Czym wyróżnia się domowa araukaria?
Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla), którą potocznie nazywa się „jodełką domową” jest nieco mniej odporna od uprawianej w niektórych naszych ogrodach, pochodzącej z Patagonii, wyższej i niezwykle dekoracyjnej araukarii chilijskiej (Araucaria araucana), dlatego nadaje się u nas jedynie do uprawy w domu lub mieszkaniu.
Pochodzi z rejonu Australii i Oceanii (Wyspy Fidżi) i w naturalnych warunkach może osiągać wysokość do ponad 50m wysokości. W naszym klimacie, w mieszkaniu zwykle dorasta do wysokości około 2m i należy zapewnić jej przede wszystkim odpowiednią temperaturę do wzrostu i rozwoju, ale też nieco przestrzeni. Jest jednym z niewielu drzew iglastych, jednocześnie niezwykle oryginalnych, które możemy uprawiać jako domową roślinę doniczkową.
Uwagę zwraca przede wszystkim jej efektowny, stożkowaty („choinkowaty”) pokrój i okółkowo rozgałęzione pędy, lekko przewieszające się na końcach, które odchodzą od jednego, głównego pnia niemal pod kątem prostym. Dodatkowo, pędy są gęsto pokryte zielonymi, sztywnymi, ale dość miękkimi, krótkimi igłami. Najlepiej ustawić drzewko samotnie, w dość przestronnym pomieszczeniu, ponieważ nie lubi ono towarzystwa innych roślin.
Jakich warunków potrzebuje araukaria w domu?
Trzeba pamiętać, że pochodząca z łagodnego, morskiego, wilgotnego klimatu araukaria wyniosła potrzebuje zapewnienia zbliżonych warunków i nie jest łatwa w uprawie.
Temperatura i miejsce
Od wiosny do jesieni należy zapewnić jej temperaturę pokojową (20-25°C) oraz półcieniste stanowisko, ponieważ nie lubi bezpośredniego słońca. Latem można i warto wystawiać araukarię na zewnątrz – na taras, balkon, czy do ogrodu, ale musi być to zaciszne miejsce w półcieniu, nie narażone na silne działanie słońca. Z początkiem jesieni najlepiej wstawić ją z powrotem do pomieszczenia, bo nie toleruje niskich temperatur (niższych niż 5°).
Wilgotność powietrza i podłoża
Nie mniej ważna w uprawie „jodły pokojowej” jest odpowiednia, dość duża wilgotność powietrza, o którą należy dbać np. poprzez zraszanie, czy ustawienie doniczki z rośliną na podstawce z wilgotnym żwirem albo keramzytem. Drzewko źle znosi suche powietrze, szczególnie zimą w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem, dlatego nie należy jej ustawiać w pobliżu kaloryferów i innych źródeł ciepła. W czasie uprawy rośliny w domu, należy także rozsądnie ją podlewać, ponieważ jest bardzo wrażliwa na przelanie i nadmiar wilgoci w glebie, co powoduje gnicie korzeni.
Ziemia, sadzenie i przesadzanie
Do uprawy araukarii w domu, najlepiej wybrać dobre, żyzne podłoże o lekko kwaśnym odczynie – może być to np. substrat do iglaków. Młode araukarie należy przesadzać co około 2-3 lata do większych pojemników, a rośliny starsze już tylko w razie konieczności. W czasie uprawy rośliny w domu, należy także rozsądnie ją podlewać, ponieważ jest bardzo wrażliwa na przelanie i nadmiar wilgoci w glebie, co powoduje gnicie korzeni.
Pielęgnacja "jodły pokojowej"
Podlewanie
W ciepłym okresie wiosenno-letnim araukarię wyniosłą można podlewać nawet dwa razy dziennie, ponieważ nie toleruje suchego podłoża i dłuższych okresów braku nawadniania, co może doprowadzić nawet do zamierania rośliny. Gleba w donicy powinna być stale umiarkowanie, lekko wilgotna, ale nie przelana. Z kolei zimą, w okresie spoczynku ograniczamy podlewanie i nawadniamy araukarię jedynie raz na około 10 dni, by podłoże mocno nie przesychało.
Nawożenie
Dla poprawy wzrostu i kondycji drzewa, od maja do połowy sierpnia można zasilać ją ostrożnie co kilka tygodni nawozami (np. rozpuszczalnymi w wodzie), przeznaczonymi dla iglaków lub różaneczników, stosując nieco zmniejszone dawki od zalecanych.
Jak dbać o domową araukarię w zimie?
Domowa araukaria wymaga okresu zimowego spoczynku (od października do kwietnia), dlatego na okres zimy należy także zapewnić jej optymalne warunki. Najlepiej przezimować ją w tym czasie w jasnym, ale niezbyt ciepłym pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura na poziomie 5 do 10 °C. Jeżeli nie mamy takiej możliwości w domu, czy mieszkaniu, należy wówczas ustawić donicę z roślina w najchłodniejszym, nieogrzewanym miejscu. Oczywiście ograniczamy też wtedy podlewanie i nie stosujemy żadnego zasilnia nawozami.
Choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie "jodły pokojowej"
Aby uniknąć problemów w uprawie, trzeba przede wszystkim zapewnić roślinie odpowiednie warunki uprawy i właściwą pielęgnację. Suche powietrze lub mocno nasłonecznione stanowisko, a także nieodpowiednie warunki w czasie zimowego spoczynku (zbyt wysoka temperatura) drzewa mogą być przyczyną najczęstszych kłopotów z araukarią – żółknięcia lub opadania igieł i więdnięcia pędów. Z kolei zbyt częste, za obfite nawadnianie (przelewanie) może skończyć się gniciem korzeni i zamieraniem araukarii.
Choć araukaria rzadko bywa atakowana przez choroby czy szkodniki, to może (jak wiele innych roślin domowych) paść ofiarą wełnowców, czyli drobnych, białych (przypominających kłaczki waty) czerwców, żerujących (wysysających soki) na igłach i pędach, co osłabia roślinę. Wydalają one też lepką substancję tzw. rosę miodową, na której mogą rozwijać się choroby grzybowe. Po zauważeniu drobnych białych szkodników na drzewku, najprościej będzie zastosować jeden z preparatów do zwalczania tych szkodników wówczas zastosować.
Warto w pierwszej kolejności sięgać po preparaty nie chemiczne (np. Spruzit Spray) do ochrony przed szkodnikami albo środki chemiczne (najlepiej w sprayu) przeznaczone do użytku amatorskiego, np. Polysect Ultra Hobby. Warto pamiętać, że atakowi wełnowców sprzyja też zbyt wysoka temperatura (ok. 20°C) w okresie spoczynku zimowego araukarii.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: asiraj oraz Ольга Симонова / Adobe Stock