Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa) to roślina jednoroczna (w Polsce) należąca do rodziny dziwaczkowatych (Nyctaginaceae). W środowisku naturalnym występuje w Meksyku, gdzie rośnie jako bylina. Jej pokrój jest wzniesiony i silnie rozkrzewiony. Osiąga wysokość ok. 70-80 cm.

Liście dziwaczka mają jajowaty, ale zaostrzony na końcu kształt a dość duże, dzwonkowate kwiaty zebrane są w baldachogrona. Ich barwa może być różna - biała, żółta, różowa, purpurowa lub dwubarwna.

Zobacz także: Rośliny jednoroczne, rosnące w naszych ogrodach

Kwitnie od lipca do września. Pojedyncze kwiaty dekorują ogród przez blisko jeden dzień - zwykle rozkwitają po południu lub wieczorem, aby przekwitnąć o poranku. Co ciekawe - kwiaty nawet w czasie jednodniowego kwitnienia mogą zmienić swoją barwę.

Uprawa dziwaczka jalapa

Dziwaczek jalapa najlepiej rośnie (i najobficiej kwitnie) na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Optymalne podłoże jest żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne.

W Polsce roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion (w marcu lub kwietniu do inspektu). W drugiej połowie maja - po Zimnej Zośce - dziwaczki można wysadzić na miejsce stałe. W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę warto regularnie dokarmiać, np.: co dwa tygodnie. W okresie susz wymaga również regularnego podlewania.

Zastosowanie

Roślinę najlepiej sadzić w grupach. Nadaje się na wysokie rabaty - w szczególności do tworzenia barwnych, wielogatunkowych kompozycji kwiatowych. Ze względu na wydzielanie intensywnego, przyjemnego zapachu dziwaczek jalapa często jest sadzony w pobliżu altan, tarasów oraz na balkonach. Pomimo, że pojedyncze kwiaty kwitną krótka - roślina jest ceniona na kwiat cięty.

fot. Salvatore Ingala, F. D. Richards (www.flickr.com.cc)