Lawenda od A do Z | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat lawendy

Masz lawendę w ogrodzie lub w doniczkach? Zastanawiasz się, jak ją uprawiać, by pięknie i zdrowo rosła? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik w pytaniach i odpowiedziach, z którego dowiesz się wszystkiego o tych pięknych krzewinkach.

Artykuł jest stale aktualizowany i uzupełniany o odpowiedzi na Wasze pytania!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
23
Spis treści
Wszystko o lawendzie Miejsce Pielęgnacja Doniczki Odmiany Kwitnienie Problemy Cięcie Zimowanie Rozmnażanie

Wszystko o lawendzie
Odpowiedzi na najszczęśniejszej zadawane pytania

Jakie stanowisko lubi lawenda?

Lawendę powinno się przede wszystkim uprawiać w miejscu słonecznym – wtedy obficie kwitnie. Na stanowisku zacisznym, osłoniętym od wiatru – ciepłym – wtedy nie jest narażona na przemarzanie. W żyznej, przepuszczalnej, wapiennej glebie – to zapewnia harmonijny wzrost, dobre pobieranie składników pokarmowych, brak chorób fizjologicznych.
Dowiedz się więcej

Jak pielęgnować lawendę?

Rośliny należy podlewać w czasie suszy (młode rośliny regularnie). 2-3 krotnie w sezonie warto zaaplikować dawki nawozów specjalistycznych. Raz na kilka lat zaleca się sprawdzać pH podłoża, może wymagać stosowania nawozów wapniowych. Łagodne w działaniu są dolomity. W sklepach można dostać tanie i łatwe w obsłudze mierniki pH, np. elektroniczne.
Dowiedz się więcej

Jaką lawendę można sadzić w doniczkach?

W donicach można sadzić tradycyjną lawendę wąskolistną lub jeszcze efektowniejszą lawendę francuską. Ten drugi gatunek jest bardziej wrażliwy na mróz, ale uprawa doniczkowa jest praktyczniejsza. Pojemnik przed nadejściem zimy trzeba po prostu przenieść do chłodnego pomieszczenia.
Dowiedz się więcej

Jaką odmianę lawendy wybrać?

Przy wyborze odmian kierujemy się m.in. terminem kwitnienia. Uprawiając odmiany nieco różniące się pod tym względem wydłuża się dekoracyjność danych rabat czy innych nasadzeń. Ponadto kluczowa jest barwa kwiatów. Warto zwrócić uwagę m.in. na 'Blue Scent' – o kwiatach o odcieniu przechodzącym w granat i intensywnym zapachu. Efektowna jest także ‘Edelweiss’, gdyż wytwarza kwiaty białe. To oczywiście tylko pojedyncze przykłady.

Nasiona lawendy ogrodowej
Nasiona lawendy
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) to najlepszy gatunek lawendy do uprawy w naszym klimacie. Rośliny te są wieloletnie, wystarczająco mrozoodporne, łatwe w uprawie, miododajne i nadają się do uprawy zarówno w gruncie jak i w pojemnikach na balkonach i tarasach. Mocny zapach lawend w pewnym stopniu odstrasza komary i meszki. Odmiana 'Hidcote Blue Strain' to roślina niska, osiągająca do 40 cm i wytwarzająca kwiatostany o intensywnie lawendowym kolorze. Jest bardzo lubiana przez pszczoły i inne owady zapylające. Dobrze się czuje w donicach i na skalniakach. Kwitnienie: czerwiec-wrzesień.
Kup w sklepie online!

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Kiedy kwitnie lawenda?

Lawenda najczęściej kwitnie od połowy czerwca do września. Poszczególne odmiany mogą różnić się terminem kwitnienia, np. o 2-3 tygodnie. Oczywiście kwitnienie jednocześnie jest uwarunkowane rejonem uprawy, a także przebiegiem pogody. Długość kwitnienia zależy od zabiegów pielęgnacyjnych. Przycinanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie.

Dlaczego lawenda słabo kwitnie?

Częstym powodem słabego kwitnienia lawendy jest niewłaściwy odczyn podłoża, przenawożenie (zwłaszcza azotem) jak również nadmierna wilgotność gleby (ogólnie prowadzi do występowania chorób). Ponadto słabo kwitną lawendy posadzone w miejscu zbyt zacienionym oraz nadmiernie zagęszczone.
Dowiedz się więcej

Nawóz do lawendy
Nawóz do lawendy
Nawóz "FIOLETOWE POLE" do lawendy, jest to nawóz WE typu NPK, zawierający podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas.
Kup w sklepie online!

Jakie problemy w uprawie pojawiają się najczęściej?

Problemem w uprawie lawendy najczęściej jest niewłaściwe podłoże. To właśnie na ten aspekt należy zwrócić największą uwagę. Odpowiednia żyzność, przepuszczalność i alkaliczne pH to podstawa. W przeciwnym wypadku roślina stopniowo zamiera, pojawiają się chlorozy na liściach, jest często atakowana przez szkodniki. Warto ją osłaniać przed zimą, aby dobrze „odbijała” wiosną.
Dowiedz się więcej

Czy lawendę trzeba przycinać?

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie lawendy. Polega na skracaniu pędów o połowę. Zabieg wykonuje się pod koniec lata lub jesienią, po przekwitnięciu. Optymalnym terminem jest jesień. Cięcie można wykonywać również w kwietniu. Poza skracaniem pędów usuwa się wtedy odrosty uszkodzone i przemarznięte.
Dowiedz się więcej

Jak zimować lawendę?

Rośliny uprawiane w pojemnikach przed nadejściem zimy najlepiej przenieść do pomieszczenia, opcjonalnie zadołować (wraz z pojemnikami) i okryć. Lawendę uprawianą w gruncie po pierwszych przymrozkach zabezpiecza się, np. stroiszem lub słomą. Ponadto podstawę pędów warto obsypać, np. korą sosnową. Wiosną osłony zdejmuje się. Kora lekko wpływa na obniżenie pH, dlatego przy jej stosowaniu lawendę warto nawozić dolomitem (w sezonie).
Dowiedz się więcej

Jak rozmnażać lawendę?

Lawendę rozmnaża się generatywnie (wysiew nasion) lub wegetatywnie (przez sadzonki). Drugi sposób jest efektywniejszy, gdyż daje szybsze rezultaty. Pędy, np. po cięciu, umieszcza się w pojemnikach z żyznym podłożem. Należy zadbać o stale umiarkowaną wilgotność podłoża. Zwykle ukorzenianie trwa do 8 tygodni. Najlepszym terminem na przeprowadzanie takiej pracy jest wiosna.
Dowiedz się więcej

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: kolaż – John BIAN / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Lawenda francuska Lavandula stoechas

Lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia

(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści