Jak zwalczać szkodniki domowymi metodami?
Rośliny bardzo często padają ofiarą wielu szkodników. Do najbardziej popularnych można zaliczyć: mszyce, gąsienice, miseczniki, tarczniki czy przędziorki. Odżywiają się one sokiem roślin i w ten sposób prowadzą do ich osłabienia, a często nawet zupełnego wyniszczenia.
Co prawda na rynku ogrodniczym nie brakuje skutecznych preparatów zwalczających szkodniki, ale istnieją też domowe, sprawdzone sposoby na szkodniki roślin. Takie zwalczanie niechcianych intruzów jest znacznie tańsze, zdrowsze, szybsze oraz co najważniejsze w pełni ekologicznie.
Sprawdzone domowe sposoby na szkodniki roślin
Prysznic
W zwalczaniu mszyc oraz uciążliwych owadów bardzo skuteczny jest letni prysznic. Opłukiwanie zaatakowanej rośliny pod strumieniem letniej wody należy powtarzać co kilka dni.
Mydło ogrodnicze
Bardzo pomocna w zwalczaniu szkodników jest również woda z mydłem potasowym. Około 20 g mydła należy rozpuścić w 1 litrze wody, a po jej ostygnięciu obficie opryskać zaatakowane rośliny. Do naparu warto dodać czarny bez. Można też zastosować mydło ogrodnicze. Jest ono dostępne o różnych zapachach, dzięki czemu skutecznie odstrasza szkodniki. Do przygotowanego roztworu warto dodać denaturat (10 ml na litr wody i 20 g mydła) lub 2 łyżki nafty. Na tarczniki oraz miseczniki polecane są waciki kosmetyczne zanurzone w denaturacie czy wysokoprocentowym alkoholu.
Tytoń
Skuteczne działanie posiada też tytoń z papierosów. Należy go zalać wodą w odpowiednich proporcjach (10-12 papierosów na 10 litrów wody), a następnie pozostawić na 12 godzin. Następnie przygotowaną mieszankę należy gotować na wolnym ogniu przez 30 min. Po odcedzeniu i ostudzeniu wywaru należy spryskać nim zaatakowaną roślinę, a następnie spłukać ją letnią wodą.
Wyciągi z roślin
Dość skuteczne działanie wykazują także wyciągi z czosnku i cebuli, ale ze względu na intensywny zapach ich stosowanie w mieszkaniu jest dla wielu osób uciążliwe. Dziś w wielu sklepach ogrodniczych dostępny jest w pełni naturalny, płynny preparat o nazwie Bioczos zawierający wycia z czosnku. Dobre działanie wykazuje też Biosept – ekstrakt z grapefruita. Wspomaga on skutecznie uprawę roślin oraz chroni przed wieloma chorobami grzybowymi. I co najważniejsze jest naturalny i w pełni bezpieczny dla roślin.
Gnojówki z roślin
Ze szkodnikami roślin domowych potrafią także skutecznie poradzić sobie napary oraz gnojówki z ziół, np.: świeżego rumianku lub pokrzywy. Te naturalne środki mają bardzo intensywne działanie, zatem należy je stosować nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Rumianek sprawdza się doskonale w chorobach o podłożu grzybiczym, działa skutecznie na mszyce, przędziorki oraz gąsienice. Z kolei pokrzywa sprawdza się w zwalczaniu mszyc, przędziorków, szarej pleśni oraz mączniaka. Do oprysków można też wykorzystać gnojówkę roślinną przyrządzoną z pokrzywy, wrotyczu, mniszka lekarskiego, skrzypu polnego, żywokostu, ziela piołunu, tataraku czy aksamitki.
Pułapki lepowe
Wiele szkodników w pewnym stadium życiowym wytwarza skrzydła, co w dużym stopniu utrudnia ich zwalczanie. Przy każdym dotknięciu rośliny wzbijają się one w powietrze i niemożliwe jest ich usunięcie. Do wyłapania szkodników latających doskonale nadają się pułapki lepowe mające postać taśmy z klejem. Dzięki temu owady się do nich łatwo przyczepiają. Sprawdzonym wyborem są lepy do roślin doniczkowych zwane powszechnie żółtymi tablicami lepowymi. Charakteryzują się one tym, że są nasączone feromonami wabiącymi dorosłe osobniki. Potrafią one wyłapać nawet najmniejsze owady latające pośród których można wymienić: ziemiórki czy mączlika szklarniowego.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – Elnur_ / Depositphotos oraz Meli1670 / Pixabay
G.T.