Logo
Logo

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie, pędy
 • Gleba: torfowa, żyzna
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: stożkowaty, wyprostowany
 • Korona: stożkowata
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, tarasy, wnętrza
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

  Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) to iglaste drzewo należące do rodziny araukariowatych (Araucariaceae). Pochodzi z wyspy Norfolk położonej na Morzu Fidżi.

  Araukaria w środowisku naturalnym dorasta nawet do 70 m, a w uprawie doniczkowej nie przekracza 2 m wysokości i jest wolno rosnącą rośliną.

  Ma regularną, rozłożystą koronę. Igły są sztywne, ale miękkie, ściśle przylegają do siebie. Na pędzie ułożone są skrętolegle. Szyszki są kolczaste, jajowate, jasnobrązowe (w warunkach domowych araukaria ich nie wykształca).

  Roślinę odkryto w 1793 roku – od tego czasu zaczęła zdobywać popularność jako ozdoba wnętrz i ogrodów.

  Wymagania i uprawa

  Araukaria potrzebuje lekko zacienionego miejsca (oddalonego od okna). Radzi sobie nawet na północnej wystawie. Bezpośrednie nasłonecznienie jest szkodliwe – igły szybko wysychają, a nawet schnie cała roślina.

  Przez sezon wegetacyjny araukaria dobrze radzi sobie w temperaturze pokojowej, zimą jednak powinno się ją przenieść do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (optymalna temperatura 5-10°C), np. do budynku gospodarczego lub na klatkę schodową. Ważne, aby roślinę chronić przed mroźnym powietrzem oraz... dotykiem (źle na to reaguje).

  Za wysoka temperatura zimą to jeden z powodów gubienia igieł, podobnie jak zbyt suche powietrze (zapobiegnie temu nawilżacz). Ponadto roślina jest wrażliwa na dym tytoniowy i opary z kuchenek gazowych.

  Latem roślinę podlewa się 2-3 razy w tygodniu, zimą zwykle wystarczy 1 raz na 7-10 dni. Ważne, aby podłoże było stale umiarkowanie mokre – araukaria może przesychać nawet przy krótkotrwałym niedoborze wody. Warto ją dokarmiać od wiosny do jesieni co 2-3 tygodnie mocno rozcieńczonymi dawkami nawozu dla iglaków.

  Co kilka lat roślinę powinno się przesadzić do większego pojemnika (ziemię uniwersalną dla roślin doniczkowych warto przemieszać z igliwiem). U starszych okazów często lepszym rozwiązaniem jest wymiana wierzchniej warstwy podłoża.

  Zastosowanie

  Araukaria wyniosła to jedna z najpiękniejszych ozdób wnętrz. Zaleca się ją uprawiać w przestronnych salonach i holach (czyli tam, gdzie nie będzie narażona na dotyk). To propozycja dla osób cierpliwych i systematycznych, gdyż gatunek nie należy do najłatwiejszych w uprawie pokojowej.

  Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: Flower Council Holland, Pixabay

  Autor
  Araukaria wyniosła
  Araukaria wyniosła
  Michał Mazik

  Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (3)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Morgana

  07-12-2020 21:27

  Mam pytanko. Czy można Araukarię formować, przycinać pędy? Pozdrawiam🌼😀

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl