Firletka kwiecista (Silene coronaria syn. Lychnis coronaria) to okazała roślina zielna należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Jej ojczyzną są tereny leżące na obszarze południowo-wschodniej Europy, ale w wielu krajach świata jest też uprawiana jako roślina ozdobna (w Polsce czasem dziczejąca).

Firletka kwiecista jest rośliną dwuletnią lub krótkowieczną byliną, dorastającą do ok. 60-90 cm wys. W pierwszym roku uprawy tworzy tuż przy ziemi gęstą rozetę dużych, odziomkowych liści o kolorze szaro-srebrzysto-zielonym. Są one szeroko lancetowate, miękko owłosione i lekko pofalowane na brzegach. Spomiędzy nich w kolejnym roku wyrastają sztywne, wzniesione, silnie rozgałęzione, pokryte miękkim, srebrzystym kutnerem pędy, tworzące luźne, ażurowe kępy. Liście na łodygach są nieliczne, siedzące i wyrastają parami z węzłów.

Roślina zakwita latem od czerwca do sierpnia, wydając duże, pięciopłatkowe kwiaty osadzone na długich szypułkach i zebrane na szczytach pędów w luźne, wierzchotkowe kwiatostany. Kwiaty w zależności od odmiany mogą mieć kolor amarantowy, czerwony, kremowy lub biały i rozwijają się stopniowo przez cały okres kwitnienia.

Po przekwitnięciu kwiatów roślina zawiązuje pękate, podłużnie żebrowane owocostany, wypełnione mnóstwem drobnych, ciemnych nasion.

Wymagania i uprawa

Firletka kwiecista oczekuje w uprawie słonecznego, ciepłego stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej, próchniczej, dość żyznej, umiarkowanie wilgotnej, a nawet suchej gleby, gdyż tylko w takich warunkach najobficiej kwitnie i najładniej się wybarwia. Roślina jest dostatecznie mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia. Bardzo dobrze znosi suszę, ale nie toleruje zalania. Latem warto usuwać z niej przekwitłe kwiaty, dzięki czemu będzie dłużej kwitła i zawiąże mniej nasion.

Roślinę najlepiej rozmnażać z nasion (daje też obfity samosiew), wysiewanych późną wiosną (V-VI) na rozsadniku i wysadzanych późnym latem na miejsce stałe (VIII-IX).

Zastosowanie

Firletka kwiecista to pięknie kwitnąca roślina, doskonale nadająca się do tworzenia kompozycji rabatowych z bylinami i innymi firletkami. Pięknie komponuje się z lawendą, gailardią, firletką chalcedońską, kocimiętką, pysznogłówką, goździkiem pierzastym czy liliowcami. Znakomicie nadaje się też do uprawy w ogrodach skalnych i żwirowych.

Można z niej tworzyć mini-szpalery wzdłuż ścieżek i alejek. Bardzo dobrze sprawdza się w ogrodach wiejskich, naturalistycznych i romantycznych.

Wybrane odmiany

  • 'Alba' – odm. o białych kwiatach
  • 'Gardener’s World' – odm. o karminowych, pełnych kwiatach
  • 'Oculata' – odm. o białych kwiatach z dużym różowym oczkiem


Autor: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde; Hans, Didgeman/Pixabay