Które rośliny ogrodowe mają ozdobne owoce?
Rośliny o ozdobnych owocach to wartościowe pozycje w ogrodzie. Dzięki nim ogród będzie dekoracyjny znacznie dłużej – często owoce utrzymują się na roślinach nawet przez zimę.
Wiele z nich wykorzystuje się do produkcji przetworów lub na suche bukiety. Nawet gatunki niejadalne dla człowieka, mogą mieć praktyczne wykorzystanie. Są również cenionym pożywieniem dla ptaków.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny o ozdobnych owocach
Driakiew gwiaździsta |
Miesiącznica roczna |
Driakiew gwiaździsta (Scabiosa stellata)
To roślina jednoroczna osiągająca do 70 cm wysokości. Posiada pokrój kępiasty. Kwiaty są zebrane w główkowate kwiatostany. Mają barwę beżowo-zieloną. Driakiew kwitnie od lipca do września. Owoc: Kwiatostany po przekwitnięciu pozostają na roślinie. Tworzą suche, kremowe główki. Wykorzystuje się je do tworzenia kompozycji florystycznych.
Zastosowanie: Roślinę warto uprawiać na rabaty. Jest dekoracyjna od lata aż do zimy.
► Dowiedz się więcej o driakwi gwieździstej
Miesiącznica roczna (Lunaria annua)
To roślina jednoroczna osiągająca wysokość do 90 cm. Posiada wzniesiony, mocno rozkrzewiony pokrój. Liście mają sercowaty kształt. Kwiaty są drobne, białe lub fioletowe, zebrane w grona. Kwitnie od maja do lipca. Owoc: To okrągłe lub jajowate łuszczynki. Są cienkie i mają srebrzystą barwę. Wykorzystuje się je do tworzenia suchych kompozycji. Ze względu na ich wygląd miesiącznica nazywana jest „srebrnikami Judasza”.
Zastosowanie: To typowa roślina rabatowa, łączona z ogrodami wiejskimi.
► Dowiedz się więcej o miesiącznicy rocznej
Miechunka rozdęta |
Fot. H. Zell/Wikimedia Commons ↓ Obrazki plamiste |
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)
To silnie rozrastająca się bylina osiągająca do 100 cm wysokości. Gatunek jest ekspansywny – wytwarza rozległe kłącza. Szybko może zdominować ogród. Liście mają jajowaty kształt. Kwiaty są drobne, niepozorne o barwie czerwonej. Rzeczywistą dekoracją miechunki są owoce. Owoc: To ciemnopomarańczowa okrągła jagoda okryta "lampionowatymi", suchymi okrywami. Owoce wykorzystuje się do tworzenia kompozycji florystycznych. Niektóre gatunki miechunki są jadalne.
Zastosowanie: Roślina jest ciekawą dekoracją rabat, skalniaków oraz miejsc pod koroną drzew i krzewów. Najlepiej uprawiać ją w pojemnikach.
► Dowiedz się więcej o miechunce rozdętej
Obrazki plamiste (Arum maculatum)
To niewielka bylina osiągająca 20-50 cm wysokości. Wytwarza sercowate liście i kolbowate zielono-brązowe kwiaty. Kwitnie od kwietnia do maja. Cała roślina jest trująca. W Polsce jest objęta ścisłą ochroną – to gatunek narażony na wyginięcie. Owoc: Pomarańczowo-czerwone jagody zebrane grupowo w kolby. Dojrzewają pod koniec lata.
Zastosowanie: Roślinę można wykorzystać do dekoracji miejsc cienistych – np.: pod koroną drzew i krzewów. Dobrze wygląda w ogrodach leśnych i naturalistycznych. W uprawie spotyka się także podobny gatunek – obrazki włoskie.
Papryka roczna, ozdobna |
Sasanka ogrodowa |
Papryka roczna (Capsicum annuum)
Roślina uprawiana jest jako jednoroczna. Ozdobne odmiany zazwyczaj są niskie (karłowe). Ich wysokość często nie przekracza 20 cm. Mogą kwitnąć i owocować jednocześnie. Owoc: Roślina wytwarza małe, wydłużone jagody. Mają różną barwę – żółtą, czerwoną, pomarańczową a nawet fioletową. Na uwagę zasługuje odmiana 'Black Olive' o czarno-fioletowych owocach. Owoce są jadalne.
Zastosowanie: Ozdobne papryki najczęściej uprawia się w pomieszczeniach, na balkonie lub na tarasie. Nie ma jednakże przeszkód, aby wykorzystać je także do tworzenia niskich rabat.
► Dowiedz się więcej o papryczkach ozdobnych
Sasanka ogrodowa (Pulsatilla)
To bylina wyjątkowo piękna. Zarówno jej liście jak i pędy są pokryte długimi, delikatnymi włoskami, a jej fioletowe kwiaty mocno odróżniają się na tle srebrzystych liści. Owoc: Roślina znana jest również z ozdobnych owocostanów. Są to duże, pierzaste kule, długo utrzymujące się na roślinie.
Zastosowanie: Sasankę sadzi się na skalniakach i w sąsiedztwie niskich roślin. Pięknie komponuje się z rozchodnikami i ozdobnym tymiankiem. Jest idealna na wiosenne rabaty.
► Dowiedz się więcej o sasance ogrodowej
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Drzewa i krzewy o ozdobnych owocach
Fot. Wsiegmund/Wikimedia Commons ↓ Bez błękitny |
Fot. Salvor/Wikimedia Commons ↓ Jarząb Koehnego |
Bez błękitny (Sambucus caerulea)
Krzew jest podobny do swojego kuzyna naturalnie występującego w Polsce – bzu czarnego. Jest jednak większy - może osiągać nawet 10m wysokości. Czasem przybiera formę drzewa. Owoc: Pestkowce pokryte są woskowatym nalotem, który nadaje im błękitnej barwy. Roślina dzięki temu zwraca uwagę z daleka. Owoce są jadalne – po przetworzeniu.
Zastosowanie: Bez błękitny można wykorzystać do tworzenia nieformowanych żywopłotów i krzewiastych zestawień. Nadaje się do zakrzewiania mało urodzajnych terenów.
► Dowiedz się więcej o bzach w ogrodzie
Jarząb Koehnego (Sorbus koehneana)
To krzew lub drzewo osiągające ok 5m wysokości. Posiada wzniesiony, krzewiasty pokrój. Liście są pierzaste, przed opadnięciem przebarwiają się na pomarańczowo-czerwono. Kwiaty są białe, zebrane w baldachogrona. Kwitnie w okresie wiosennym. Najbardziej dekoracyjny jest jednak jesienią. Owoc: Wymieniony gatunek to dowód, że „jarzębina” nie musi być czerwona lub pomarańczowa. Roślina wytwarza owoce w kolorze śnieżnobiałym. Tak jak u kuzyna – są jadalne po przetworzeniu.
Zastosowanie: Jarząb warto wykorzystać do tworzenia szpalerów oraz alei. Można ją komponować z jarzębem pospolitym, tworząc kolorystyczne zestawienia. Dobrze wygląda sadzony także pojedynczo.
► Dowiedz się więcej o jarzębie koehnego
Ognik szkarłatny |
Fot. 4028mdk09/Wikimedia Commons ↓ Głóg szkarłatny |
Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)
Półzimozielony krzew osiąga 2-3m wysokości. Wytwarza przewieszające się pędy pokryte lancetowatymi liśćmi. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są drobne, białe zebrane w baldachowate kwiatostany. Owoc: To największa ozdoba krzewu. Owoce są kuliste, zebrane w baldachy. Mają barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną. Są lekko trujące. Nie szkodzą ptakom, dla których są pokarmem.
Zastosowanie: Ognik szkarłatny można wykorzystać do tworzenie oryginalnych, luźnych żywopłotów oraz szpalerów. Dobrze komponuje się z innymi krzewami.
► Dowiedz się więcej o ognikach w ogrodzie
Głóg szkarłatny (Crataegus coccinea)
To niskie drzewo osiągające kilka metrów wysokości. Wytwarza szerokojajowate, ząbkowane liście. Kwiaty są drobne, białe zebrane w baldachowate kwiatostany. Kwitnie w maju. Owoc: W porównaniu z innymi gatunkami, głóg szkarłatny wytwarza duże owoce (ok. 2cm średnicy). Mają kulisty kształt i czerwoną barwę. Są jadalne. Dojrzewają w sierpniu.
Zastosowanie: To ceniona roślina sadzona w parkach i zieleni miejskiej. W ogrodzie można wykorzystać ją do tworzenia szpalerów i krzewiastych zestawień. Dobrze wygląda uprawiana także jako soliter.
► Dowiedz się więcej o głogu szkarłatnym
Pięknotka Bodiniera |
Cis pospolity |
Pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri)
Krzew osiąga 2-3 metry wysokości. Liście są eliptyczne lub klinowate. Młode mogą mieć brązowe lub purpurowo-zielone zabarwienie. Kwiaty są drobne, bladoróżowe zebrane w wierzchotki. Kwitnie od lipca do sierpnia. Owoc: Pięknotka owocuje od września do października. Owoce są drobne, kuliste, gęsto otaczają pędy. Wyróżnia je barwa – są żywofioletowe. Pozostają długo na krzewie – nawet gdy już zgubi liście.
Zastosowanie: Roślinę najlepiej uprawiać jako wyeksponowany soliter. Warto ją sadzić w pojemniku, który przed nadejściem zimy przeniesie się do pomieszczenia (gatunek jest wrażliwy na mróz). To jednocześnie dobra dekoracja przestronnych balkonów i tarasów.
Cis pospolity (Taxus baccatta)
To krzew i drzewo osiągające do 20m wysokości. W ogrodzie jednak często uprawia się odmiany niskie, nie przekraczające 2-4m. Roślina jest zimozielona. Wytwarza ciemne, delikatne, niekłujące igły. Owoc: Cis wytwarza czerwone, miękkie wydłużone nibyjagody. Cała roślina (poza klejącym miąższem osnówki) jest silnie trująca.
Zastosowanie: Cis pospolity jest gatunkiem uniwersalnym. Wykorzystuje się go do dekoracji ogrodów różnego typu – od wiejskich po leśne. Nadaje się do tworzenia żywopłotów. Dobrze wygląda na trawniku jako soliter. Można dekorować nim skalniaki i wrzosowiska.
► Dowiedz się więcej o cisie pospolitym
Fot. Malte/Wikimedia Commons ↓ Pałecznik chiński |
Rokitnik zwyczajny |
Pałecznik chiński (Decaisnea insignis)
Krzew w Polsce zwykle nie przekracza 2-3m wysokości. Wytwarza nieparzysto-pierzaste liście. Żółtozielone kwiaty są drobne, zebrane w długie kwiatostany – grona. Kwitnie od maja do czerwca. Owoc: Pałecznik wytwarza „kiełbaskowate”, mięsiste torebki o błękitnej barwie. Ich długość dochodzi do 15cm.
Zastosowanie: Ze względu na słabą mrozoodporność krzew najlepiej uprawiać w cieplejszych rejonach. Można także posadzić go w pojemniku i przenosić do pomieszczenia przed nadejściem zimy. To ciekawa propozycja na soliter.
Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides)
To krzew lub drzewo osiągające do 6m wysokości. Może mieć formę luźną lub pienną. Wytwarza srebrzysto-zielone, lancetowate liście. Kwiaty są niepozorne. Roślina jest dwupienna – wymaga posadzenia okazów męskich i żeńskich, aby wydać owoce. Owoc: To pomarańczowe pestkowce gęsto otaczające pędy. Są jadalne – po przetworzeniu.
Zastosowanie: Roślina jest wszechstronnie wykorzystywana. Obsadza się nią parki, zieleń miejską, wydmy i nieużytki. Można z niej tworzyć aleje i szpalery.
► Dowiedz się więcej o rokitniku
Tekst: Michał Mazik, zdjęcia w tekście i tytułowe: Isidre blanc/CC BY-SA 4.0/Link, H. Zell/CC BY-SA 3.0/Link, Wsiegmund/CC BY 2.5/Link, 4028mdk09/CC BY-SA 3.0/Link, Malte/CC BY-SA 3.0/Link