Jak rozpoznać mączlika i jakie rośliny atakuje?
Objawy występowania
Kiedy atakuje?
Mączlik szklarniowy (łac. Trialeurodes vaporariorum) to powszechnie występujący szkodnik, który przez cały rok może wyrządzać krzywdę roślinom uprawianym w pomieszczeniach. Rozmnaża się bez przerwy. Jeśli pojawi się w ogrzewanej szklarni lub ogrodzie zimowym może stanowić duży problem.
Jak szkodzi roślinom?
Owad składa jajeczka na spodniej stronie liści. Mało ruchliwe larwy żerują na roślinie przez 2-4 tygodnie, po czym przeobrażają się w łuskowate poczwarki, a następnie w osobniki dorosłe. Zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe wysysają sok z liści. W efekcie rośliny słabną, a niekiedy żółkną i deformują się. Ich słodkawa wydzielina, zwana rosą miodową, pokrywa powierzchnię zaatakowanej rośliny i prowadzi do pojawienia się czarnych skupisk grzybów sadzakowych.
Jakie gatunki roślin atakuje?
Na atak mączlika szklarniowego narażone są rośliny doniczkowe oraz wiele roślin jadalnych i ozdobnych uprawianych w szklarniach i ogrodach zimowych. Ponieważ owady te świetnie rozwijają się w cieple, latem mogą również atakować rośliny znajdujące się na zewnątrz.
Wśród ulubionych smakołyków mączlika znajdują się warzywa takie jak: bakłażan, pomidor, papryka i ogórek.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak zapobiegać pojawianiu się mącznika?
Rozważne kupowanie roślin
Przed zakupem roślin sprawdzamy, czy nie ma na nich jajeczek owada (składanych w kształt kółka), jego larw lub osobników dorosłych. Zazwyczaj można je znaleźć na spodniej stronie liści. Kiedy potrząśniemy rośliną, dorosłe osobniki wzlatują w powietrze całymi stadami.
Regularnie obserwujemy wszystkie rośliny narażone na atak szkodnika pod kątem jego obecności, aby można było jak najszybciej rozpocząć zwalczanie. Możemy także rozwiesić żółte tablice lepowe, które wabią szkodnika i ułatwiają jego zauważenie.
Co stosować i jak walczyć z mącznikiem?
Zwalczanie szkodników
Regularnie opryskuj rośliny specjalnym preparatem olejowym, pokrywa ciało szkodnika, utrudniając mu oddychanie, który może pomóc zmniejszyć liczbę zarówno dorosłych osobników mączlika, jak i jego larw. Można także zastosować środek chemiczny, układowy (np. Mospilan) lub metody naturalne: maleńką pasożytniczą błonkówkę – dobrotnicę szklarniową, która jest pasożytem mączników.
Zdjęcie tytułowe: 7monarda / Fotolia