Jak wyglądają mączliki szklarniowe?
Mączliki szklarniowe są najczęściej zawleczone wraz z roślinami ze centrum ogrodniczego, dlatego przed zakupem warto dokładnie obejrzeć kwiaty w poszukiwaniu szkodników.
Mączliki doskonale czują się w warunkach szklarni, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza i temperatura. W sezonie często pojawiają się na balkonie skąd przelatują do mieszkania. Jeśli napotkają korzystne warunki bardzo szybko się rozmnażają i zasiedlają sąsiednie rośliny. Żerują na bardzo wielu gatunkach roślin, nie tylko balkonowych i domowych, ale także na warzywach, ziołach i chwastach.
Fot. Scot Nelson/Flickr |
Szkodliwe są zarówno larwy jak i owady dorosłe, które wysysają soki z rośliny. Na liściach widoczne są liczne żółte plamki. Całe liście żółkną i zasychają na brzegach. Na ich dolnej stronie widoczne są płaskie, owalne żółtozielone larwy szkodnika. Owady dorosłe są białe i uskrzydlone, wzlatują po potrząsaniu rośliny. Zaatakowane rośliny są bardzo osłabione, wzrost jest zahamowany, a kwitnienie znacznie słabsze.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Sprawdzone sposoby na białe muszki (mączliki szklarniowe)
Skutecznym sposobem zwalczania jest opryskanie roślin preparatem owadobójczym - może to być preparat olejowy (np. Emulpar), naturalny preparat (np. Agricolle - Target, Biochron - Ekodarpol, Naturen - Substral, ) lub chemicznym środkiem ochrony roślin (np. Calypso Perfect 0,015 AL, Decis AL, Karate Gold, Karate Spray, Mospilan 20 SP, Ogrodnik AE, Polysect Długo Działający 005 SL Ultra, Provado Care i wiele innych).
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie w tekście: Scot Nelson/Flickr, zdjęcia tytułowe: Catherine Eckert / Dreamstime oraz Heike / Pixabay