Lawendowy cud miód
Kiedy wczesnym latem ta fioletowo kwitnąca krzewinka rozwija swoje kwiaty, nie ma owada, który by się nią nie zainteresował, dlatego wokół lawendy krążą roje motyli, pszczół, trzmieli i wielu innych zapylaczy, dla których jej kwiaty są wyśmienitą stołówką, oferującą znakomity nektar. Jeśli posiadamy pasiekę lub choćby jeden ul, tą szczególną cechę rośliny możemy wykorzystać, obsadzając teren wokół ula lawendowymi krzaczkami. Dzięki temu mamy szansę uzyskać miód lawendowy o niezwykłym smaku i aromacie, który na całym świecie uznawany jest za prawdziwy rarytas.
► Jeśli chcesz posadzić lawendę w swoim ogrodzie pamiętaj o tym, by posadzić ją w odpowiednim sąsiedztwie. O idealnych zestawieniach dowiedz się z artykułu: Co posadzić obok lawendy? | Lista roślin
Odstraszająca moc lawendy
Lawenda to roślina przesycona mnóstwem olejków eterycznych. Ich aromat jest dla nas bardzo przyjemny, ale insekty, a przede wszystkim mole go nie cierpią. Dlatego też jeśli chcemy uniknąć ich inwazji, zetnijmy gałązki kwitnącej lawendy, zwiążemy w pęczki i po wysuszeniu w ciemnym miejscu, zawieśmy w szafie lub połóżmy w kuchennej szafce. Inną wersją takiego naturalnego odstraszacza moli będą saszetki, wypełnione zielem suszonej lawendy. Saszetki powinny być wykonane z przewiewnego materiału (np. bawełny, lnu), bo tylko wtedy zapach będzie mógł się z nich bez przeszkód ulatniać.
► Dowiedz się, jak prawidłowo krok po kroku suszyć lawendę, by w takiej postaci służyła na wiele sposobów – czytaj artykuł: Suszenie lawendy | Jak to robić i ile czasu trwa?
Odświeżacz powietrza o zapachu lawendy
Jeśli zapach lawendy wybitnie nam się podoba i chcielibyśmy cieszyć się nim jak najdłużej, przygotujmy z rośliny zapachową mieszankę typu potpourri. Do jej wykonania będziemy potrzebowali wysuszonych pędów lawendy z liśćmi i kwiatami, które należy pociąć na nieduże odcinki i umieścić w ładnym, najlepiej szklanym naczyniu. Aby zapach był bardziej intensywny, mieszankę możemy skropić dodatkowo olejkiem lawendowym. Wypełniony roślinami pojemnik, ustawmy na komodzie lub nocnej szafce, dzięki czemu potpourri będzie mogło roztaczać wokół siebie delikatny aromat.
► Więcej o zaletach domowych odświeżaczy powietrza i jak je zrobić, dowiesz się tutaj: Czy domowe odświeżacze powietrza są lepsze? Przekonaj się, jak łatwo zrobić własny, ekologiczny produkt
Bardziej wyrazisty zapach możemy uzyskać, wykonując odświeżacz powietrza z patyczkami. Do tego celu będzie nam potrzebne małe, szklane naczynko (np. ładny słoiczek), woda, spirytus, soda oczyszczona, bambusowe patyczki do szaszłyków i oczywiście olejek lawendowy (koniecznie naturalny). Do szklanego pojemniczka wlejmy wodę, dodajmy łyżeczkę spirytusu (nośnik zapachu), łyżkę sody oczyszczonej (naturalny konserwant) i kilka kropli olejku zapachowego. Następnie włóżmy do naczynia bambusowe patyczki i ustawiamy gotowy odświeżacz w łazience, sypialni lub obok ulubionego fotela w salonie.
Lawendowe dekoracje
Lawenda to również ciekawy materiał na rozmaite ozdoby, takie jak plecione z lawendowych gałązek i cienkich wstążek „buteleczki”, pałeczki, wrzeciona („fusetki”), wianki czy zawieszki. Inspiracji możemy poszukać w Internecie, który podpowie nam, jak zrobić ozdobne cuda z lawendy.
Smak i aromat lata na talerzu
Choć lawenda z typową rośliną przyprawową raczej się nie kojarzy, sprawdza się w tej roli doskonale, bo nie tylko posiada cudowny, uwodzicielski aromat, ale też wpływa korzystnie na trawienie.
- Jednym z pomysłów na jej wykorzystanie jest przygotowanie cukru aromatyzowanego lawendą. W tym celu wystarczy umieścić w szklanym naczyniu warstwy cukru na przemian z suszonymi kwiatami lawendy, po czym całość szczelnie zamknąć i odstawić na 4-6 tygodni w suche, ciemne miejsce. Po tym czasie cukier przesiewa się przez sito i umieszcza w szczelnie zamykanym, szklanym słoiku. Cudownie pachnący, lawendowy cukier idealnie sprawdzi się jako dodatek do ciast, deserów, bitej śmietany, lemoniady czy herbaty.
- W podobny sposób możemy też przygotować lawendową sól, która z kolei będzie znakomitą przyprawą do dań wytrawnych.
- Koneserzy lawendowych smaków, mogą też spróbować przyrządzić olej aromatyzowany lawendą (najlepszy do tego celu będzie nierafinowany olej rzepakowy, o neutralnym smaku i zapachu). W tym celu należy wlać do szklanej buteleczki olej spożywczy, włożyć do niego gałązkę suszonej lawendy, zamknąć i odstawić w ciemne, chłodne miejsce na ok. tydzień do tzw. „przegryzienia”. A do czego taki olej się nadaje? No choćby do owocowej bądź warzywnej sałatki, która dzięki niemu zyska ciekawy, kwiatowo-cytrusowy akcent, a także do przyprawienia makaronu lub sera dojrzewającego.
- Lawendę możemy wykorzystać też jako dodatek do niezliczonych deserów i wypieków takich jak babeczki, muffiny, ciasteczka, ciasta, a nawet chleb. Pasuje też jako dodatek do lodów czy sałatek owocowych.
- Z kwiatów lawendy zrobisz też syropy, lemoniady, nalewki, a nawet herbatę.
► Lawenda zalicza się do ziół nie bez przyczyny. Jeśli zastanawiasz się, jakie ma właściwości, przeczytaj artykuł: Lawenda – jakie ma właściwości lecznicze i jak ją stosować? oraz Lawenda – właściwości zdrowotne i wykorzystanie w kosmetyce
Dla zdrowia i urody
Lawenda, szczególnie lekarska, to jednak nie tylko cenna przyprawa i piękna roślina ozdobna, ale też wartościowe zioło o właściwościach kosmetycznych, pielęgnacyjnych i leczniczych.
Jej kwiatami możemy aromatyzować wodę do wieczornej kąpieli, gdyż uważa się, że zapach lawendy działa uspokajająco i ułatwia zasypianie. Z kolei przygotowany z lawendy olejek (suszone, pocięte na kawałki pędy lawendy z kwiatami umieszcza się w szklanym, ciemnym pojemniku, zalewa olejkiem bazowym np. arganowym lub migdałowym i umieszcza w ciemnym miejscu na ok. 3-4 tygodnie), doskonale będzie nadawał się do masażu, a także pielęgnacji skóry, szczególnie trądzikowej lub wysuszonej i spękanej (posiada min. właściwości regenerujące, przeciwzapalne, odkażające i przeciwbólowe).
Zdjęcie tytułowe: Maresol / AdobeStock