Logo
Logo

Cynamon w ogrodzie | 10 zastosowań cynamonu w pielęgnacji roślin

Szukając naturalnego środka, który pomoże nam zadbać o ogród i rośliny, powinniśmy zainteresować się między innymi cynamonem. Ta popularna przyprawa wykazuje właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne czy przeciwgrzybicze, które nie tylko mogą pomóc nam przy codziennych dolegliwościach, ale i właśnie w pielęgnacji roślin.

Poznaj 10 sposobów na wykorzystanie cynamonu w ogrodzie.

Spis treści
Na co działa cynamon w ogrodzie? Cynamon w walce z chorobami grzybowymi Cynamon w walce z pleśnią w doniczce Jak zrobić ukorzeniacz z cynamonu? Stosowanie cynamonu przy ranach u roślin Jak ratować uszkodzone korzenie cynamonem? Cynamon sposobem na przędziorki Ochrona pączków kwiatowych Cynamon kontra mrówki Cynamon kontra koty Cynamon kontra komary

Co zawiera cynamon?

W skład cynamonu wchodzą polifenole o działaniu antyoksydacyjnym, owadobójcze diterpeny, a także kumaryny oraz beta-kariofilen. Ponadto cynamon jest także źródłem wielu witamin oraz pierwiastków. Wśród tych drugich możemy znaleźć przede wszystkim wapń, potas, fosfor czy magnez.

Jak możemy stosować cynamon w ogrodzie?
10 sposobów wykorzystania cynamonu dla roślin

1. Cynamon na choroby grzybowe

Z cynamonu możemy przygotować oprysk, który pomaga zwalczyć choroby grzybowe zarówno na roślinach ogrodowych, jak i doniczkowych.

Jak stosować?
Litrem wody należy zalać 3-4 łyżeczki cynamonu i odstawić na noc. Tak przygotowany oprysk po odcedzeniu możemy stosować raz lub dwa razy w tygodniu, zarówno w przypadku pierwszych objawów chorobowych, jak i profilaktycznie.

2. Cynamon przeciwko pleśni w doniczce

W przypadku zbyt obfitego podlewania czy wysokiej wilgotności powietrza na glebie w doniczkach może pojawiać się pleśń.

Jak stosować?
By się jej pozbyć, powinniśmy zacząć od usunięcia jej z powierzchni, a następnie posypać glebę cynamonem, a najlepiej wymieszać go z jej wierzchnią warstwą.

Dzika łąka w ogrodzie? Naturalnie. Wysiej te nasiona – stwórz kwiatowy raj dla siebie i zapylaczy
Przeczytaj także
Dzika łąka w ogrodzie? Naturalnie. Wysiej te nasiona – stwórz kwiatowy raj dla siebie i zapylaczy

3. Cynamon jako ukorzeniacz

Rozmnażanie roślin wiąże się z ryzykiem, że nowe sadzonki się nie przyjmą. Dlatego warto sięgnąć po substancję, która zwiększy szansę na ich dobry rozwój. Cynamon przyczynia się do wytwarzania korzeni, a jednocześnie powoduje, że są odporniejsze na mogące dotknąć je choroby.

Jak stosować?
Końcówkę pobranej sadzonki należy zanurzyć w mielonym cynamonie i delikatnie umieścić w przygotowanym podłożu, pilnując, by przez nieuwagę nie usunąć proszku.

4. Cynamon na uszkodzenia roślin

Uszkodzenia roślin (uszkodzenia kory, złamania pędów, miejsca po cięciu) mogą stać się miejscem, w którym z łatwością zacznie rozwijać się choroba bakteryjna lub grzybowa.

Jak stosować?
Mielony cynamon zastosowany na zranienia sprawia, że szybciej się goją i zapobiega zakażeniu.

5. Cynamon na uszkodzone korzenie

Uszkodzeniom mogą ulegać także korzenie roślin, głównie podczas przesadzania. Gdy są podlewane zbyt obficie, może je też dotknąć gnicie. Jest to częsty przypadek szczególnie u storczyków.

Jak stosować?
Rośliny, których korzenie zaczęły gnić, należy przesadzić, obcinając psujące się fragmenty. Cynamon możemy zastosować na miejsce cięcia lub uszkodzenia, by zabezpieczyć roślinę przed rozwojem chorób.

6. Cynamon przeciwko przędziorkom

Cynamon pomaga także w walce z uciążliwymi przędziorkami atakującymi głównie rośliny lubiące wyższą wilgotność powietrza.

Jak stosować?
Do przygotowania środka przeciwko nim potrzebujemy łyżeczkę mielonego cynamonu, a także łyżeczkę goździków, 2 łyżeczki ziół prowansalski oraz litr wrzątku. Po przestygnięciu roztwór należy uzupełnić jeszcze 2 łyżkami rozgniecionego czosnku. Gdy mieszanka całkowicie wystygnie, można ją przecedzić. Do roztworu warto także dodać kroplę szarego mydła w płynie, dzięki czemu wzrośnie jego przyczepność do liści. Oprysk należy powtarzać co 3 dni przez około 2 tygodnie.

7. Cynamon na pączki kwiatowe

Choroby czy szkodniki mogą atakować nie tylko korzenie i uszkodzone pędy, lecz także pączki kwiatowe.

Jak stosować?
Jeśli zauważymy, że nasze rośliny mają takie tendencje, warto obsypać ich pączki cynamonem. Zwiększy to szanse na obfite kwitnienie.

Ekologiczny ogród zero waste: kompostownik z recyklingu – przerób resztki w nawóz i podłoże!
Przeczytaj także
Ekologiczny ogród zero waste: kompostownik z recyklingu – przerób resztki w nawóz i podłoże!

8. Cynamon do odstraszania mrówek

Mrówki nie są szkodnikami i w bezpośredni sposób nie zagrażają roślinom, ale ich obecność może nie być pożąda. Szczególnie wtedy, gdy na naszych roślinach pojawiają się mszyce, którymi mrówki sprzyjają. Niektóre z nich mogą także boleśnie ugryźć, dlatego lepiej się ich pozbyć z ogrodu, z którego korzystają małe dzieci. Cynamon swoim zapachem odstrasza mrówki, ale nie robi im krzywdy.

Jak stosować?
Jeśli chcemy wykorzystać cynamon do walki z mrówkami, możemy rozsypać go na ich ścieżkach, którymi zwykle się poruszają, lub wokół roślin, na których żerują mszyce. Jeśli zagnieździły się w piaskownicy, cynamon możemy wymieszać z piaskiem.

9. Cynamon przeciwko kotom

Koty niejednokrotnie zaczynają traktować piaskownicę lub inne miejsca w ogrodzie jak kuwetę.

Jak stosować?
Dla ich odstraszenia można zastosować produkty o nielubianym przez nie zapachu, w tym także cynamon.

Należy pamiętać, że cynamon jest szkodliwy dla kotów, dlatego postarajmy się, by jego zapach był przez nie wyczuwalny, ale by nie miały do niego bezpośredniego dostępu.

10. Cynamon przeciwko komarom

Cynamon swoim zapachem odstrasza nie tylko mrówki, lecz także komary. By wykorzystać go w ten sposób, warto stosować go w okolicy tarasu, balkonu czy altany. A jeśli nie zdążymy odstraszyć insektów, na ugryzienia możemy zastosować maść z cynamonu i miodu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Rens-d/Unsplash

Autor
Cynamon w ogrodzie | 10 zastosowań cynamonu w pielęgnacji roślin
Cynamon w ogrodzie | 10 zastosowań cynamonu w pielęgnacji roślin
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)