Logo
Logo
33
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Błędy w zakładaniu rabat i kwietników

Rabaty i kwietniki uchodzą za duszę ogrodu – to właśnie na nie w pierwszej kolejności zwraca się uwagę po wejściu na działkę. Rośliny ozdobne sadzone w grupie mogą dać niesamowity efekt i być ozdobą od wiosny do późnej jesieni. Niestety na etapie planowania/zakładania rabat popełnia się dużo błędów. Oto one:

 

• Nieuwzględnienie wymagań roślin

Aby rabata była piękna, pierwszym kryterium wyboru powinno być sprawdzenie wymagań poszczególnych gatunków (głównie dotyczy to typu gleby i stanowiska). Oczywiście rośliny są tak zróżnicowaną grupą, że nie ma szans, aby zapewnić optimum dla wszystkich. Natomiast należy unikać łączenia zieleni o skrajnie różnych preferencjach (np. słońca i cienia, kwasolubnych i preferujących podłoża zasadowe, bagiennych i na gleby suche).

Warto wcześniej zastanowić się jakie mocne i słabe strony ma dane miejsce, na którym powstanie rabata. Czasem parametry można poprawić – np. lekką glebę uzdatniając nawozami organicznymi, stosując wapnowanie itp.

• Zbyt gęste nasadzenie na rabacie

To częsty problem zwłaszcza u osób początkujących. Zawsze powinno się uwzględniać prawidłową rozstawę dla danej odmiany (związaną z jej siłą wzrostu). Przy nadmiernym zagęszczeniu rośliny nie pokazują swojej krasy, częściej chorują a rabaty są zbyt "ściśnięte". W dodatku w szybkim czasie rozrosną się i trzeba będzie część okazów przesadzić rujnując początkowe założenia.

• Rabata z roślin kwitnących w tym samym czasie

Łącząc ze sobą zieleń warto wybierać gatunki i odmiany, które kwitną w różnych okresach (wczesna wiosna, lato, wczesna jesień, późna jesień). Wtedy rabata jest atrakcyjna przez prawie cały rok.

Sercem rabaty powinny być rośliny długo kwitnące (np. jeżówki, ostróżki, bodziszki). Warto także zauważyć, że rośliny kwitnące wcześnie często po przekwitnięciu zamierają i puste miejsca trzeba zapełnić innymi gatunkami (w tym wypadku najlepiej sprawdzają się gatunki jednoroczne). Dobrym uzupełnieniem dla rabat są rośliny ozdobne z liści bądź owoców.

• Misz-masz na rabacie

Tworząc rabatę warto postawić na mniejszą liczbę gatunków i odmian, ale jednocześnie sadzić je w większych grupach. W taki sposób osiągnie się dużo lepszy efekt niż przy "kłopocie bogactwa".

Ważne są także przejścia kolorystyczne. W rabatach nie powinno się umieszczać zbyt wielu roślin o wyrazistych barwach kwiatów, gdyż będą działały "przytłaczająco".

• Rabata zasłonięta

Rabaty powinno się sadzić umieszczając niskie gatunki z przodu, wysokie z tyłu. Można zrobić pewne wyjątki, np. posadzić ostróżkę lub malwę na brzegu, ale nie można z tym przesadzać. Takie manewrowanie wielopiętrowością rabat to wyższa szkoła jazdy. Nieodpowiednim ulokowaniem – a to częsty błąd – można zasłonić cenne, niezwykle atrakcyjne wizualnie gatunki.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: MabelAmber/Pixabay

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Powiązane roślinyZobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu