Logo
Logo
45
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Domowe sposoby na mrówki

W walce ze zbyt dużą ilością mrówek w ogrodzie mogą nam pomóc domowej roboty pułapki i naturalne "trutki". Nie zawsze wytępią one całe gniazda tych owadów, ale są w stanie w znaczący sposób ograniczyć ich występowanie w ogrodzie czy domu! Sprawdź nasze domowe, sprawdzone sposoby na mrówki

 

Naturalna domowa pułapka na mrówki: miód i trociny

Mrówki, podobnie jak wiele owadów przepadają za miodem i w naturalny sposób lgną do niego. Jeśli w pobliżu mrowiska ustawimy talerzyk lub pojemnik z odrobiną miodu, szybko zapełni się on mrówkami, które zostaną uwięzione w lepkiej pułapce bez wyjścia.

Z kolei trociny stanowią atrakcyjne miejsce dla mrówek do zakładania nowych kolonii. Z tego względu, wystarczy przy mrowisku ustawić wiadro lub inny dostępny pojemnik wypełniony trocinami. W niedługim czasie mrówki zaczną przenosić do niego swoje mrowisko, a wtedy można łatwo przenieść kolonię poza ogród (np. do lasu lub na łąkę).

Odstraszacz mrówek: cynamon

Mrówki nie lubią woni cynamonu i działa on na nie odstraszająco. Wystarczy rozsypać go w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się mrówki, a z pewnością szybko z nich znikną. Dodatkową zaletą rozsypania cynamonu wśród roślin, w miejscach gdzie żerują mrówki jest jego przeciwgrzybowe działanie (chroni rośliny przed infekcjami).

Skuteczny sposób na mrówki - trutka: mąka kukurydziana

Innym domowym sposobem pozbycia się mrówek jest użycie mąki kukurydzianej. Rozsypanie jej w miejscach zerowania mrówek, skutecznie je wabi, ponieważ jest ona dla nich smakowitym kąskiem. Działa jednak toksycznie na ich organizm i w efekcie końcowym jest dla nich zabójcza.

Wrząca woda do zwalczania mrówek

Kolejnym, dość znanym (choć dla wielu osób na pewno nieco zbyt drastycznym) sposobem na wytępienie mrówek w ogrodzie jest użycie wrzącej wody, którą można polewać mrowiska. Dzięki temu sposobowi (nie do końca ekologicznemu), zwykle kolonie mrówek szybko zostają wytępione. Należy jednak zwrócić uwagę, aby w przyszłości opuszczone mrowisko nie zostało ponownie zasiedlone przez mrówki lub inne owady.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: antrey/Depositphotos

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)Zobacz także
Lista zakupów


Komentarze

Gość Emililia

06-07-2022 07:59

Wrząca woda brzmi okropnie, ale jest najbardziej skuteczna. Problem tylko w tym, że trzeba uważać na korzenie roślin. Osobiście walczę z mrówkami od dawna (szczególnie na kostce przed domem) i właśnie wrzątek był jedyną metodą, która zadziałała.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu