Logo
Logo

TOP 10 mało znanych roślin ogrodowych | Skarby do odkrycia

W erze powszechnej dostępności Internetu, w sadzonkach i nasionach roślin z całego świata można dosłownie przebierać i wybierać. Niestety większość z nich nie nadaje się do uprawy w klimacie umiarkowanym. Często też ich pielęgnacja jest bardzo kłopotliwa. Dlatego zrobiliśmy przegląd mało znanych gatunków, które warto posadzić w ogrodzie bezpośrednio do gruntu, albo w donicy, bez obawy, że szybko zmarnieją.

Spis treści
Gunnera olbrzymia
Perowskia łobodolistna
Szachownica perska
Pustynnik wąskolistny
Dziwaczek jalapa
Chruścina jagodna
Perska tarcza
Sosna oścista
Budleja skrętolistna
Pokrzywiec Wilkesa
Popularność danej rośliny zależy od wielu czynników. Często wpływa na nią cena i dostępność w stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Oczywiście nie bez znaczenia są walory dekoracyjne i łatwość uprawy. Czasem zdarzy się, że jakiś celebryta zachwala dany gatunek (chociażby warzywo) i nagle roślina staje się obiektem pożądania wielu ogrodników. Istnieje jednak ogromna liczba gatunków niesłusznie jeszcze niedocenionych – daj im szansę, a pewnością się nie zawiedziesz!

Jeśli lubisz coś oryginalnego, niesztampowego, albo po prostu poszukujesz urozmaicenia, poznaj naszą listę roślinnych skarbów do odkrycia!

1. Gunnera olbrzymia (Gunnera manicata)

Gunnera olbrzymia fot. LoggaWiggler - Pixabay
Fot. [1]

Rozłożysta bylina, osiągająca 2-3 m szerokości i 3-4 m wysokości. Jej ozdobą są ogromne, dłoniaste liście (nawet 2 m średnicy!), osadzone na długich ogonkach. Pod liśćmi dorosłego okazu mogą zmieścić się 2-3 osoby. W kwietniu i maju gunnera wytwarza długie, maczugowate kwiatostany w zielonym kolorze, z czasem brązowiejące.

Uprawa i zastosowanie: Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i częściowo zacienionych. Należy zapewnić jej żyzną, umiarkowanie wilgotną glebę. W czasie susz wymaga podlewania (nie znosi przesuszenia). Jesienią należy przyciąć liście i osłonić karpę przed mrozem. Roślina dobrze prezentuje się sadzona na trawniku. Świetnie sprawdza się jako tło dla mniejszych gatunków.

2. Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia)

Perowskia łobodolistna fot. a-mblomma - Pixabay
Fot. [2]

Niski półkrzew, osiągający do 80 cm wysokości. Wytwarza drobne, srebrzystoszare liście i delikatne pędy. Największe walory dekoracyjne pokazuje latem (lipiec-wrzesień), w czasie kwitnienia: pędy są gęsto pokryte drobnymi, rurkowatymi kwiatami w niebieskim lub fioletowym kolorze.

Uprawa i zastosowanie: Roślinie powinno się zapewnić słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru miejsce. Jesienią należy zabezpieczyć ją przed mrozem. Perowskia ma małe wymagania glebowe – najlepiej rośnie w średnio żyznych, umiarkowanie suchych, wapiennych podłożach. W zbyt żyznej glebie jej liście tracą srebrzysty połysk. Roślina dobrze wygląda w ogrodach żwirowych, skalnych i na słonecznych rabatach.

3. Szachownica perska (Fritillaria persica)

Szachownica perska fot. Anneli Salo - Wikimedia Commons
Fot. [4]

Roślina cebulowa, dorasta do 120 cm wysokości. Ma lancetowate liście, ale to kwiaty "kradną show". Pojawiają się od kwietnia do maja, zebrane w długie, groniaste kwiatostany. Przybierają intrygujące, głębokie tony fioletu, brązu i bordo. Pomimo oryginalnego wyglądu gatunek nie jest tak popularny jak jego kuzyni – szachownice cesarska i kostkowata. Czas to nadrobić!

Uprawa i zastosowanie: Szachownicę powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Lubi podłoża przepuszczalne, żyzne, zasobne w składniki pokarmowe. Nie znosi gleb suchych i zakwaszonych. Cebule sadzi się we wrześniu w odległości co 25 cm. Gatunek jest odporny na mróz. Wiosną rośliny warto zasilić nawozami wieloskładnikowymi. Szachownica perska to cenny gatunek rabatowy, dobrze wygląda także sadzona na tle ścian i wysokich murów.

4. Pustynnik wąskolistny (Eremurus stenophyllus)

Pustynnik wąskolistny fot. Salicyna (CC BY-SA 4.0) - Wikimedia Commons
Fot. [4]

Bylina, osiąga do 120 cm wysokości. Jej podstawę wieńczy rozeta mieczowatych, niebieskozielonych liści. Pustynnik najlepiej prezentuje się latem (lipiec-sierpień), czyli w czasie kwitnienia. Zachwyca wtedy długimi (nawet 30-35 cm), groniastymi kwiatostanami złożonymi z drobnych, żółtych kwiatów.

Uprawa i zastosowanie: Preferuje ciepłe, słoneczne stanowiska. Zdecydowanie służy mu lekka gleba (żyzne podłoże można wymieszać z piaskiem) – rośnie lepiej i zyskuje większą odporność na mróz. Niezależnie od tego pustynniki powinno się jesienią osłaniać. Od wiosny roślinę można dokarmiać nawozami z większą ilością fosforu. Pustynnik wąskolistny to niesztampowa propozycja na słoneczne, suche rabaty i do ogrodów skalnych. Warto zestawiać je z trawami ozdobnymi. Jest dobrą rośliną na kwiat cięty.

5. Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa)

Dziwaczek jalapa fot. Bajer - Pixabay
Fot. [5]

Roślina jednoroczna. Silnie się rozkrzewia i może osiągać do 80 cm wysokości. Liście mają jajowaty kształt, z ostrym zakończeniem. Kwitnie od lipca do września. Pięciopłatkowe kwiaty, zebrane w baldachogrona, mogą mieć różnorodną barwę w zależności od odmiany. Na ogromny plus zasługuje to, że charakteryzuje je asymetryczność barwna – kolory są nierównomiernie rozmieszczone. W dodatku nowo rozwijające się kwiaty nawet w ciągu jednego dnia mogą zmienić barwę, w porównaniu z tymi przekwitniętymi. Przyjemnie i intensywnie pachną.

Uprawa i zastosowanie: Dziwaczek lubi słoneczne, ciepłe stanowiska i żyzne, próchnicze gleby. Na miejsce stałe sadzonki wysadza się w drugiej połowie maja. Regularnie, często je dokarmiamy (co 2-3 tygodnie). Roślina nadaje się do dekoracji rabat oraz altan, ławek lub pergoli w strefie wypoczynku. Można uprawiać ją także na balkonie.

6. Chruścina jagodna (Arbutus unedo)

Chruścina jagodna fot. WikimediaImages - Pixabay
Fot. [6]

Znana także jako "drzewo poziomkowe" (i już chcesz ją mieć!). Ten zimozielony krzew osiąga wysokość 1,5-2,5 m. Ma szerokolancetowate, błyszczące liście. Kwitnie jesienią (od września do października). Różowe kwiaty są drobne, dzwonkowate, zebrane w wiechy. Później wytwarza okrągłe, kolcowate owoce o barwie pomarańczowej lub czerwonej.

Uprawa i zastosowanie: Roślina mało odporna na mróz – chruścinę najlepiej uprawiać w pojemniku, a przed nadejściem przymrozków przenieść ją do pomieszczenia. Lubi miejsca słoneczne, ale znosi także półcień. Warto zapewnić jej żyzne przepuszczalne, podłoże. I nie zapominać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Chruścina to miła dla oka ozdoba balkonów, tarasów i drzwi wejściowych do domu.

7. Perska tarcza (Strobilanthes dyerianus)

Perska tarcza fot. Mokkie (CC BY-SA 4.0) - Wikimedia Commons
Fot. [7]

W Polsce perską tarczę z reguły uprawia się jako roślinę jednoroczną. Osiąga ok. 50 cm wysokości (maksymalnie 1 m). Jej ozdobą są jajowate, ostro zakończone liście o nietypowej, fioletowo-zielonej barwę. Może kwitnąć jesienią, ale kwiaty nie mają dużej wartości dekoracyjnej.

Uprawa i zastosowanie: Najlepsze dla niej miejsce to to pod osłoną drzew, jako że na stanowiskach o dużej ilości światła rozproszonego jej liście najbardziej się wybarwiają. Lubi podłoże przepuszczalne, żyzne, zasobne w składniki pokarmowe. Sprawdza się także posadzony w pojemniku, będzie interesującą ozdobą balkonów i tarasów. Należy go regularnie podlewać i nawozić (zwłaszcza nawozami z potasem). To cenna roślina rabatowa – urozmaici kompozycję roślin ozdobnych z kwiatów.

8. Sosna oścista (Pinus aristata)

Sosna oścista fot. Pasqdnik (CC BY-SA 4.0) - Wikimedia Commons
Fot. [8]

Jeden z najbardziej oryginalnych gatunków sosny. Niektóre egzemplarze przypominają nieco araukarię. Rośnie wolno – po 30 latach może osiągać ok. 3 m wysokości, co wbrew pozorom jest nie do przecenienia w małych ogrodach. Wytwarza krótkie, lekko wygięte pędy, gęsto pokryte krótkimi, długowiecznymi (nawet 15 lat żywotności) igłami. Z igieł wydziela się żywica.

Uprawa i zastosowanie: Niezwykle łatwa w uprawie. Może rosnąć na pełnym słońcu lub w miejscach zacienionych. Znosi różne typy gleb (również te jałowe), oprócz podmokłych. Jest odporna na suszę i mróz. Dobrze wygląda sadzona na skalniakach i wrzosowiskach.

9. Budleja skrętolistna (Buddleja alternifolia)

Buddleja alternifolia fot. Wouter Hagens - Wikimedia Commons
Fot. [9]

W przeciwieństwie do modnego kuzyna – budlei Dawida – rzadko spotyka się ją w polskich ogrodach, a szkoda, ponieważ nie ma mniejszych walorów dekoracyjnych. Ten rozłożysty krzew o kopulastej koronie osiąga ok. 2 m wysokości. Łukowato wygięte pędy pokryte są wąskimi, lancetowatymi liśćmi, osadzonymi skrętolegle (stąd nazwa). Budleja kwitnie w czerwcu, obsypując się drobnymi, różowymi kwiatami zebranymi w grona. Jak wszystkie budleje, uwielbiają ją motyle.

Uprawa i zastosowanie: Krzew można uprawiać na stanowiskach słonecznych lub częściowo zacienionych. Lubi podłoża przepuszczalne, żyzne, zasobne w składniki pokarmowe. Budleję skrętolistną należy osłaniać przed nadejściem zimy. Jeśli przemarznie, pędy należy uciąć u nasady – wtedy jest szansa, że roślina odbije od korzeni. Podczas susz należy zapewnić jej wodę. Możemy nawozić kilka razy w sezonie, stawiając na nawozy fosforowe i potasowe.

10. Pokrzywiec Wilkesa (Acalypha wilkesiana)

Pokrzywiec Wilkesa fot. Hans Braxmeier - Pixabay
Fot. [10]

Krzew. Na naturalnych stanowiskach, czyli w krajach tropikalnych, dorasta do 3 m. W Polsce jest uprawiany w pojemnikach i z reguły nie przekracza 100-150 cm wysokości. Ale nie traci na urodzie. Ma wzniesiony, rozłożysty pokrój, a jego ozdobą są liście w plamki. Ich barwa zależy od odmiany, ale najczęściej spotyka się te z liśćmi w różnych odcieniach czerwieni.

Uprawa i zastosowanie: Pokrzywiec wymaga stanowisk ciepłych, osłoniętych od wiatru. Przed nadejściem chłodów powinno się przenieść go do pomieszczenia. Lubi żyzne, próchnicze podłoże. Dbajmy też o jego regularne podlewanie i nawożenie (odżywki z potasem). Szczególnie korzystnie prezentuje się jako dekoracja tarasu, drzwi wejściowych lub balkonu.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcia tytułowe i w tekście: [1] LoggaWiggler / Pixabay, [2] a-mblomma / Pixabay, [3] Anneli Salo / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons, [4] Salicyna / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons, [5] Bajer / Pixabay, [6] WikimediaImages / Pixabay, [7] Mokkie / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons, [8] Pasqdnik / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons, [9] Wouter Hagens / Wikimedia Commons, [10] Hans Braxmeier / Pixabay

Autor
TOP 10 mało znanych roślin ogrodowych | Skarby do odkrycia
TOP 10 mało znanych roślin ogrodowych | Skarby do odkrycia
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz