Logo
Logo

Naturalna ochrona przed mrówkami. Te rośliny odstraszą je zapachem

Mrówki mogą przynosić zarówno pożytek, jak i szkodę w ogrodzie. Jednakże ich szkodliwa działalność często przeważa, prowadząc do zniszczeń roślin i zakłócenia ekosystemu naszego zielonego zakątka. Naturalne metody odstraszania mrówek są coraz popularniejsze wśród ogrodników preferujących ekologiczne rozwiązania. W tym artykule dowiesz się, jakie rośliny posadzić, aby skutecznie odstraszyć te owady, korzystając z ich niechęci do określonych zapachów.

Mrówki w ogrodzie – pożytek czy szkoda?

Mrówki w ogrodzie mogą odgrywać dwojaką rolę, zarówno pozytywną, jak i negatywną, w zależności od kontekstu ich obecności oraz konkretnego gatunku. Z jednej strony, mrówki są cennymi elementami ekosystemu, które przyczyniają się do jego zdrowia i równowagi. Jednak z drugiej strony, ich aktywność może prowadzić do poważnych problemów, szczególnie kiedy zaczynają dominować nad innymi aspektami życia ogrodowego.

  • Pożytki z obecności mrówek w ogrodzie to np.: spulchnianie gleby i ograniczanie populacji szkodników.
  • Negatywne skutki obecności mrówek to np.: uszkodzenie korzeni roślin, współpraca z mszycami.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Jakie mrówki możemy spotkać w naszych ogrodach?

W polskich ogrodach można spotkać kilka gatunków mrówek, które różnią się zarówno swoim zachowaniem, jak i wpływem na otoczenie. Niektóre z nich są bardziej uciążliwe i mogą powodować większe szkody w ogrodzie.

  • Durawka darniowiec (Lasius niger) – Jest to jeden z najczęściej spotykanych gatunków mrówek w europejskich ogrodach, w tym również w Polsce. Murawka darniowiec preferuje ciepłe i słoneczne miejsca, często tworzy mrowiska pod ziemią, na przykład między płytami chodnikowymi. Chociaż jest wszystkożerna, często przyciąga ją słodki nektar i spadź produkowana przez mszyce, co może prowadzić do problemów z mszycami w ogrodzie.
  • Hurtnica czarna (Formica fusca) – Znana również jako hurtnica pospolita, preferuje piaszczyste podłoża. Hurtnica czarna jest mniej agresywna w porównaniu z innymi gatunkami i rzadziej wchodzi w interakcje z ludźmi. Tworzy kolonie liczące do 20 000 osobników.
  • Wścieklica zwyczajna (Myrmica rubra) – Znana jako mrówka czerwona, często spotykana jest w wilgotniejszych miejscach ogrodu, takich jak pod korzeniami drzew. Charakterystyczna jest z tego, że może gryźć, co czyni ją bardziej uciążliwą niż inne gatunki. Jej ukąszenie może powodować dyskomfort i jest szczególnie nieprzyjemne dla osób o wrażliwej skórze.

Co posadzić, by odstraszyć mrówki? TOP 6 roślin na mrówki

Wykorzystanie roślin odstraszających mrówki to skuteczna i przyjazna dla środowiska metoda na ograniczenie ich liczby w ogrodzie. Oto kilka roślin, które warto wziąć pod uwagę:

Mięta

Mięta zawiera mentol, który działa dezorientująco na mrówki. Ich zaawansowany system nawigacyjny, który opiera się na wyczuwaniu zapachów, zostaje "zamglony" przez silny i charakterystyczny zapach mentolu. Mięta jest rośliną niewymagającą i może być łatwo uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonie. Preferuje ona stanowiska słoneczne do półcienistych oraz wilgotną, ale dobrze przepuszczalną glebę.

Tymianek

Tymianek, mimo że ma mniej intensywny zapach niż mięta, również skutecznie odstrasza mrówki. Jego aromatyczne olejki eteryczne działają odpychająco na te owady. Tymianek najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i w glebie, która jest lekka i przepuszczalna. Jest to roślina odporna na suszę, co czyni ją idealnym wyborem dla zapracowanych ogrodników.

Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
Przeczytaj także
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność

Majeranek

Majeranek, podobnie jak inne zioła, odstrasza mrówki swoim zapachem, a dodatkowo przyciąga pożyteczne owady, takie jak pszczoły. Rośnie najlepiej na słonecznym stanowisku w przepuszczalnej, żyznej glebie. Jest ciepłolubny, więc w chłodniejsze dni warto go osłaniać.

Lawenda

Lawenda jest znana nie tylko ze swojego relaksującego zapachu, ale również ze zdolności odstraszania różnych owadów, w tym mrówek. Zapach kamfory i linaloolu, których jest źródłem, jest nieprzyjemny dla wielu szkodników. Lawenda najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i w przepuszczalnej, nieco wapiennej glebie. Może być sadzona na rabatach, jako element żywopłotu, a także w pojemnikach na tarasach czy balkonach.

Bazylia

Bazylia, oprócz swojego kulinarnego wykorzystania, posiada właściwości odstraszające mrówki dzięki swojemu intensywnemu aromatowi. Roślina ta preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska oraz dobrze przepuszczalną glebę. Może być uprawiana w ogrodzie lub jako roślina doniczkowa.

Rozmaryn

Rozmaryn wydziela silny kamforowy zapach, który skutecznie odstrasza mrówki, czyniąc go przydatnym nie tylko w kuchni, ale i w ogrodzie. Rozmaryn najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i na przepuszczalnych, suchych glebach. Jest doskonały do uprawy w ogrodach ziołowych lub w doniczkach, co pozwala na łatwe przenoszenie go w razie potrzeby.

2 dodatkowe wskazówki

W obliczu tych wyzwań, wielu ogrodników zastanawia się, jak zmniejszyć negatywne skutki obecności mrówek, nie zakłócając naturalnej równowagi ekosystemu. Oto kilka ekologicznych rozwiązań:

  1. Barierki z naturalnych materiałów - Skorupy jaj, cynamon, kawa, czy pieprz, rozsypane w miejscach, gdzie mrówki najczęściej wchodzą do ogrodu, mogą działać jako naturalne repelenty.
  2. Regularne zakłócanie mrowisk - Delikatne przekopywanie ziemi w miejscach, gdzie zauważa się aktywność mrówek, może zakłócić ich kolonie i zmusić je do przeniesienia się w inne miejsce.

Implementacja tych metod może pomóc w utrzymaniu zdrowego ogrodu bez konieczności sięgania po drastyczne środki chemiczne, jednocześnie zachowując naturalną równowagę i korzystając z pozytywnych aspektów obecności mrówek.


Zdjęcie tytułowe: beats_, Piotr / AdobeStock

Autor
Naturalna ochrona przed mrówkami. Te rośliny odstraszą je zapachem
Naturalna ochrona przed mrówkami. Te rośliny odstraszą je zapachem
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy