Domowe sposoby na ziemiórki | Jak pozbyć się larw z ziemi doniczkowej?
Pytanie czytelnika: Znalazłem w ziemi doniczkowej białe larwy! Nad rośliną latają małe czarne muszki. Na forum ogrodniczym znalazłem informację, że to ziemiórki. Nikt niestety nie podał sprawdzonego sposoby na to, by się ich pozbyć. Co zrobić?
Tak, to są ziemiórki! Łatwo je rozpoznać i trudno pomylić z innymi szkodnikami domowych roślin doniczkowych. Często występują w podłożach niskiej jakości oraz przemoczonych roślinach z supermarketu. Szkodniki lubią podłoże torfowe, miejsca ciepłe i wilgotne i tam też szybko się rozmnażają.
Jak wyglądają ziemiórki?
Dorosłe osobniki to niewielkie czarne owady – nazywane potocznie czarnymi muszkami, przypominają muszki owocówki. Choć nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla roślin (nie żerują na nich), to rozmnażają się i składają jaja do ziemi w doniczce.
Szkodliwe są za to larwy szkodnika, długości 5-7 mm, białe (półprzeźroczyste) z ciemną głową. Łatwo je znaleźć podczas przesadzania lub rozgarnięcia wierzchniej warstwy podłoża. Żerują w ziemi, podgryzając korzenie, w wyniku czego roślina słabnie, więdnie i jest podatna na choroby. Są one dużym zagrożeniem szczególnie dla młodych, kiełkujących siewek.
Larwy żerują około 2 tygodnie, a po kilku dniach w stadium poczwarki wylatują z ziemi jako owady dorosłe gotowe do rozmnażania.
Sprawdzone sposoby na ziemiórki
Po zauważeniu larw owadów trzeba na kilka dni zaniechać podlewania, by przesuszyć podłoże (zatrzyma to dalsze rozmnażanie szkodników). Warto także roślinę przesadzić do nowej, dobrze przepuszczalnej ziemi.
By zwalczyć larwy warto zastosować specjalne pałeczki owadobójcze oraz naturalne preparaty przeciwko szkodnikom – np. zawierające wyciąg z czosnku. Można także zastosować preparaty zawierające owadożerne nicienie Steinernema feltiae – to naturalni wrogowie szkodnika.
Dorosłe owady można odławiać na żółte tablice (pułapki) lepowe. Dzięki temu nie złożą one jaj do ziemi. W przypadku, gdy wszystkie metody zawiodą można zastosować chemiczny preparat Mospilan. Wodnym roztworem preparatu trzeba podlać glebę.




Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Andrei Shupilo / Dreamstime oraz Free-Photos / Pixaby
Komentarze