Logo
Logo
88
Okazje

Rośliny ogrodowe o ozdobnych liściach

Rośliny o efektownych liściach mają wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Są ozdobą od wiosny do jesieni. Dobrze łączą się z gatunkami kwitnącymi zarówno w ogrodach jak i na balkonach czy tarasach. Doskonale uzupełniają też rabaty kwietne.

W artykule przedstawiamy kilkanaście roślin o ozdobnych liściach, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

 

Gatunki o dekoracyjnych liściach warto sadzić na mieszanych rabatach z gatunkami kwitnącymi. Dzięki temu kompozycje oraz rabaty są atrakcyjne przez cały sezon, bo gdy kwiaty przestaną grać pierwsze skrzypce, liście wciąż pozostaną dekoracyjne!

Prezentujemy wybrane gatunki roślin ogrodowych o dekoracyjnych liściach (jest ich znacznie więcej!). Ich zdjęcia i wskazówki uprawowe znajdziesz w naszym katalogu roślin

Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny o ozdobnych liściach

Fot. Tubifex ↓, Wouter Hagens/Wikimedia Commons, Meradis/Pixabay, Sannse ↓

1 – Koleus Blumego, 2 – Brunnera wielkolistna, 3 – Funkia , 4 – Miodunka plamista

Koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides)

Roślina nie bez powodu nazywana jest tęczową pokrzywą. Wytwarza wielobarwne liście. Na rynku można kupić wiele odmian  różniących się kolorystyką. Roślinę można uprawiać przez sezon lub jako krótkowieczną bylinę. Osiąga kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Najczęściej posiada formę krzaczastą, ale można nabyć także okazy pienne. Zastosowanie: Doskonale nadaje się do uzupełniania rabat, dekoracji tarasów, altan i balkonów.

Dowiedz się więcej o uprawie koleusów

Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla)

To cieniolubna bylina dorastająca do 50 cm wysokości. Najczęściej wytwarza biało-zielone liście. Kwiaty są drobne, niebieskie. Zastosowanie: Nadaje się do tworzenia cienistych rabat i dekoracji miejsc pod koronami drzew. Doskonale nadaje się jako roślina zadarniająca w mało atrakcyjnych zacienionych miejscach. Tworzy udane kompozycje z funkiami paprociami.

Funkia (Hosta)

To grupa bylin (wiele gatunków i odmian) o liściach zróżnicowanych kolorystycznie (zielone, zielono-białe, zielono-żółte, niebieskawe, plamiste lub mozaikowe). Rośliny lubią warunki cieniste. Osiągają 30-100 cm wysokości. Zastosowanie: Wykorzystuje się je na rabatach, do dekoracji oczek wodnych i obsadzania miejsc pod koronami drzew. Na rynku jest tak wiele odmian, że można z powodzeniem tworzyć jednogatunkowe kompozycje z różnych odmian funkii.

Dowiedz się więcej o hostach

Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis)

Bylina osiąga do 30 cm wysokości. Liście są zielone z białymi lub srebrzystymi plamami. Kwiaty są silnie miododajne, co wyjaśnia nazwę rodzajową rośliny. Zastosowanie: Nadaje się do tworzenia cienistych rabat i obsadzania miejsc pod koronami drzew. Polecana do dekoracji ogrodów naturalistycznych i leśnych. To cenna roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie.

Rośliny ogrodowe o ozdobnych liściachFot. Корзун Андрей ↓, Mary Pahlke, Hans Braxmeier/Pixabay

1 – Szarłat trójbarwny, 2 – Żurawka ogrodowa, 3 – Gajowiec żółty 'Variegata'

Szarłat trójbarwny (Amaranthus tricolor)

W Polsce jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Osiąga do 120 cm wysokości. Jego liście mogą być pofałdowane i poskręcane. Najczęściej mają zielono-czerwono-żółtą barwę. Zabarwienie zależy od odmiany i warunków. Szarłat powinno się uprawiać na słońcu – wtedy wytwarza najefektowniejsze liście. Zastosowanie: Warto go wykorzystywać do uzupełniania rabat lub do tworzenia barwnych kompozycji w dużych donicach.

Żurawka ogrodowa (Heuchera hybrida)

To niska bylina zwykle osiągająca do 40 cm wysokości. Jest niezwykle dekoracyjna. Jej charakterystyczne liście mają zieloną, brązową, fioletową lub czerwoną barwę. Niktóre odmiany mają ciekawe wzory na liściach. Zastosowanie: Nadaje się do dekoracji rabat i ozdabiania brzegów oczek wodnych. Najlepiej wygląda posadzona w grupach różnokolorowych odmian. Doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach. Lubi warunki półcieniste.

Dowiedz się więcej o żurawkach

Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum) 'Variegata'

Odmiana osiąga do 50 cm wysokości. Roślina wytwarza sercowate liście o ząbkowanych brzegach. Mają srebrzysto-zieloną barwę i kształt przypominający pokrzywę.

Zastosowanie: Roślinę można wykorzystać do okrywania zacienionych miejsc. Dobrze rośnie pod koroną drzew i krzewów. W szczególności pasuje do ogrodów naturalistycznych i leśnych.

Rośliny ogrodowe o ozdobnych liściach
Fot. Kevinsphotos/Pixabay, Magnus_Manske/Wikimedia Commons ↓, a-mblomma/Pixabay

1 – Gunnera olbrzymia, 2 – Irezyna Herbsta, 3 – Jasnota plamista

Gunnera olbrzymia (Gunnera manicata)

To potężna, mocno rozrastająca się bylina osiągająca do 2 m wysokości. Znalazła się w zestawieniu nie ze względu na zabarwienie a wielkość liści. Ich średnica może dochodzić do 1,5-2 m. Zastosowanie: Roślinę zaleca się sadzić pojedynczo w wyeksponowanych miejscach lub na tle drzew. Nadaje się do dużych ogrodów. Jest tak imponująca, że będzie głównym elementem ogrodu.

Dowiedz się więcej o uprawie gunnery w ogrodzie

Irezyna Herbsta (Iresine herbstii)

Bylinę można uprawiać w ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Przed nadejściem mrozów należy przenieść ją do pomieszczenia. Tworzy gęste kępy. Osiąga 40-60 cm wysokości. Posiada czerwono-fioletowe liście. W Anglii nosi nazwę "Beefsteak plant" z uwagi na kolorystyke przypominającą sztukę mięsa. Zastosowanie: Dobrze wygląda sadzona na rabatach i obwódkach (np. wzdłuż ścieżek).

Jasnota plamista (Lamium maculatum)

Cieniolubna bylina dorasta do 60 cm wysokości. Posiada sercowate srebrzysto-zielone lub żółto-zielone liście. Mogą być nakrapiane. Ozdobą są także liliowe kwiaty. Zastosowanie: Dobrze rośnie w lekkim cieniu. Roślinę warto wykorzystywać do obsadzania miejsc pod koroną drzew. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych i leśnych.

Drzewa i krzewy

Rośliny ogrodowe o ozdobnych liściachFot. Opiola Jerzy, Jamain, KENPEI, Jerzy Opioła/Wikimedia Commons ↓

 1 – Trzmielina Fortune'a, 2 – Tułacz pstry, 3 – Perukowiec podolski, 4 – Leszczyna 'Purpurea'

Trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei)

Jest to najczęściej nisko ścielący się krzew, czasem można kupić okazy szczepione na pniu. Forma krzaczasta osiąga ok. 50 cm wysokości. Zastosowanie: Wykorzystuje się go jako roślinę zadarniającą. Nadaje się do tworzenia niskich żywopłotów. Trzmielinę z powodzeniem można sadzić pod koronamidrzew. Posiada gładkie, błyszczące, zielono-białe lub zielono-żółte liście.

Tułacz pstry (Houttuynia cordata)

Krzew osiąga 40-50 cm wysokości. Rozrasta się przez rozłogi. Wytwarza niezwykle barwne sercowate, ostro zakończone liście. Uprawia się go na stanowiskach słonecznych. Zastosowanie: Można tworzyć z niego niskie żywopłoty lub łączyć z bylinami. To dobra dekoracja brzegów oczek wodnych.

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria)

To rozłożysty krzew, osiągający 3-5 m wysokości. Często posiada purpurowo-czerwone liście. Tworzy dekoracyjne, puszyste kwiatostany. Jesienią liście przebarwiają się na różne odcienie czerwieni, pomarańczy oraz żółci. Zastosowanie: Można go sadzić pojedynczo lub wykorzystać do tworzenia wielogatunkowych kolorystycznych zestawień. Roślina ma niewielkie wymagania i warto ją polecić nawet osobom początkującym.

Leszczyna 'Purpurea' (Corylus maxima)

Ten wielopienny krzew, dorastający nawet do 4 metrów wysokości, wyróżnia się niezwykle efektownymi fioletowymi liśćmi. Zastosowanie: Warto go wykorzystać do tworzenia nieformowanych żywopłotów. Posadzony grupowo stworzy gęstą purpurową ścianę, chroniącą przed nieproszonymi gośćmi, wiatrem, kurzem i hałasem.

Dowiedz się więcej o uprawie leszczyny w ogrodzie

Rośliny ogrodowe o ozdobnych liściach
Fot. Аимаина хикари ↓ , Susbany, shijingsjgem/Pixabay

1 – Buk pospolity 'Purpurea Tricolor', 2 – Klon palmowy, 3 – Miłorząb japoński

Buk pospolity (Fagus sylvatica)

Nawet podstawowy gatunek wytwarza liście o atrakcyjnym kształcie i pofałdowanej blaszce liściowej. Na rynku można jednak znaleźć odmiany o niezwykle barwnych liściach. Mogą być purpurowe (odmiana 'Purpurea') lub nawet wielobarwne ('Purpurea Tricolor' - na zdjęciu). Jesienią liście przebarwiają się na złoto-brązowo. Zastosowanie: Drzewo sadzi się jako soliter lub wykorzystuje do zakładania gęstych, wysokich żywopłotów.

Klon palmowy (Acer palmatum)

To niskie drzewo osiągające 5-8 m wysokości. Wyróżnia go nietypowy, delikatny kształt i zabarwienie blaszek liściowych. Liście najczęściej przebarwiają się na pomarańczowo, czerwono lub fioletowo. Niektóre odmiany mają barwne obwódki. Zastosowanie: Roślinę najlepiej sadzić pojedynczo – w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie. Karłowe odmiany doskonale nadają się do ogrodów japońskich.

Miłorząb japoński (Gingo biloba)

To okazałe drzewo wytwarzające liście o charakterystycznym, wachlarzykowatym kształcie. Są jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na żółto. Zastosowanie: Miłorząb to mało wymagający gatunek, wart polecenia nawet osobom początkującym. Zaleca się go sadzić w dużych ogrodach oraz parkach jako soliter. Pasuje go ogrodów orientalnych.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia w tekście i tytułowe: Tubifex/CC BY-SA 3.0/Link, Sannse/CC BY-SA 3.0/Link, Корзун Андрей/CC BY-SA 3.0/Link, Cliff/Magnus Manske/CC BY 2.0/Link, Opiola Jerzy/CC BY 2.5/Link , Jamain/CC BY-SA 3.0/Link , KENPEI/CC BY-SA 3.0/Link, Jerzy Opioła/Link, Аимаина хикари/CC0Link

Poznaj inne nietypowe rośliny ogrodowe:
Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu