Logo
Logo

6 domowych sposobów na szkodniki roślin doniczkowych

Większość z nas pragnie posiadać w swoim domu i ogrodzie piękne oraz zdrowe rośliny. Niestety szkodniki na roślinach spędzają nam często sen z powiek. Możesz im pomóc bez stosowania preparatów chemicznych, bo skuteczne preparaty możesz zrobić sam w domu lub kupić w każdym sklepie ogrodniczym!

Spis treści
Jak zwalczać szkodniki domowymi metodami? Prysznic Mydło ogrodnicze Tytoń Wyciągi z roślin Gnojówki z roślin Pułapki lepowe

Jak zwalczać szkodniki domowymi metodami?

Rośliny bardzo często padają ofiarą wielu szkodników. Do najbardziej popularnych można zaliczyć: mszyce, gąsienice, miseczniki, tarczniki czy przędziorki. Odżywiają się one sokiem roślin i w ten sposób prowadzą do ich osłabienia, a często nawet zupełnego wyniszczenia.

Co prawda na rynku ogrodniczym nie brakuje skutecznych preparatów zwalczających szkodniki, ale istnieją też domowe, sprawdzone sposoby na szkodniki roślin. Takie zwalczanie niechcianych intruzów jest znacznie tańsze, zdrowsze, szybsze oraz co najważniejsze w pełni ekologicznie.

Sprawdzone domowe sposoby na szkodniki roślin

Prysznic

W zwalczaniu mszyc oraz uciążliwych owadów bardzo skuteczny jest letni prysznic. Opłukiwanie zaatakowanej rośliny pod strumieniem letniej wody należy powtarzać co kilka dni.

Mydło ogrodnicze

Bardzo pomocna w zwalczaniu szkodników jest również woda z mydłem potasowym. Około 20 g mydła należy rozpuścić w 1 litrze wody, a po jej ostygnięciu obficie opryskać zaatakowane rośliny. Do naparu warto dodać czarny bez. Można też zastosować mydło ogrodnicze. Jest ono dostępne o różnych zapachach, dzięki czemu skutecznie odstrasza szkodniki. Do przygotowanego roztworu warto dodać denaturat (10 ml na litr wody i 20 g mydła) lub 2 łyżki nafty. Na tarczniki oraz miseczniki polecane są waciki kosmetyczne zanurzone w denaturacie czy wysokoprocentowym alkoholu.

Naturalny preparat na szkodniki
Naturalny preparat na szkodniki
Specjalistyczny środek na bazie naturalnych olei roślinnych do zwalczania owadów. Doskonale nadaje się do zwalczania mszyc, przędziorków, wełnowców, miseczników czy mączlików szklarniowych i wielu innych szkodników roślin.
Kup w naszym sklepie!

Tytoń

Skuteczne działanie posiada też tytoń z papierosów. Należy go zalać wodą w odpowiednich proporcjach (10-12 papierosów na 10 litrów wody), a następnie pozostawić na 12 godzin. Następnie przygotowaną mieszankę należy gotować na wolnym ogniu przez 30 min. Po odcedzeniu i ostudzeniu wywaru należy spryskać nim zaatakowaną roślinę, a następnie spłukać ją letnią wodą.

Wyciągi z roślin

Dość skuteczne działanie wykazują także wyciągi z czosnku i cebuli, ale ze względu na intensywny zapach ich stosowanie w mieszkaniu jest dla wielu osób uciążliwe. Dziś w wielu sklepach ogrodniczych dostępny jest w pełni naturalny, płynny preparat o nazwie Bioczos zawierający wycia z czosnku. Dobre działanie wykazuje też Biosept – ekstrakt z grapefruita. Wspomaga on skutecznie uprawę roślin oraz chroni przed wieloma chorobami grzybowymi. I co najważniejsze jest naturalny i w pełni bezpieczny dla roślin.

Gnojówki z roślin

Ze szkodnikami roślin domowych potrafią także skutecznie poradzić sobie napary oraz gnojówki z ziół, np.: świeżego rumianku lub pokrzywy. Te naturalne środki mają bardzo intensywne działanie, zatem należy je stosować nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Rumianek sprawdza się doskonale w chorobach o podłożu grzybiczym, działa skutecznie na mszyce, przędziorki oraz gąsienice. Z kolei pokrzywa sprawdza się w zwalczaniu mszyc, przędziorków, szarej pleśni oraz mączniaka. Do oprysków można też wykorzystać gnojówkę roślinną przyrządzoną z pokrzywy, wrotyczu, mniszka lekarskiego, skrzypu polnego, żywokostu, ziela piołunu, tataraku czy aksamitki.

Żółte tablice lepowe na szkodniki
Żółte tablice lepowe
Tablice pokryte są klejem odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne. Działanie pułapki polega na przywabianiu szkodników kolorem. Dorosłe osobniki szkodnika zwabione kolorem przylepiają się do lepowej powierzchni pułapki.
Kup w naszym sklepie

Pułapki lepowe

Wiele szkodników w pewnym stadium życiowym wytwarza skrzydła, co w dużym stopniu utrudnia ich zwalczanie. Przy każdym dotknięciu rośliny wzbijają się one w powietrze i niemożliwe jest ich usunięcie. Do wyłapania szkodników latających doskonale nadają się pułapki lepowe mające postać taśmy z klejem. Dzięki temu owady się do nich łatwo przyczepiają. Sprawdzonym wyborem są lepy do roślin doniczkowych zwane powszechnie żółtymi tablicami lepowymi. Charakteryzują się one tym, że są nasączone feromonami wabiącymi dorosłe osobniki. Potrafią one wyłapać nawet najmniejsze owady latające pośród których można wymienić: ziemiórki czy mączlika szklarniowego.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – Elnur_ / Depositphotos oraz Meli1670 / Pixabay
G.T.

Autor
6 domowych sposobów na szkodniki roślin doniczkowych
6 domowych sposobów na szkodniki roślin doniczkowych
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl