Logo
Logo

Gunnera olbrzymia (Gunnera manicata)

Gunnera olbrzymia (Gunnera manicata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: żyzna
 • Kolor kwiatów: wielobarwne
 • Wysokość: do 2 m
 • Okres kwitnienia: V, VI
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Gunera olbrzymia (Gunnera manicata) nazywana też parzeplinem olbrzymim lub brazylijskim to ogromna bylina z rodziny parzeplinowatych (Gunneraceae). Jej ojczyzną są wilgotne rejony Brazylii, ale roślina bywa też uprawiana w wielu innych krajach świata.

  Gunera olbrzymia osiąga 2-3 m wys. i tworzy ogromne liście, które są ciemnozielone, okrągłe w zarysie, skórzaste, mocno klapowane i ząbkowane na brzegach. Mają wyraźnie widoczne na blaszce unerwienie (dorastają do 2-2,5 m średnicy, ale w naszym klimacie są zwykle mniejsze). Liście osadzone są na długich (ok. 1,8-2 m dł.) grubych, sztywnych, mięsistych, wzniesionych, pokrytych krótkimi kolcami ogonkach, wyrastających wprost z podziemnego kłącza.

  Roślina zakwita wczesnym latem w czerwcu-lipcu, wydając drobne, początkowo czerwonawe, późnej zielonkawe kwiaty, zebrane w grube, gęste, maczugowate lub stożkowate kwiatostany, osadzone na grubych, krótkich pędach.

  Wymagania i uprawa

  Gunera olbrzymia to roślina bardzo efektowna, ale też wymagająca. W uprawie oczekuje ciepłego, osłoniętego od wiatru, słonecznego lub pócienistego stanowiska oraz bardzo żyznej, próchniczej, wilgotnej gleby, najlepiej o obojętnym odczynie pH. Preferuje też podwyższoną wilgotność powietrza. Ponieważ szybko rośnie i wytwarza ogromną masę zieloną, w sezonie oczekuje dodatkowego zasilania nawozami wieloskładnikowymi.

  Gunera olbrzymia w naszym klimacie nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego powinna być uprawiana w najcieplejszych rejonach kraju. Jej liście na zimę zamierają, więc zimuje jedynie podziemne kłącze, którego wierzchołek (tzw. "serce") jest wrażliwy na mróz, dlatego przed zimą należy osłonić go grubą warstwą liści. Wokół rośliny można też wykonać namiot z włókniny lub juty, owinięty wokół konstrukcji z palików i wypełniony suchymi liśćmi lub słomą. W okresach odwilży poleca się rozluźnianie okrycia i wietrzenie rośliny, gdyż kłącze jest zimą wrażliwe na zamakanie i pod szczelnym okryciem oraz mokrym materiałem organicznym łatwo gnije. Wiosną, kiedy roślina wznowi wegetację, okrycie należy usunąć, jednak przed zapowiadanymi przymrozkami wiosennymi roślinę ponownie trzeba osłonić.

  Gunerę najłatwiej jest rozmnożyć przez podział kłącza, ale można spróbować też wysiewu nasion pod osłonami.

  Zastosowanie

  Gunera olbrzymia ze względu na swoje rozmiary nadaje się głównie do większych ogrodów. Wspaniale prezentuje się jako soliter na trawniku lub w pobliżu zbiornika wodnego. Może być też wykorzystywana do dużych kompozycji rabatowych, gdyż dobrze wygląda w towarzystwie wysokich traw, języczek pomarańczowych, krwawnicy pospolitej, irysa syberyjskiego czy dużych funkii. Może stanowić także centralny punkt kwietnika z roślinami jednorocznymi.


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: LoggaWiggler/Pixabay

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Uszynski

  17-03-2023 15:18

  gdzie mozna kupic gunnere manocate lub tinterie

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl