijają się pojedyncze, pięciopłatkowe, zwykle ciemnoróżowe lub różowoczerwone kwiaty, osadzone na długich szypułkach. Na płatkach widoczne jest wyraźne żyłkowanie. Kwiaty nie są szczególnie okazałe, ale na roślinie pojawiają się licznie i mają bardzo ładny, wyrazisty kolor. Cała roślina, włącznie z liśćmi i pąkami kwiatowymi jest owłosiona.

Wymagania i uprawa

Bodziszek czerwony to roślina łatwa w uprawie i mało wymagająca. Oczekuje słonecznego lub półcienistego stanowiska i przeciętnej, średnio żyznej, umiarkowanie wilgotnej gleby, o lekko zasadowym odczynie pH. Dobrze znosi przejściową suszę, ale nie lubi mokrego podłoża, dlatego powinna rosnąć na glebach lekkich i przepuszczalnych.

Bodziszek czerwony jest całkowicie mrozoodporny, dlatego nie wymaga zimowego odkrycia. Na jednym stanowisku może rosnąć przez wiele lat, z roku na rok zwiększając swoją objętość.

Bodziszek może być rozmnażany zarówno przez podział dorosłych egzemplarzy lub sadzonki korzeniowe (metoda polecana w przypadku odmian) jak i przez wysiew nasion (może dawać obfity samosiew).

Zastosowanie

Bodziszek czerwony to atrakcyjna i wdzięczna roślina ozdobna. Początkowo posiada dość luźny pokrój, ale po kilku latach tworzy ładną, gęstą, kopulastą kępę liści, ozdobioną barwnymi kwiatami.

W ogrodzie można go uprawiać na skalniakach, skarpach i w ogródkach żwirowych, ale dobrze komponuje się też na rabatach z innymi bylinami oraz krzewami ozdobnymi jak np. szałwią omszoną, różami krzaczastymi, firletką kwiecistą, przywrotnikami czy liliowcami. Posadzony w kępach może być też doskonałą rośliną okrywową, wypełniającą wolne przestrzenie np. pod drzewami. Niższe odmiany nadają się na obwódki rabat, trawników i ścieżek.

Wybrane odmiany

  • 'Max Frei' – (zdj. 1) kwiaty dość duże, różowe, wys. 15 cm
  • 'Album' – (zdj. 3, 4) kwiaty białe, wys. ok. 35 cm
  • 'Elke' – kwiaty różowe z jasnym obrzeżem i jasnym oczkiem, wys. ok. 20 cm
  • 'Vision Pink' – kwiaty jasnoróżowe, z ciemnym żyłkowaniem, wys. ok. 20 cm
  • 'Tiny Monster' – kwiaty ciemnoróżowe z żyłkowaniem, wys. ok. 30 cm 


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde