Logo
Logo

Mączlik szklarniowy | Jak wygląda? Jak go zwalczać?

Szybko rozmnażający się mączlik szklarniowy żywi się sokiem roślin ozdobnych i jadalnych. Zobacz, jak wygląda, jakie rośliny atakuje i jak się go pozbyć!

Spis treści
Kiedy atakuje mączlik szklarniowy? Jakie są objawy żerowania mączlika? Jakie gatunki roślin atakuje mączlik szklarniowy? Jak zapobiegać pojawianiu się mącznika? Jak zwalczać mącznika szklarniowego?

Jak rozpoznać mączlika i jakie rośliny atakuje?
Objawy występowania

Kiedy atakuje?

Mączlik szklarniowy (łac. Trialeurodes vaporariorum) to powszechnie występujący szkodnik, który przez cały rok może wyrządzać krzywdę roślinom uprawianym w pomieszczeniach. Rozmnaża się bez przerwy. Jeśli pojawi się w ogrzewanej szklarni lub ogrodzie zimowym może stanowić duży problem.

Jak szkodzi roślinom?

Owad składa jajeczka na spodniej stronie liści. Mało ruchliwe larwy żerują na roślinie przez 2-4 tygodnie, po czym przeobrażają się w łuskowate poczwarki, a następnie w osobniki dorosłe. Zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe wysysają sok z liści. W efekcie rośliny słabną, a niekiedy żółkną i deformują się. Ich słodkawa wydzielina, zwana rosą miodową, pokrywa powierzchnię zaatakowanej rośliny i prowadzi do pojawienia się czarnych skupisk grzybów sadzakowych.

Mączliki roznoszą też groźne choroby wirusowe roślin.

Fot. Tomasz / AdobeStock
Maczliki szklarniowe i ich larwy na spodzie liścia.

Jakie gatunki roślin atakuje?

Na atak mączlika szklarniowego narażone są rośliny doniczkowe oraz wiele roślin jadalnych i ozdobnych uprawianych w szklarniach i ogrodach zimowych. Ponieważ owady te świetnie rozwijają się w cieple, latem mogą również atakować rośliny znajdujące się na zewnątrz.

Wśród ulubionych smakołyków mączlika znajdują się warzywa takie jak: bakłażan, pomidor, papryka i ogórek.

 

Jak zapobiegać pojawianiu się mącznika?
Rozważne kupowanie roślin 

Przed zakupem roślin sprawdzamy, czy nie ma na nich jajeczek owada (składanych w kształt kółka), jego larw lub osobników dorosłych. Zazwyczaj można je znaleźć na spodniej stronie liści. Kiedy potrząśniemy rośliną, dorosłe osobniki wzlatują w powietrze całymi stadami.

Regularnie obserwujemy wszystkie rośliny narażone na atak szkodnika pod kątem jego obecności, aby można było jak najszybciej rozpocząć zwalczanie. Możemy także rozwiesić żółte tablice lepowe, które wabią szkodnika i ułatwiają jego zauważenie.

Preparat olejowy pochodzenia naturalnego na szkodniki
To produkt w formie koncentratu do rozrobienia z wodą.
Kup online

Co stosować i jak walczyć z mącznikiem?
Zwalczanie szkodników

Regularnie opryskuj rośliny specjalnym preparatem olejowym, pokrywa ciało szkodnika, utrudniając mu oddychanie, który może pomóc zmniejszyć liczbę zarówno dorosłych osobników mączlika, jak i jego larw. Można także zastosować środek chemiczny, układowy (np. Mospilan) lub metody naturalne: maleńką pasożytniczą błonkówkę – dobrotnicę szklarniową, która jest pasożytem mączników.

Zdjęcie tytułowe: 7monarda / Fotolia

Autor
Mączlik szklarniowy | Jak wygląda? Jak go zwalczać?
Mączlik szklarniowy | Jak wygląda? Jak go zwalczać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl