Co zawierają sklepowe odświeżacze powietrza? Dlaczego nie warto ich kupować?
Ze sklepowych odświeżaczy powietrza powinni zrezygnować wszyscy, którym na sercu leży dobro planety. Często składniki nie są korzystne dla środowiska, a samo opakowanie nie podlega recyklingowi i długo się rozkłada. Dodatkowo zawarte w odświeżaczach składniki mogą być szkodliwe dla ludzi. W sklepowych produktach znajdują się m.in. aceton, 1,4 dioksan i acetaldehyd (mogą mieć negatywny wpływ na nerki i wątrobę) oraz 1,4-dichlorobenzen, toluen, ftalany, benzen i formaldehyd (o działaniu potencjalnie rakotwórczym). Natomiast schlorometan, który jest toksycznym gazem, może mieć negatywny wpływ na płód, a także działa odurzająco i otępiająco. W sklepowych odświeżaczach powietrza często znajduje się limonen, który u wielu osób powoduje reakcję alergiczną.
Jak samodzielnie zrobić odświeżacz powietrza domowym sposobem?
Samodzielne wykonanie odświeżacza powietrza jest banalnie proste, a do tego tanie. Elementy, z których możemy zrobić taki produkt są bezpieczne dla środowiska i zwierząt domowych, a co najważniejsze w pełni bezpieczne dla ludzi.
1. Przygotowanie odświeżacza powietrza z sody oczyszczonej
To bazowy, ekologiczny odświeżacz powietrza, który nada pomieszczeniom świeżości. Trzeba go rozpylić w pomieszczeniu i gotowe. Jak go zrobić?
- Przygotuj butelkę z atomizerem (rozpylaczem), szklankę wody i łyżkę sody oczyszczonej.
- Do butelki wlej wodę i dodaj sodę.
- Wstrząśnij kilka razy do dokładnego wymieszania składników.
2. Aromatyzer do domu z soli
To prosty, tani i efektowny sposób na nadanie pomieszczeniom pięknego zapachu, a przy tym niezwykle prosty. Jak go zrobić?
- Warto wybrać ozdobne naczynie lub szklany słoiczek, który można udekorować.
- Wsypać do niego szklankę soli, a potem dodać 30 kropli wybranego olejku eterycznego lub garść płatków róży, liści mięty itp..
- Całość wymieszać i ustawić w pokoju, któremu chcemy nadać odpowiedni zapach.
3. Domowy odświeżacz powietrza z patyczkami
To nie tylko skuteczny sposób na piękny zapach, ale i wspaniała dekoracja. Jak go zrobić?
- Użyj ozdobnego, szklanego naczynia z dość wąską szyjką (np. butelki po perfumach).
- Zrób płynną mieszankę z: 50 g płynnej parafiny (lub oleju kokosowego), 3 łyżek mocnego alkoholu (wódka lub spirytus) i 30 kropli ulubionego olejku eterycznego.
- Na koniec włóż patyczki ratanowe lub patyczki do szaszłyków i ustaw w wybranym miejscu.
4. Pomarańcza z goździkami
To jeden z najprostszych odświeżaczy powietrza! Powbijaj goździki w pomarańcze i ułóż w misce lub na ozdobnej tacy. Ten pomysł jest szczególnie polecany jesienią i zimą, gdyż dom wypełni się charakterystycznym zapachem, który umili długie wieczory.
Wyświetl ten post na Instagramie
5. Domowe potpourri
Potpourri to kompozycja z suszonych ziół, nasion, owoców i kwiatów, którą dodatkowo można wzbogacić olejkiem eterycznym. Nie tylko zapewnia przyjemny aromat, ale i pięknie się prezentuje, zwłaszcza jeśli kolory będą pasować do wystroju wnętrza. Do przygotowania potpourri można wykorzystać:
- suszone jabłka i skórkę cytrusów,
- zgniecione owoce jałowca,
- liście: mięty, tymianku, melisy, macierzanki
- lub kwiaty: róży, jaśminu, lawendy, lipy, piwonii, rumianku, czy chabrów,
- a także laskę cynamonu, nasiona anyżu, imbir lub korę sosnową.
Kiedy mamy już wybrane składniki, przygotowanie potpourri jest banalnie proste. Jak to zrobić?
- Dobrze wysuszone rośliny wsypuje się do zamykanego naczynia.
- Dodajemy trochę soli, zamykamy i przechowujemy przez miesiąc, co kilka dni potrząsając – dzięki temu zapachy będą stopniowo uwalniane.
- Po tym czasie susz można wsypać do miseczki lub szklanego pojemnika i ustawić.
6. Jak zrobić odświeżacz powietrza z olejku zapachowego?
Innym prostym sposobem na to, aby w domu królowały przyjemne wonie, to przygotowanie naczynia z wodą, do której należy dodać kilka kropli naturalnych olejków eterycznych. Jakie olejki warto wybierać? Lawenda działa uspokajająco i wyciszająco, jest więc doskonała dla osób, które potrzebują relaksu lub mają trudności z zasypianiem, a zapach kawy ma działanie odwrotne, czyli pobudza i pomaga się skupić. Zapachy cytrusowe (pomarańcza, cytryna, grejpfrut i mandarynka) pobudzają i jednocześnie koją zmysły. Zapachy drzew iglastych (sosna pinia, jodła) łagodzą stres. Mięta, tymianek, eukaliptus i rozmaryn działają pobudzająco i orzeźwiająco. Z kolei cynamon, który wzmacnia koncentrację i nadaje wnętrzom przytulnego charakteru, świetnie sprawdzi się zimą i w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Co zrobić, żeby ładnie pachniało w domu?
Odświeżacz powietrza to „wisienka na torcie” w dbaniu o piękny zapach domu, a nie jego kluczowy element. Podstawą powinno być:
- regularne sprzątanie;
- dbanie o codzienne wietrzenie domu;
- czyszczenie tekstyliów – odświeżanie dywanów, mebli tapicerowanych, pranie firan i zasłon itp.;
- czyszczenie sprzętów domowych, a szczególnie zmywarki, lodówki i pralki, z których mogą wydobywać się przykre zapachy.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Pixel-Shot / AdobeStock