Domowe sposoby na ziemiórki: jak pozbyć się larw z ziemi doniczkowej?

larwy ziemiórek w ziemi w doniczce fot. Andrei Shupilo - Dreamstime

Pytanie czytelnika: Znalazłem robaki w moich kwiatach doniczkowych. Są to małe białe larwy. Na forum ogrodniczym dowiedziałem się, że mogą to być ziemiórki. Czym są ziemiórki i jak wyglądają? Czy to te same szkodniki, co czarne muszki? Jakie są skutki obecności ziemiórek w ziemi w doniczkach? Jak się ich pozbyć i czy są sprawdzone sposoby na usunięcie ziemiórek z domu?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
44
Spis treści
Jak wyglądają ziemiórki (larwy i muszki)? Jak pozbyć się larw ziemiórek? Preparaty i inne metody zwalczania

Ziemiórki w domu – jak wyglądają larwy i muszki?

Ziemiórki to owady, które są szkodliwe i dokuczliwe we wszystkich stadiach swojego rozwoju, więc jeśli znajdziemy robaki w ziemi kwiatów doniczkowych warto się im przyjrzeć i sprawdzić, czy nie są to larwy tych uciążliwych muszek.

Larwy ziemiórek są małe, białe (półprzeźroczyste), długości 5-7 mm i mają ciemną głowę. Łatwo je znaleźć podczas przesadzania lub rozgarnięcia wierzchniej warstwy podłoża. Są szkodliwe dla naszych roślin. Żerują w ziemi, podgryzając korzenie, w wyniku czego rośliny doniczkowe słabną, więdną i są podatne na choroby. Larwy te szczególnie zagrażają młodym, kiełkującym siewkom.

Larwy żerują około 2 tygodnie, a po kilku dniach w stadium poczwarki wylatują z ziemi jako owady dorosłe gotowe do rozmnażania.

Dorosłe osobniki to niewielkie czarne muszki – nazywane potocznie czarnymi muszkami, i choć są innego koloru, wiele osób widzi w nich podobieństwo do muszek owocówek. Gdy jest ich więcej, mogą być naprawdę uciążliwe – np. przyciąga je światło niebieskie wydobywające się z ekranów komputerów i telefonów komórkowych, i potrafią gromadnie przy nich latać. Owady te rozmnażają się ponownie składając jaja do ziemi w doniczkach.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się ziemiórek w domu?

Po zauważeniu larw ziemiórek warto na kilka dni zaniechać podlewania, by przesuszyć podłoże – zatrzyma to dalsze rozmnażanie szkodników. Warto także roślinę przesadzić do nowej, dobrze przepuszczalnej ziemi.

► By zwalczać dorosłe owady można stosować żółte tablice (pułapki) lepowe, które pozwalają na skuteczne ich odławianie. Dzięki takim odłowom, owady nie zdążą złożyć jaj do ziemi.

► By zwalczyć larwy warto zastosować specjalne pałeczki owadobójcze oraz naturalne preparaty (np. zawierające wyciąg z czosnku). Można także zastosować preparaty biologiczne (zawierające owadożerne nicienie Steinernema feltiae – to naturalni wrogowie szkodnika). Można również zastosować chemiczny preparat Mospilan, którym podlewa się ziemię w doniczce nie szkodząc roślinom, a blokując rozwój larw.

tablice lepowe na ziemiórki
Tablice lepowe
Wykazują dużą skuteczność wabienia wielu gatunków szkodliwych owadów. Wolne od substancji czynnych chemicznie są doskonałym środkiem zapobiegawczym w ochronie roślin przez szkodnikami.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!
środek chemiczny na ziemiórki
Oprysk z NeemAzal!
Insektycyd do zwalczana ziemiórek i innych szkodników roślin doniczkowych. Ma formę koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej, do stosowania w formie oprysku nalistnego.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!
pałeczki owadobójcze na ziemiórki
Pałeczki na ziemiórki – 2 w 1!
Sanium to preparat 2 w 1 łączący działanie ograniczające żerowanie larw ziemiórek z nawozem kwiatów doniczkowych. Środek jest w postaci pałeczek, które stosuje się umieszczając je w podłożu niedaleko korzeni danej rośliny.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!
Make Your Life Greener / YouTube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Andrei Shupilo / Dreamstime oraz Free-Photos / Pixaby


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
22-06-2023 10:47
Komentarz dodany przez Kamila: Nie wolno przesuszać ziemi! Sprawi to tylko ze larwy zaczą jeszcze bardziej obgryzać korzenie w poszukiwaniu wilgoci.
Gość Ktoś
15-05-2023 16:45
Mospilan działa na ziemiórki? W 21 stronicowej specyfikacji preparatu nie ma ani słowa o ziemiórkach.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści