Wszystko o lawendzie
Odpowiedzi na najszczęśniejszej zadawane pytania
Jakie stanowisko lubi lawenda?
Lawendę powinno się przede wszystkim uprawiać w miejscu słonecznym – wtedy obficie kwitnie. Na stanowisku zacisznym, osłoniętym od wiatru – ciepłym – wtedy nie jest narażona na przemarzanie. W żyznej, przepuszczalnej, wapiennej glebie – to zapewnia harmonijny wzrost, dobre pobieranie składników pokarmowych, brak chorób fizjologicznych.
▶ Dowiedz się więcej
Jak pielęgnować lawendę?
Rośliny należy podlewać w czasie suszy (młode rośliny regularnie). 2-3 krotnie w sezonie warto zaaplikować dawki nawozów specjalistycznych. Raz na kilka lat zaleca się sprawdzać pH podłoża, może wymagać stosowania nawozów wapniowych. Łagodne w działaniu są dolomity. W sklepach można dostać tanie i łatwe w obsłudze mierniki pH, np. elektroniczne.
▶ Dowiedz się więcej
Jaką lawendę można sadzić w doniczkach?
W donicach można sadzić tradycyjną lawendę wąskolistną lub jeszcze efektowniejszą lawendę francuską. Ten drugi gatunek jest bardziej wrażliwy na mróz, ale uprawa doniczkowa jest praktyczniejsza. Pojemnik przed nadejściem zimy trzeba po prostu przenieść do chłodnego pomieszczenia.
▶ Dowiedz się więcej
Jaką odmianę lawendy wybrać?
Przy wyborze odmian kierujemy się m.in. terminem kwitnienia. Uprawiając odmiany nieco różniące się pod tym względem wydłuża się dekoracyjność danych rabat czy innych nasadzeń. Ponadto kluczowa jest barwa kwiatów. Warto zwrócić uwagę m.in. na 'Blue Scent' – o kwiatach o odcieniu przechodzącym w granat i intensywnym zapachu. Efektowna jest także ‘Edelweiss’, gdyż wytwarza kwiaty białe. To oczywiście tylko pojedyncze przykłady.
Kiedy kwitnie lawenda?
Lawenda najczęściej kwitnie od połowy czerwca do września. Poszczególne odmiany mogą różnić się terminem kwitnienia, np. o 2-3 tygodnie. Oczywiście kwitnienie jednocześnie jest uwarunkowane rejonem uprawy, a także przebiegiem pogody. Długość kwitnienia zależy od zabiegów pielęgnacyjnych. Przycinanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie.
Dlaczego lawenda słabo kwitnie?
Częstym powodem słabego kwitnienia lawendy jest niewłaściwy odczyn podłoża, przenawożenie (zwłaszcza azotem) jak również nadmierna wilgotność gleby (ogólnie prowadzi do występowania chorób). Ponadto słabo kwitną lawendy posadzone w miejscu zbyt zacienionym oraz nadmiernie zagęszczone.
▶ Dowiedz się więcej
Jakie problemy w uprawie pojawiają się najczęściej?
Problemem w uprawie lawendy najczęściej jest niewłaściwe podłoże. To właśnie na ten aspekt należy zwrócić największą uwagę. Odpowiednia żyzność, przepuszczalność i alkaliczne pH to podstawa. W przeciwnym wypadku roślina stopniowo zamiera, pojawiają się chlorozy na liściach, jest często atakowana przez szkodniki. Warto ją osłaniać przed zimą, aby dobrze „odbijała” wiosną.
▶ Dowiedz się więcej
Czy lawendę trzeba przycinać?
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie lawendy. Polega na skracaniu pędów o połowę. Zabieg wykonuje się pod koniec lata lub jesienią, po przekwitnięciu. Optymalnym terminem jest jesień. Cięcie można wykonywać również w kwietniu. Poza skracaniem pędów usuwa się wtedy odrosty uszkodzone i przemarznięte.
▶ Dowiedz się więcej
Jak zimować lawendę?
Rośliny uprawiane w pojemnikach przed nadejściem zimy najlepiej przenieść do pomieszczenia, opcjonalnie zadołować (wraz z pojemnikami) i okryć. Lawendę uprawianą w gruncie po pierwszych przymrozkach zabezpiecza się, np. stroiszem lub słomą. Ponadto podstawę pędów warto obsypać, np. korą sosnową. Wiosną osłony zdejmuje się. Kora lekko wpływa na obniżenie pH, dlatego przy jej stosowaniu lawendę warto nawozić dolomitem (w sezonie).
▶ Dowiedz się więcej
Jak rozmnażać lawendę?
Lawendę rozmnaża się generatywnie (wysiew nasion) lub wegetatywnie (przez sadzonki). Drugi sposób jest efektywniejszy, gdyż daje szybsze rezultaty. Pędy, np. po cięciu, umieszcza się w pojemnikach z żyznym podłożem. Należy zadbać o stale umiarkowaną wilgotność podłoża. Zwykle ukorzenianie trwa do 8 tygodni. Najlepszym terminem na przeprowadzanie takiej pracy jest wiosna.
▶ Dowiedz się więcej
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: kolaż – John BIAN / Pixabay