Dziwaczek jalapa Mirabilis jalapa

Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
11
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: różowe, wielobarwne, białe, żółte, purpurowe
Kwiatostan: baldachogrono
Kwiaty: duże, dzwonkowate
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Zapach: kwiaty
Wysokość: 70-80 cm
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: na altany, balkony, kwiat cięty, rabaty

Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa) to roślina jednoroczna (w Polsce) należąca do rodziny dziwaczkowatych (Nyctaginaceae). W środowisku naturalnym występuje w Meksyku, gdzie rośnie jako bylina. Jej pokrój jest wzniesiony i silnie rozkrzewiony. Osiąga wysokość ok. 70-80 cm.

Liście dziwaczka mają jajowaty, ale zaostrzony na końcu kształt a dość duże, dzwonkowate kwiaty zebrane są w baldachogrona. Ich barwa może być różna - biała, żółta, różowa, purpurowa lub dwubarwna.

Zobacz także: Rośliny jednoroczne, rosnące w naszych ogrodach

Kwitnie od lipca do września. Pojedyncze kwiaty dekorują ogród przez blisko jeden dzień - zwykle rozkwitają po południu lub wieczorem, aby przekwitnąć o poranku. Co ciekawe - kwiaty nawet w czasie jednodniowego kwitnienia mogą zmienić swoją barwę.

Uprawa dziwaczka jalapa

Dziwaczek jalapa najlepiej rośnie (i najobficiej kwitnie) na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Optymalne podłoże jest żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne.

W Polsce roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion (w marcu lub kwietniu do inspektu). W drugiej połowie maja - po Zimnej Zośce - dziwaczki można wysadzić na miejsce stałe. W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę warto regularnie dokarmiać, np.: co dwa tygodnie. W okresie susz wymaga również regularnego podlewania.

Zastosowanie

Roślinę najlepiej sadzić w grupach. Nadaje się na wysokie rabaty - w szczególności do tworzenia barwnych, wielogatunkowych kompozycji kwiatowych. Ze względu na wydzielanie intensywnego, przyjemnego zapachu dziwaczek jalapa często jest sadzony w pobliżu altan, tarasów oraz na balkonach. Pomimo, że pojedyncze kwiaty kwitną krótka - roślina jest ceniona na kwiat cięty.

fot. Salvatore Ingala, F. D. Richards (www.flickr.com.cc)

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści