Logo
Logo

Domowe sposoby na ziemiórki | Jak pozbyć się larw z ziemi doniczkowej?

Pytanie czytelnika: Znalazłem w ziemi doniczkowej białe larwy! Nad rośliną latają małe czarne muszki. Na forum ogrodniczym znalazłem informację, że to ziemiórki. Nikt niestety nie podał sprawdzonego sposoby na to, by się ich pozbyć. Co zrobić?

Spis treści
Jak wyglądają ziemiórki (larwy i muszki)?
Jak pozbyć się larw ziemiórek? Preparaty i inne metody zwalczania

Tak, to są ziemiórki! Łatwo je rozpoznać i trudno pomylić z innymi szkodnikami domowych roślin doniczkowych. Często występują w podłożach niskiej jakości oraz przemoczonych roślinach z supermarketu. Szkodniki lubią podłoże torfowe, miejsca ciepłe i wilgotne i tam też szybko się rozmnażają.

Jak wyglądają ziemiórki?

Dorosłe osobniki to niewielkie czarne owady – nazywane potocznie czarnymi muszkami, przypominają muszki owocówki. Choć nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla roślin (nie żerują na nich), to rozmnażają się i składają jaja do ziemi w doniczce.

Szkodliwe są za to larwy szkodnika, długości 5-7 mm, białe (półprzeźroczyste) z ciemną głową. Łatwo je znaleźć podczas przesadzania lub rozgarnięcia wierzchniej warstwy podłoża. Żerują w ziemi, podgryzając korzenie, w wyniku czego roślina słabnie, więdnie i jest podatna na choroby. Są one dużym zagrożeniem szczególnie dla młodych, kiełkujących siewek.

Larwy żerują około 2 tygodnie, a po kilku dniach w stadium poczwarki wylatują z ziemi jako owady dorosłe gotowe do rozmnażania.

Make Your Life Greener / YouTube


 

Sprawdzone sposoby na ziemiórki

Po zauważeniu larw owadów trzeba na kilka dni zaniechać podlewania, by przesuszyć podłoże (zatrzyma to dalsze rozmnażanie szkodników). Warto także roślinę przesadzić do nowej, dobrze przepuszczalnej ziemi.

By zwalczyć larwy warto zastosować specjalne pałeczki owadobójcze oraz naturalne preparaty przeciwko szkodnikom – np. zawierające wyciąg z czosnku. Można także zastosować preparaty zawierające owadożerne nicienie Steinernema feltiae – to naturalni wrogowie szkodnika.

Dorosłe owady można odławiać na żółte tablice (pułapki) lepowe. Dzięki temu nie złożą one jaj do ziemi. W przypadku, gdy wszystkie metody zawiodą można zastosować chemiczny preparat Mospilan. Wodnym roztworem preparatu trzeba podlać glebę.

Naturalny środek na ziemiórki
Agricolle AE
Agricolle AE to naturalny (wodny roztwór polisacharydów.), gotowy do użycia roztwór wodny w formie aerozolu stosowany w celu eliminowania szkodników roślin ozdobnych.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!
tablice lepowe na ziemiórki
Tablice lepowe
Wykazują dużą skuteczność wabienia wielu gatunków szkodliwych owadów. Wolne od substancji czynnych chemicznie są doskonałym środkiem zapobiegawczym w ochronie roślin przez szkodnikami.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!
środek chemiczny na ziemiórki
NeemAzal
Insektycyd do zwalczana szkodników roślin doniczkowych, w formie koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej, do stosowania w formie oprysku nalistnego.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!
pałeczki owadobójcze na ziemiórki
Sanium
To preparat 2 w 1 łączący działanie na szkodniki z nawozem. Środek w postaci pałeczek doglebowych do stosowania na rośliny ozdobne wewnątrz pomieszczeń.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Andrei Shupilo / Dreamstime oraz Free-Photos / Pixaby

Autor
Domowe sposoby na ziemiórki | Jak pozbyć się larw z ziemi doniczkowej?
Domowe sposoby na ziemiórki | Jak pozbyć się larw z ziemi doniczkowej?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Ktoś

15-05-2023 14:45

Mospilan działa na ziemiórki? W 21 stronicowej specyfikacji preparatu nie ma ani słowa o ziemiórkach.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl