Logo
Logo

Lawenda na balkonie i tarasie | Jak uprawiać, by kwitła cały sezon? Jak przezimować?

Nic tak nie kojarzy się z Prowansją i upałem Południa jak lawenda. Roślina występuje w wielu kształtach, nie wymaga mnóstwa pielęgnacji, a jej kwiaty są w kolorach od prawie białego, przez liliowy, po ciemny fiolet – i cudownie pachną.

Spis treści
Które lawendy najlepiej nadają się do uprawy na balkonie i tarasie? Czym się różni lawenda wąskolistna od francuskiej? Na co zwrócić uwagę przy zakupie lawendy na balkon? Jak uprawiać lawendę na balkonie? Jak o nią dbać? Czy lawenda może przezimowć na balkonie? Co zrobić z nią przez zimę?

Najpiękniejsze lawendy na balkon i taras

Lawenda (Lavandula) jest szczególnie odpowiednia na balkon, ponieważ po pierwsze, dobrze radzi sobie ze słońcem i wiatrem, a po drugie, jest dostępna także w niewielkich rozmiarach – od odpowiednich do skrzynek balkonowych, po większe, do sadzenia pojedynczo w donicach. Pędy kwiatostanowe lawendy rosną pionowo, więc nie zajmują wiele miejsca, dostarczając przy tym mnóstwo koloru i zapachu. Ładnie wygląda zestawienie różnych lawend tak, by kolory stopniowo przechodziły od najjaśniejszego do ciemnego.

Lawenda należy do rodziny jasnotowatych. Rośnie głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego, chociaż dobrze radzi sobie też w chłodniejszych regionach Europy Środkowej i Północnej. Istnieją różne gatunki i odmiany lawendy, przeważają te szarawo i zielono, pachnąco ulistnione, z niebieskawymi lub liliowymi kwiatostanami składającymi się z kwiatów w kształcie przypominającymi usta.

Najczęściej spotykana jest lawenda wąskolistna (L. angustifolia) odmiana 'Hidcote' o wąskich, szarych liściach i fioletowych kwiatach. Kwitnie długo, aż do końca września. Odmiana ‘Munstead’ kwitnie krótko, ale obficie – latem obsypana jest liliowymi kwiatami. Obydwie są bardzo odporne na suszę i mrozy. Dobrze rosną w pojemnikach, ale lepiej sprawdzą się w ogrodzie. 

Istnieje również wiele odmian lawendy francuskiej (L. stoechas). Gatunek jest nieco mniej odporny, ale ma zabawne duże fioletowe kwiatostany (większe niż u lawendy wąskolistnej). Największym minusem lawendy francuskiej jest jej niska odporność na mróz. Niestety nie przetrwa zimy na balkonie!

lawenda francuska - kwiat fot. Flower Council Holland

Lawenda francuska

lawenda wąskolistna - kwiat fot. Flower Council Holland

Lawenda wąskolistna

lawenda na balkonie i tarasie fot. Flower Council Holland

Lawenda na jasnym tarasie i balkonie przywodzi na myśl klimaty śródziemnomorskie i przyciąga pożyteczne owady.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lawendy na balkon?

 • Roślina powinna mieć już wybarwione pąki kwiatowe i kilka rozwiniętych kwiatów.
 • Lawenda wymaga wilgotnej gleby, ale jej liście muszą być suche.
 • Szara pleśń to grzyb, który rozwija się, jeśli lawenda nie miała wystarczającego dostępu do powietrza podczas magazynowania i transportu.
 • Roślina nie może mieć szkodników, np. mszyc, i oznak chorób.

ogród na co dzień / YouTube

 

Pielęgnacja lawendy na balkonie

Uprawa lawendy na balkonie nie różni się znacznie od uprawy w ogrodzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do artykułu, który zamieściliśmy powyżej ▲

 • Stanowisko
  Lawenda lubi jasne i słoneczne miejsca, a lekko zacienionych będzie miała mniej kwiatów. Potrzebuje ciepła, by obficie i długo kwitnąć. Nie umieszczaj roślin w doniczce tuż obok siebie. muszą mieć sporo przestrzeni – lawenda musi mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza.

 • Podlewanie i nawożenie
  Gleba może być lekko wilgotna, ale koniecznie z drenażem, by nadmiar wody mógł odpłynąć. Trochę nawozu do roślin kwitnących raz na 2 tygodnie pomoże utrzymać roślinę w zdrową, zwartą i bogato kwitnącą.

 • Cięcie
  W razie potrzeby przytnij lawendę w lutym lub marcu, maksymalnie 15 cm od ziemi.

 

Zimowanie lawendy na balkonie

Lawenda wąskolistna bez większych problemów przetrwa na balkonie, jeśli obficie ją podlejesz i zabezpieczysz białą agrowłókniną. Doniczkę warto osłonić styropianem i ustawić w miejscu osłoniętym przed mroźnym wiatrem. Donicę można też zakopać w gruncie w ogrodzie.

Lawenda francuska zginie, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Przez mrozami trzeba ją przenieść do chłodnego i widnego pomieszczenia. Zimę powinna spędzić w temp. 5-10 stopni, aby przejść stan spoczynku. W okresie zimowania roślinę trzeba raz na jakiś czas podlewać, ale nie nawozić (by nie pobudzić jej do wzrostu). Po 15 maja (gdy minie ryzyko ostatnich przymrozków) lawenda francuska może wrócić na balkon lub na taras.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland

 

Autor
Lawenda na balkonie i tarasie | Jak uprawiać, by kwitła cały sezon? Jak przezimować?
Lawenda na balkonie i tarasie | Jak uprawiać, by kwitła cały sezon? Jak przezimować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Zośka

15-04-2021 13:30

Najgorsze jest to, gdy się kupuje lawendę w markecie. Często nie wiadomo jaką! Na doniczce jest napisane: "Lawenda" lub "Lavandula mix". Oczywiście obsługa nie wie nic, więc kupuje się po prostu lawendę kota w worku.

Gość Lilka

03-07-2020 14:57

W tym roku pierwszy raz się skusiłam na lawendy na moim balkonie. Są wspaniałe! Ściągnęły mi na balkon motyle, pszczoły i obłędnie pachną! Nawet jeśli nie wytrzymają i okażą się być "rośliną jednoroczną" to i tak zainwestuje w lawendy też w przyszłym roku ;)))

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl