Czy domowe odświeżacze powietrza są lepsze? Przekonaj się, jak łatwo zrobić własny, ekologiczny produkt

Domowe odswiezacze powietrza jak zrobic tanio szybko

Nawet najpiękniej urządzony i zadbany dom nie robi wrażenia na gościach, jeśli unosi się w nim nieprzyjemny zapach. Gotowanie, obecność zwierząt, brudne pranie, czy kosz na śmieci mogą sprawić, że mieszkanie nie będzie ładnie pachnieć. Z tego względu, warto zawsze mieć w domu odświeżacz powietrza, zwłaszcza że przyjemne aromaty poprawiają samopoczucie i ułatwiają relaks oraz odpoczynek. Dlaczego warto samodzielnie wykonać odświeżacz powietrza i jak to zrobić?

Posłuchaj
00:00
36
Spis treści
Czy sklepowe odświeżacze są bezpieczne? Odkryj, co naprawdę z nimi wdychasz Jak łatwo zrobić domowy odświeżacz? Odkryj proste i naturalne przepisy Czy soda oczyszczona może odświeżyć powietrze? Odkryj moc prostych składników Czy sól może być odświeżaczem? Zaskoczysz się efektem Jak zrobić odświeżacz z patyczkami? Elegancja i świeżość w jednym Dobrana para – pomarańcze i goździki na świąteczny nastrój Jak stworzyć własne potpourri? Twój dom pełen naturalnych zapachów Czy olejki eteryczne mają tak dużą moc? Odkryj siłę naturalnych aromatów Jak utrzymać świeżość w domu? Proste triki na każdy dzień

Co zawierają sklepowe odświeżacze powietrza? Dlaczego nie warto ich kupować?

Ze sklepowych odświeżaczy powietrza powinni zrezygnować wszyscy, którym na sercu leży dobro planety. Często składniki nie są korzystne dla środowiska, a samo opakowanie nie podlega recyklingowi i długo się rozkłada. Dodatkowo zawarte w odświeżaczach składniki mogą być szkodliwe dla ludzi. W sklepowych produktach znajdują się m.in. aceton, 1,4 dioksan i acetaldehyd (mogą mieć negatywny wpływ na nerki i wątrobę) oraz 1,4-dichlorobenzen, toluen, ftalany, benzen i formaldehyd (o działaniu potencjalnie rakotwórczym). Natomiast schlorometan, który jest toksycznym gazem, może mieć negatywny wpływ na płód, a także działa odurzająco i otępiająco. W sklepowych odświeżaczach powietrza często znajduje się limonen, który u wielu osób powoduje reakcję alergiczną.

Jak samodzielnie zrobić odświeżacz powietrza domowym sposobem?

Samodzielne wykonanie odświeżacza powietrza jest banalnie proste, a do tego tanie. Elementy, z których możemy zrobić taki produkt są bezpieczne dla środowiska i zwierząt domowych, a co najważniejsze w pełni bezpieczne dla ludzi.

1. Przygotowanie odświeżacza powietrza z sody oczyszczonej

To bazowy, ekologiczny odświeżacz powietrza, który nada pomieszczeniom świeżości. Trzeba go rozpylić w pomieszczeniu i gotowe. Jak go zrobić?

  1. Przygotuj butelkę z atomizerem (rozpylaczem), szklankę wody i łyżkę sody oczyszczonej.
  2. Do butelki wlej wodę i dodaj sodę.
  3. Wstrząśnij kilka razy do dokładnego wymieszania składników.

2. Aromatyzer do domu z soli

To prosty, tani i efektowny sposób na nadanie pomieszczeniom pięknego zapachu, a przy tym niezwykle prosty. Jak go zrobić?

  1. Warto wybrać ozdobne naczynie lub szklany słoiczek, który można udekorować.
  2. Wsypać do niego szklankę soli, a potem dodać 30 kropli wybranego olejku eterycznego lub garść płatków róży, liści mięty itp..
  3. Całość wymieszać i ustawić w pokoju, któremu chcemy nadać odpowiedni zapach.

3. Domowy odświeżacz powietrza z patyczkami

To nie tylko skuteczny sposób na piękny zapach, ale i wspaniała dekoracja. Jak go zrobić?

  1. Użyj ozdobnego, szklanego naczynia z dość wąską szyjką (np. butelki po perfumach).
  2. Zrób płynną mieszankę z: 50 g płynnej parafiny (lub oleju kokosowego), 3 łyżek mocnego alkoholu (wódka lub spirytus) i 30 kropli ulubionego olejku eterycznego.
  3. Na koniec włóż patyczki ratanowe lub patyczki do szaszłyków i ustaw w wybranym miejscu.

Na filmie pokazano alternatywny sposób na przygotowanie odświeżacza zapachowego z patyczkami z wykorzystaniem sody i olejku eterycznego. Źródło: Domowe Sprawki / Youtube

 

4. Pomarańcza z goździkami

To jeden z najprostszych odświeżaczy powietrza! Powbijaj goździki w pomarańcze i ułóż w misce lub na ozdobnej tacy. Ten pomysł jest szczególnie polecany jesienią i zimą, gdyż dom wypełni się charakterystycznym zapachem, który umili długie wieczory.

5. Domowe potpourri

Potpourri to kompozycja z suszonych ziół, nasion, owoców i kwiatów, którą dodatkowo można wzbogacić olejkiem eterycznym. Nie tylko zapewnia przyjemny aromat, ale i pięknie się prezentuje, zwłaszcza jeśli kolory będą pasować do wystroju wnętrza. Do przygotowania potpourri można wykorzystać:

  • suszone jabłka i skórkę cytrusów,
  • zgniecione owoce jałowca,
  • liście: mięty, tymianku, melisy, macierzanki
  • lub kwiaty: róży, jaśminu, lawendy, lipy, piwonii, rumianku, czy chabrów,
  • a także laskę cynamonu, nasiona anyżu, imbir lub korę sosnową.

Kiedy mamy już wybrane składniki, przygotowanie potpourri jest banalnie proste. Jak to zrobić?

  1. Dobrze wysuszone rośliny wsypuje się do zamykanego naczynia.
  2. Dodajemy trochę soli, zamykamy i przechowujemy przez miesiąc, co kilka dni potrząsając – dzięki temu zapachy będą stopniowo uwalniane.
  3. Po tym czasie susz można wsypać do miseczki lub szklanego pojemnika i ustawić.

6. Jak zrobić odświeżacz powietrza z olejku zapachowego?

Innym prostym sposobem na to, aby w domu królowały przyjemne wonie, to przygotowanie naczynia z wodą, do której należy dodać kilka kropli naturalnych olejków eterycznych. Jakie olejki warto wybierać? Lawenda działa uspokajająco i wyciszająco, jest więc doskonała dla osób, które potrzebują relaksu lub mają trudności z zasypianiem, a zapach kawy ma działanie odwrotne, czyli pobudza i pomaga się skupić. Zapachy cytrusowe (pomarańcza, cytryna, grejpfrut i mandarynka) pobudzają i jednocześnie koją zmysły. Zapachy drzew iglastych (sosna pinia, jodła) łagodzą stres. Mięta, tymianek, eukaliptus i rozmaryn działają pobudzająco i orzeźwiająco. Z kolei cynamon, który wzmacnia koncentrację i nadaje wnętrzom przytulnego charakteru, świetnie sprawdzi się zimą i w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Na filmie pokazano sprytny sposób na zrobienie domowej świecy zapachowej z wykorzystaniem sody oczyszczonej i olejków eterycznych. Źródło: Sposób na wszystko / Youtube

 

Co zrobić, żeby ładnie pachniało w domu?

Odświeżacz powietrza to „wisienka na torcie” w dbaniu o piękny zapach domu, a nie jego kluczowy element. Podstawą powinno być:

  • regularne sprzątanie;
  • dbanie o codzienne wietrzenie domu;
  • czyszczenie tekstyliów – odświeżanie dywanów, mebli tapicerowanych, pranie firan i zasłon itp.;
  • czyszczenie sprzętów domowych, a szczególnie zmywarki, lodówki i pralki, z których mogą wydobywać się przykre zapachy.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Pixel-Shot / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści