Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Rośliny ogrodowe o ozdobnych pędach i korze | Lista gatunków

Krzewy i drzewa o ozdobnych pędach i korze to niebanalne ozdoby ogrodu, obok których trudno przejść obojętnie. Pełnia ich dekoracyjności przypada w najmniej barwnym okresie roku – w miesiącach zimowych, kiedy ogród jest mało atrakcyjny. Warto wykorzystać je w naszych ogrodach, aby przedłużyć ich dekoracyjność na cały rok.

Spis treści
Które rośliny ogrodowe mają ozdobne pędy i korę? Rośliny, które mają poskręcane gałęzie Rośliny, które mają kolorową korę Rośliny, które mają postrzępioną korę

Które rośliny ogrodowe mają ozdobne pędy i korę?

Grupa roślin, które zalicza się do ozdobnych z kory lub pędów, to najczęściej drzewa lub krzewy. Niskie gatunki z powodzeniem wykorzystuje się do tworzenia luźnych żywopłotów. Chociaż zimą nie tworzą szczelnej ściany, z ich pomocą można uzyskać niesztampowy efekt kolorystyczny. To tego celu najczęściej wykorzystuje się krzewiaste derenie.

Natomiast gatunki o łuszczącej się korze lub powykręcanych pędach lepiej wyglądają jako wyeksponowane solitery. Oczywiście można uprawiać je także w grupach, jednak nadmierne zagęszczenie może zniwelować pożądany efekt. To cenne okazy dendrologiczne – które nadają ogrodowi uroku i większej oryginalności. Które gatunki warto uprawiać w ogrodzie?

Rośliny o dekoracyjnych pędach: Poskręcane gałęzie


Wierzba mandżurska (Salix matsudana) 'Tortuosa'

Wierzba mandzurska
Fot. Dariusz Bargiel/Freeimages

To krzew lub małe drzewo, często wytwarzające kilka pni. Osiąga 4-8 m wysokości. Zarówno liście jak i pędy są spiralnie poskręcane.

Zastosowanie: To oryginalna dekoracja ogrodu, często sadzona jako soliter. W szczególności dobrze prezentuje się w ogrodach orientalnych. Jej bezlistne pędy w wykorzystuje się we florystyce.

Dowiedz się więcej o wierzbach

 
Leszczyna pospolita (Corylus avellana) 'Contorta'

Leszczyna pospolita 'Contorta' Fot. Meneerke bloem/Wikimedia Commons ↓

To odmiana leszczyny o niezwykle mocno powykręcanych pędach, przypominających korkociągi. Wyrastają we wszystkich kierunkach. Jej liście są również poskręcane.

Zastosowanie: Leszczyna pełni w ogrodzie głównie dekoracyjną funkcję (chociaż jej owoce są jadalne). Dobrze wygląda jako soliter. Jej pędy wykorzystuje się we florystyce.

Dowiedz się więcej o uprawie leszczyny

Rośliny o dekoracyjnych pędach: Kolorowa kora


Klon pensylwański (Acer pensylvanicum

Klon Pensylwański
Fot. wlcutler/Flickr

To małe drzewo osiągające 10-12 m wysokości. Jest ozdobne zarówno z pokroju, klapowatych liści jak i pędów. Kora jest zielona z białymi pionowymi prążkami.

Zastosowanie: Klon dobrze rośnie na umiarkowanie wilgotnych podłożach. To dobra propozycja na soliter oraz ozdobę oczka wodnego.

Dowiedz się więcej o klonie pensylwańskim


Dereń biały (Cornus alba)

Dereń biały Fot. 65294/Pixabay

Krzew osiąga wysokość do 3 m. Posiada pokrój wzniesiony z lekko przewieszającym się pędami. Mają barwę intensywnie czerwoną lub fioletowoczerwone.

Zastosowanie: To atrakcyjna dekoracja w okresie zimowym. Dereń warto wykorzystać to tworzenia krzewiastych wielogatunkowych kompozycji, luźnych żywopłotów oraz wysokich rabat.

Dowiedz się więcej o dereniach

Rośliny o dekoracyjnych pędach: Postrzępiona kora


Klon strzępiastokory (Acer griseum)

Klon strzępiastokory
Fot. Ram-Man /Wikimedia Commons

To niskie drzewo osiągające 6-9 m wysokości. Wytwarza owalną, gęsto ugałęzioną koronę. Kora jest charakterystyczna: ma cynamonowobrązowy kolor, jest cienka, gładka, lśniąca i łuszczy się płatami.

Zastosowanie: Klon warto wykorzystywać jako ozdobny soliter. W szczególności dobrze prezentuje się w ogrodach orientalnych. Ojczyzną pochodzenia drzewa są Chiny.

Dowiedz się więcej o klonie strzępiastokorym


Stewarcja kameliowata (Stewartia pseudocamellia)

Stewarcja kameliowata
Fot. Ram-Man/Wikimedia Commons

To niskie drzewo osiągające do 6 m wysokości. Wytwarza nieregularną parasolowatą koronę. Jej kora jest szaro-czerwonawa. U starszych okazów obficie łuszczy się płatami. Stewarcja w polskich warunkach wymaga okrycia przed nadejściem zimy.

Zastosowanie: Nadaje się do małych ogrodów. Często jest sadzona jako soliter.

Dowiedz się więcej o stewarcji kameliowatej


Brzoza papierowa (Betula papyrifera)

Brzoza papierowa
Fot. Dhatier/Wikimedia Commons

To średniej wysokości drzewo dorastające do 15-20 m wysokości.Wytwarza luźną koronę i często jest wielopniowe. Kora początkowo ciemnobrązowa, później kredowobiała, różowawa, łuszcząca się cienkimi płatami. Indianie używali jej jako namiastki papieru

Zastosowanie: Jako soliter lub w grupie kilku okazów. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.

Dowiedz się więcej o brzozie papierowej

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia w tekście i tytułowe: Meneerke bloem/CC BY-SA 3.0/Link, wlcutler/CC BY-SA 2.0/Flickr, Ram-Man/CC BY-SA 4.0/Link, Ram-Man/GFDL 1.2/Link

Poznaj więcej nietypowych roślin ogrodowych:
Autor
Rośliny ogrodowe o ozdobnych pędach i korze | Lista gatunków
Rośliny ogrodowe o ozdobnych pędach i korze | Lista gatunków
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl