Zimowanie lawendy | Sprawdź, jak ją zabezpieczyć przed mrozem

Zimowanie lawendy

Lawenda z powodzeniem może zimować w ogrodzie, jednak na jej mrozoodporność ma wpływ wiele czynników. Istotne są warunków jej uprawy, a przede wszystkim to jaki posadzimy gatunek czy odmianę – na przykład lawendy francuskie będą wymagać znacznie więcej zaangażowania i pracy niż lawendy wąskolistne.

Czy trzeba okryć lawendy na zimę? Jak to robić? Dowiesz się wszystkiego z artykułu.

Posłuchaj
00:00
56
Streszczenie artykułu
Zimowanie lawendy to temat, który często budzi wiele pytań wśród miłośników ogrodnictwa. Lawenda jest rośliną ciepłolubną, a jej naturalne środowisko to regiony śródziemnomorskie, dlatego zimowanie w polskim klimacie może być dla niej wyzwaniem. Istnieje jednak kilka sposobów, aby pomóc lawendzie przetrwać zimę. Najważniejsze to odpowiednie przygotowanie rośliny do zimy - należy ją odpowiednio przyciąć, a następnie okryć. Przycinanie powinno odbywać się we wrześniu lub październiku, ale warto pamiętać, że nie można przycinać lawendy zbyt nisko, ponieważ może to osłabić roślinę. Okrywanie lawendy na zimę jest konieczne, szczególnie w regionach z surowymi zimami. Można to zrobić przy użyciu różnych materiałów, takich jak agrowłóknina, słoma, gałązki iglaste czy kora. Jeżeli lawenda jest posadzona w donicy, można ją przenieść do pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Warto jednak pamiętać, że lawenda nie lubi przegrzewania, dlatego nie powinna być trzymana w pobliżu kaloryferów. Przy właściwej pielęgnacji lawenda może przetrwać polską zimę i cieszyć nas swoim pięknem i aromatem w kolejnym sezonie.
Spis treści
Czy lawenda przetrwa zimowe mrozy w ogrodzie? Które lawendy będą dobrze zimować? Jak i kiedy zabezpieczać lawendę? Czy przed zimą lawenda wymaga cięcia?

Zimowanie lawendy to kluczowy element jej pielęgnacji, który decyduje o przetrwaniu rośliny przez mroźne miesiące. Nawet jeśli lawenda jest rośliną tolerującą niskie temperatury, zimowy okres może być dla niej wyzwaniem. Dowiedz się, jak odpowiednio przygotować lawendę do zimy, aby cieszyć się jej pięknem i aromatem w kolejnym sezonie. Przeczytasz o tym, kiedy przystąpić do zimowania, jakie są najważniejsze czynności oraz jakie błędy unikać.

Czy lawenda przetrwa zimowe mrozy w ogrodzie?

Rodzaj lawenda (Lavandula) pochodzi z południa Europy, więc rośliny do niego należące nie są tak odporne na mróz jak nasze gatunki rodzime. Wymagają miejsca słonecznego, ale osłoniętego przed wiatrem, gleby lekkiej, przepuszczalnej, w której nie będzie zalegać woda (im więcej wilgoci w glebie, tym większe ryzyko przemarznięcia). Warto także pamiętać, by prawidłowo nawozić lawendę w trakcie sezonu - t.j. nawozy azotowe stosować tylko do połowy lipca, by młode pędy miały czas lekko zdrewnieć.

Jedna z najpopularniejszych odmian lawendy to 'Hidcote'. Jest też jedną z najlepiej zimujących. Wytrzymuje spadki temperatury nawet do -30 stopni.

Które lawendy będą dobrze zimować w Polsce? Które są odporne na mróz?

Lawenda wąskolistna, zwana lekarską (Lavandula angustifolia) jest dość odporna na mróz i najlepiej będzie zimować w polskich ogrodach. Mniej odporna, ale także zimująca w gruncie, jest lawenda pośrednia (L. intermedia), za to lawenda francuska (L. stoechas) i lawenda hiszpańska (L. dentata) są najbardziej wrażliwe na mróz i nie będą zimować w gruncie!

Problemy w czasie zimowania lawendy
Fot. mayudama / Adobe Stock
Śnieg stanowi naturalną barierę przed mrozem! W bezśnieżne, mroźne i wietrzne zimy bez śniegowej pierzynki lawendy częściej przemarzają

Jak i kiedy zabezpieczać lawendę?

Pierwsze łagodne jesienne przymrozki nie będą groźne dla lawendy. Krzewy trzeba osłonic dopiero, gdy minusowa temperatura będzie utrzymywać się przez kilka dni.

Lawendy (wąskolistne i pośrednie) zimujące w gruncie trzeba przede wszystkim osłonić przed silnym i zimnym wiatrem, który może być bardzo groźny, szczególnie w bezśnieżne zimy. Krzewy warto obłożyć gałązkami roślin iglastych, słomianym chochołem lub rozwinąć nad lawendą (najlepiej na stelażu) białą zimową agrowłókniną. Dodatkowo podstawę pędów warto podsypać korą lub torfem.

Lawendy francuskie i hiszpańskie mogą być uprawiane jedynie jako rośliny doniczkowe na balkonie lub tarasie, a na okres zimy muszą być przenoszone do pomieszczenia o temperaturze 5–10 stopni.

Czy przed zimą lawenda wymaga cięcia?

Nie, przed zimą nie przycina się pędów. Lawenda wymaga dwukrotnego przycinania w sezonie - wiosną (na początku kwietnia, zanim wypuści młode pędy) oraz po kwitnieniu (by usunąć kwiatostany). Dowiedz się więcej o cięciu lawendy

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: seszka / Adobe Stock oraz fotokate / Fotolia

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia

Lawenda francuska Lavandula stoechas

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści