Logo
Logo

Eukaliptus / Eukaliptus Gunna (Eucalyptus)

Eukaliptus / Eukaliptus Gunna (Eucalyptus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
 • Gleba: żyzna, świeża, przepuszczalna
 • Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
 • Owoce: torebka
 • Pokrój: luźny, krzaczkowaty, wyprostowany
 • Zapach: liście
 • Wysokość: 1-2 m
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Korona: luźna
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: tarasy, wnętrza, pojemniki, balkony, bukiety
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Wybrane gatunki Ciekawostki Gdzie kupić?

  Eukaliptusy (Eucalyptus) to rodzaj drzew należących do rodziny mirtowatych (Myrtaceae). Spotyka się je głównie w tropikalnych rejonach świata (m.in. Australii, Nowej Gwinei) ale z racji, że bardzo dobrze radzą sobie w doniczkach, zaczęły być powszechnie uprawiane również jako rośliny domowe. Najpopularniejszy w uprawie pojemnikowej jest eukaliptus Gunna.

  Wygląd eukaliptusa

  Eukaliptusy rosnące w naturalnych warunkach to duże, długowieczne drzewa dorastające zależnie od gatunku do różnych wysokości (do 15-30 m, 50-60 m, a nawet do ok. 100 m, stając się jednymi z najwyższych drzew świata!). W uprawie doniczkowej rzadko jednak osiągają wysokość przekraczającą 1,5 m i mają pokrój krzewiasty.

  Rośliny te mogą tworzyć smukłe lub potężne pnie. Posiadają kolce (szczególnie częste u odmian uprawianych w domach). Liście na młodych pędach wyrastają naprzeciwlegle, są siedzące oraz mają zaokrąglony lub zupełnie okrągły kształt. Liście wytwarzane na starszych gałęzach są natomiast wydłużone, lancetowate i krótkoogonkowe. Wszystkie są skórzaste i posiadają w swoich tkankach charakterystycznie pachnące olejki eteryczne.

   

  Eukaliptusy rozwijają piękne, pierzaste, barwne kwiaty, a ich owocem jest zdrewniała torebka, jednak bardzo rzadko zakwitają w warunkach domowych.

  Wymaganie i uprawa eukaliptusa

  W okresie wegetacyjnym eukaliptusy oczekują bardzo jasnego stanowiska, pokojowej temperatury (ok. 22-24°C) i przepuszczalnego, stale lekko wilgotnego podłoża (uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych). Rośliny lubią być wynoszone latem na balkon lub taras.

  Eukaliptusy są z reguły umiarkowanie mrozoodporne co oznacza, że są w stanie przetrwać kilkustopniowe mrozy.

  W celach uprawowych rozmnaża się je przez sadzonki pędowe.

  Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
  Przeczytaj także
  Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

  Pielęgnacja eukaliptusa

  Eukaliptusy należy umiarkowanie podlewać i nawozić środkami dla roślin ozdobnych z liści raz na 2-4 tygodnie w okresie wzrostu (ok marca do sierpnia).

  Wiosną rośliny można przyciąć, korygując ich pokrój. Dobrze jest uszczykiwać młode wierzchołki, by pobudzić rośliny do wytwarzania młodych pędów.

  Eukaliptusy powinny zimować w widnym, chłodnym pomieszczeniu (ok. 10-12 °C). Należy wtedy ograniczyć ich podlewanie do minimum i całkowicie zaprzestać nawożenia.

  Zastosowanie eukaliptusa

  Eukaliptus najczęściej uprawiany w naszych domach, to piękna roślina pokojowa lub tarasowa, a gałązkami eukaliptusa często wykańcza się dekoracje florystyczne oraz wzbogaca bukiety. Przyjęło się, że pasuje do stylu nowoczesnego ale idealnie wkomponowuje się w pomieszczenia przywodzące na myśl ciepłe kraje znad Morza Śródziemnomorskiego i nie tylko. Doskonale sprawdza się ustawiany jako soliter w większym pokoju dziennym, holu lub na tarasie.

  Z liści rośliny pozyskuje się olejek eteryczny wykorzystywany w wielu działach przemysłu (np. preparaty lecznicze). Warto też wiedzieć, że drewno eukaliptusowe to materiał szeroko wykorzystywany w przemyśle meblarskim i budowlanym.

  Wybrane gatunki eukaliptusa

  • Eukaliptus Gunna (Eucalyptus gunnii) | Jest często spotykany pod nazwami eukaliptus niebieski, eukaliptus górski lub eukaliptus kłujący. To drzewo osiągające do ok. 20-30 m wys., o rozłożystej koronie i zielonych, długich, lancetowatych liściach. Formy młodociane, które osiągają do 1-2 m wys., tworzą zielone, okrągłe, bezogonkowe, matowe, pokryte niebieskim kutnerem liście, osadzone na pędzie naprzeciwlegle. To popularne rośliny doniczkowe.
  • Eukaliptus tęczowy (E. deglupta) | Ciekawy gatunek drzewa o wielobarwnym pniu lecz w uprawie doniczkowej nie osiąga zwykle rozmiarów pozwalających na uzyskanie przez niego pnia na tyle dużego, by zdobił swoimi barwami.
  • Eukaliptus gałkowy, właściwy (E. globulus) | To drzewo o dużym znaczeniu użytkowym (liście mają właściwości lecznicze) i raczej nie uprawiane w donicach.
  • Eukaliptus śnieżny (E. pauciflora) | Wjątkowe drzewo o białej korze i czerwonych pędach.

  Ciekawostki o eukaliptusie

  Liście drzew eukaliptusowych rosnących w Australii, stanowią podstawowe źródło pokarmu dla koali.

  Gdzie kupić eukaliptusa?

  Eukaliptusa w doniczce łatwo kupić w centrach ogrodniczych, sklepach z roślinami domowymi, a czasem też w supermarketach z działami roślinnymi. Rośliny te znajdziemy w różnych rozmiarach – od młodszych i mniejszych, po wysokie, ponad 1-dno metrowe okazy. Ze sklepów internetowych, w których możemy kupić eukaliptusy można wymienić:

   

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk, pieonane/Pixabay, Flower Council Holland, Susan Wilkinson/Unsplash

  Autor
  Eukaliptus / Eukaliptus Gunna
  Eukaliptus / Eukaliptus Gunna
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Powiązane tematy
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl