Logo
Logo

Jak poradzić sobie ze szkodnikami roślin domowych? Mamy sprawdzone sposoby i preparaty

Każdy miłośnik roślin doniczkowych wie, jak ważna jest ich ochrona przed szkodnikami. Czy wiesz, jakie zagrożenia czyhają na Twoje ulubione okazy w mieszkaniu? Dowiedz się, jak rozpoznać najgroźniejsze szkodniki i jak skutecznie z nimi walczyć!

Streszczenie artykułu
Ochrona roślin doniczkowych przed szkodnikami jest kluczowa dla ich zdrowego wzrostu. Wiele roślin uprawianych w domu pochodzi z rejonów tropikalnych, które różnią się od naszego klimatu. W domowych warunkach trudno jest zapewnić im odpowiednią temperaturę i wilgotność, co sprawia, że są bardziej podatne na ataki szkodników. Kluczem do ochrony jest profilaktyka: zapewnienie odpowiedniego stanowiska, gleby oraz prawidłowa pielęgnacja. Chemiczne środki ochrony roślin powinny być stosowane tylko w przypadku silnych inwazji, natomiast ekologiczne preparaty mogą być używane wspomagająco. Wśród najczęstszych szkodników roślin pokojowych znajdują się przędziorki, mszyce, miseczniki, tarczniki, wełnowce, mączliki, wciornastki, ziemórki i pędraki. Każdy z nich charakteryzuje się innymi objawami i sposobami zwalczania. Ważne jest regularne monitorowanie roślin i szybkie działanie w przypadku zauważenia szkodników.
Spis treści
Co zrobić, aby nie dopuścić do inwazji szkodników? Jakie są najpopularniejsze preparaty do zwalczania szkodników domowych roślin doniczkowych? Jakie szkodniki najczęściej pojawiają się na roślinach domowych? Przędziorki na domowych roślinach doniczkowych Mszyce Miseczniki i tarczniki Wełnowce Mączliki Wciornastki Ziemiórki Pędraki

Najskuteczniejsza ochrona przed szkodnikami: prawidłowa uprawa roślin doniczkowych

Większość roślin uprawianych w mieszkaniu to gatunki tropikalne, które w środowisku naturalnym rosną w cieplejszych rejonach świata, różniących się bardzo od naszego klimatu. Bardzo często panuje tam wysoka temperatura i wilgotność powietrza. Niestety w domu zapewnienie takich warunków (idealnych dla roślin) jest bardzo trudne. W rezultacie rośliny często słabiej rosną, chorują i są bardziej podatne na atak szkodników. 

Zapewnij roślinom jak najlepsze warunki uprawy – wzrostu i rozwoju. Regularne przeglądy roślin i dbanie o ich zdrowie to klucz do sukcesu. Pamiętaj, że zdrowa roślina jest mniej podatna na ataki szkodników. Regularne przycinanie, odpowiednie nawożenie i zapewnienie optymalnych warunków uprawy to najlepszy sposób zapobieganiu inwazji.

Najważniejsza w ochronie przed szkodnikami jest profilaktyka, t.j. zapewnienie możliwie optymalnego stanowiska (światła i temperatury), odpowiedniej, żyznej i przepuszczalnej gleby oraz prawidłowe wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych (m.in. podlewania i nawożenia). Ważne jest również dbanie o wysoką wilgotność powietrza, zwłaszcza zimą.

Chemiczne środki ochrony roślin stosuje się doraźnie (najlepiej po wystawieniu roślin na zewnątrz) i tylko w przypadku nasilonych inwazji. Ekologiczne preparaty domowej roboty (z cebuli, skrzypu, pokrzywy, wrotyczu) można stosować wspomagająco przy zwalczaniu lub do zapobiegania pojawianiu się szkodników.

Tablice lepowe na szkodniki domowe
Tablice lepowe na szkodniki roślin doniczkowych
Tablice pokryte są klejem odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne. Działanie pułapki polega na przywabianiu szkodników kolorem. Dorosłe osobniki szkodnika zwabione kolorem przylepiają się do lepowej powierzchni pułapki. Opakowanie zawiera 5 tablic, haczyki oraz patyczki do ich łatwego zamocowania. Długotrwałe działanie - tabliczki wymieniać po zapełnieniu owadami lub co 3 miesiące. Produkt nie zawiera chemicznych środków owadobójczych, nie jest środkiem ochrony roślin.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Preparat naturalny na szkodniki roślin doniczkowych
Preparat naturalny na szkodniki roślin doniczkowych
Agrocover Spray to wyjątkowy preparat stworzony z myślą o fizycznym zwalczaniu szkodliwych owadów i roztoczy. Ten naturalny produkt oparty na oleju rydzowym oferuje skuteczną ochronę dla roślin ozdobnych, warzywnych i owocowych przez cały okres wegetacji. Agrocover jest nietoksyczny, biodegradowalny i bezpieczny dla ludzi, zwierząt oraz owadów zapylających. Działa na: mszyce, przędziorki, miseczniki, mączliki, wciornastki, miodówki, czerwce oraz formy zimujące niektórych szkodników.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Preparat chemiczny na szkodniki roślin doniczkowych
Preparat chemiczny na szkodniki roślin doniczkowych
Na roślinie działa powierzchniowo. Środek przeznaczony do stosowania w amatorskiej uprawie roślin ozdobnych, jabłoni, warzyw kapustnych, ogórka i papryki w ogrodach przydomowych i w ogrodach działkowych. Środek działa skuteczniej w temperaturze poniżej 20°C. Gdy w ciągu dnia panują wyższe temperatury (np. w sezonie letnim) zabieg wykonać pod koniec dnia lub wczesnym wieczorem. Nie zaleca się stosowania środka w warunkach bezpośredniego nasłonecznienia oraz na rośliny poddane stresowi np. w warunkach suszy czy po przymrozkach.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Szkodniki roślin doniczkowych: rozpoznawanie i zwalczanie

Każdy miłośnik roślin doniczkowych prędzej czy później spotyka się z problemem nieproszonych gości. Mimo że nasze zielone przyjaciółki znajdują się w zaciszu domowym, nie są one wolne od ataków różnorodnych szkodników. Zanim jednak zaczniemy walczyć z intruzami, warto wiedzieć, z kim mamy do czynienia. Oto przegląd najczęściej spotykanych szkodników roślin pokojowych: 

przędziorki, fot. Michael Z. (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons
Przędziorki
To niewielkie, pomarańczowe lub czerwone roztocza. Łatwo je rozpoznać, gdyż wytwarzają delikatne, puszyste pajęczynki. Żerują w dużych grupach, głównie na liściach (na spodniej stronie), końcach młodych pędów i kwiatach. Uszkodzone fragmenty roślin ulegają deformacji, żółkną i opadają. Inwazji przędziorka sprzyja suche powietrze w pomieszczeniach. Podatne na owady są w szczególności fuksje, filodendronypalmy i cytrusy. Szkodniki można usunąć traktując rośliny chemicznymi środkami ochrony roślin (np. Polysect, Talstar), wodą rozrobioną z szarym mydłem lub przecierając szmatką nasączoną denaturatem. Rośliny należy często zraszać, a na kaloryferach warto zainstalować nawilżacze.
Więcej o przędziorkach
Mszyca, fot. Franco Patrizia - Pixabay
Mszyce
Owady mają owalne ciało i zieloną, czarną lub brunatną barwę. Mszyce spotyka się zarówno w formie uskrzydlonej jak i bezskrzydłej, zawsze żerują gromadnie. Często pojawiają się na młodych pędach i na spodniej stronie liści. Mszyce wydzielają lepką substancję – tzw. rosę miodową, na której często pojawiają się ciemne grzybki sadzakowe. Szkodniki wysysają sok z liści i pędów, co prowadzi do ich zwijania i zasychania, a przede wszystkim do osłabienia rośliny. Owady lubią atakować m.in. fuksje, begonie i anturium. Można je zwalczyć chemicznymi środkami (Polysect, Provado, Mszyca Stop) lub ekologicznymi preparatami z roślin.
Więcej o mszycach

Tarczniki, fot. 4028mdk09 (CC_BY-SA_3.0) - Wikimedia Commons
Miseczniki i tarczniki
Z wyglądu obie grupy owadów są bardzo podobne do siebie. Cechą charakterystyczną jest wytwarzanie mocnych, chitynowych tarczek, chroniących je przed czynnikami zewnętrznymi. Szkodniki są niewielkie i mają ciemną barwę ciała – brunatną lub czarną. Żerują na spodniej części liści i pędach, zwłaszcza na jukach, dracenach, palmach i fikusach. W ich przypadku zwalczanie chemiczne jest mało skuteczne. Owady najlepiej usuwać ręcznie – zeskrobując je z pędów z pomocą ostrego patyka. Miejsca, gdzie żerowały, warto przetrzeć wodą z szarym mydłem lub alkoholem.
Więcej o misecznikach i tarcznikach
Welnowce na kaktusie, fot. Frank Vincentz (CC_BY-SA_3.0) - Wikimedia Commons
Wełnowce
To czerwce (drobne owady) pokryte czerwonawym lub białym nalotem, przypominającym strzępki wełny. Żerują na spodniej części liści (zwłaszcza w kątach i przy nerwach) oraz na miękkich pędach. Porażona roślina traci liście i przestaje rosnąć. Intensywne żerowanie szkodników bardzo osłabia roślinę, często prowadząc do jej zamierania. Szkodnik lubi cissusy, fikusy i cytrusy, a chyba najczęściej go można spotkać na kaktusach. Bardzo szybko przenosi się na sąsiednie rośliny! Chore egzemplarze najlepiej odizolować. Można zwalczać go chemicznie (Confidor, Fastac) lub ekologicznie – przemywając roślinę szmatką nasączoną alkoholem.
Zwalczanie wełnowców szarym mydłem
Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku
Przeczytaj także
Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku
Mączlik szklarniowy, fot. Weisse-Fliege (CC_BY-SA_3.0) - Wikimedia Communia
Mączliki
To niewielkie, białe owady (zwane potocznie „białymi muszkami”), będące utrapieniem w szklarniach. Niestety czasem pojawiają się także w mieszkaniach, zawleczone wraz z roślinami. Żerują w licznych koloniach. Łatwo je wypłoszyć poruszając donicą – wtedy wzlatują w górę chmarami. Zaatakowane przez nie liście żółkną i opadają. Owady preferują takie gatunki jak begonie, cyklameny, fuksje, petunie, pelargonie i gwiazdy betlejemskie. W warunkach domowych zwalcza się je stosując owadobójcze preparaty (np.: Apacz). Porażone pędy czasami lepiej dodatkowo przyciąć. Warto również obniżyć temperaturę w pomieszczeniu.
Więcej o mączlikach
Wciornastek, fot. Katja Schulz (CC_BY_2.0) - Wikimedia Commons
Wciornastki
To brunatne lub pomarańczowe owady, czasem pojawiające się na spodniej części liści lub na kwiatach. Mają charakterystyczny wygląd, przypominając drobne kreseczki - „przecinki”. Ich żerowanie prowadzi do pojawiania się białych lub żółtych plam lub srebrzystości na powierzchni liści. Często wokół przebarwień występują czerwone obwódki. Płatki kwiatów natomiast brunatnieją i zwijają się. Wciornastki to szkodnik wielu gatunków roślin domowych – w szczególności palm, krotonów, anturium i innych roślin o ozdobnych kwiatach. Zaleca się je zwalczać chemicznie (Talstar, Confidor, Provado).
Więcej o wciornastkach
Larwy ziemiórek, fot. Henrik Larsson - Fotolia
Ziemiórki
Osobniki dorosłe to drobne, ruchliwe, „czarne muszki” podobne do muszek owocówek, które choć występują licznie, to nie powodują uszkodzeń na roślinach. Szkodliwe są przede wszystkim ich niewidoczne larwy, występujące w ziemi. Mają do 5 mm, są białe, przezroczyste, z czarną główką. Podgryzają korzenie co powoduje osłabienie wzrostu roślin i bardzo często porażanie przez choroby grzybowe. Najczęściej pojawiają się wraz z nowymi roślinami lub nieodkażonym podłożem zawierającym jaja. Szkodnika zwalcza się umieszczając przy roślinach pałeczki owadobójcze, zakładając na roślinę lepy lub stosując środki chemiczne (np.: Actellic).
Więcej o ziemiórkach
Pędrak larwa, fot. Andreas Eichler (CC_BY-SA_3.0) - Wikimedia Commons
Pędraki
To larwy różnych gatunków owadów, głównie chrząszczy. Mają jasne, grube, białe ciało i ciemna głowę. Mogą pojawiać się nawet w podłożach roślin renomowanych firm produkujących zieleń doniczkową lub gdy do sadzenia wykorzystaliśmy nieodkażoną ziemię z ogrodu. Żerują w doniczce, ukryte w glebie niszcząc korzenie, w wyniku czego roślina przestaje rosnąć i stopniowo zamiera. Szkodniki najlepiej usuwać ręcznie po wyjęciu bryły korzeniowej z donicy.
Więcej o szkodnikach glebowych
Czy wiesz, że...? Szkodniki w mieszkaniu mogą być nie tylko zagrożeniem dla Twoich roślin, ale także dla Ciebie i Twojej rodziny. Niektóre z nich mogą powodować alergie lub przenosić choroby. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować stan swoich roślin i dbać o ich zdrowie.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: 7monarda/Fotolia, zdjęcia w tekście: Spinnmilben/Michael Z./CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, Mszyca, Franco Patrizia/Pixabay, Schildläuse/4028mdk09/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, Frank Vincentz/CC_BY-SA_3.0/Wikimedia Commons, Weisse-Fliege/CC BY-SA 3.0/Vicimedia Communia, Thrips (15817836204)/Katja Schulz/CC BY 2.0 / Wikimedia Commons, Henrik Larsson/Fotolia, Nashornkaefer-Larve/Andreas Eichler/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Autor
Jak poradzić sobie ze szkodnikami roślin domowych? Mamy sprawdzone sposoby i preparaty
Jak poradzić sobie ze szkodnikami roślin domowych? Mamy sprawdzone sposoby i preparaty
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)