Rośliny doniczkowe do prawidłowego wzrostu i kwitnienia potrzebują wielu pierwiastków, ale w największych ilościach azotu (N), fosforu (P) i potasu (K). Azot niezbędny jest do rozwoju zielonych pędów i liści, fosfor zapewnia prawidłowy wzrost korzeni, a potas odpowiedzialny jest za bujne kwitnienie!
Najlepszym sposobem na łatwe i skuteczne dokarmianie roślin doniczkowych jest zastosowanie długo działających nawozów granulowanych. Każda granulka zawiera komplet makro i mikroelementów. Otoczona jest warstwą naturalnej żywicy, która zapobiega szybkiemu rozpadowi, dzięki czemu substancje pokarmowe rozpuszczają się powoli, stopniowo (w małych dawkach) odżywiając roślinę przez długi czas. Szybkość uwalniania składników pokarmowych jest uzależniona od temperatury i wilgotności podłoża: im gleba cieplejsza i bardziej mokra – tym więcej składników pokarmowych zostaje uwolnionych. Jest to odpowiednie do szybkości wzrostu roślin – im cieplej, tym szybciej rosną, a więc wymagają więcej pożywienia.
Jakie nawozy wybrać?
Długodziałające nawozy Osmocote marki Substral są idealne dla osób, które mają mało czasu na codzienną pielęgnację roślin, a jednocześnie oczekują wysokiej jakości efektów. Produkty z tej linii działają do 5-ciu razy dłużej niż zwykłe granulaty. Unikalna formuła Osmocote sprawia, że nawóz jest stopniowo uwalnianiu do podłoża, roślina jest codziennie odżywania, dlatego wystarczy tylko 1 nawożenie w sezonie!
DOBRE RADY
Jak nawozić rośliny doniczkowe?
Granulki są łatwe w stosowaniu! Wystarczy je rozsypać, wymieszać z ziemią i podlać, a szybko zaczynają działać i odżywiają rośliny przez długie miesiące. Stosuje się je podczas sadzenia (miesza się z podłożem) lub posypuje nimi ziemię wokół roślin. Zobacz, jak to zrobić prawidłowo.
Nawożenie podczas sadzenia
Zapewnij roślinom dobry start, stosując się do naszych wskazówek
- PRZYGOTUJ doniczkę lub skrzynkę balkonową, świeże i przepuszczalne podłoże (najlepiej gotową ziemię do roślin doniczkowych), kamyczki lub keramzyt (jako warstwę drenażu na dnie pojemnika), długo działający nawóz granulowany i wodę do podlania.
- ZRÓB w dnie doniczki otwory, przez które nadmiar wody będzie mógł szybko odpłynąć. Wsyp kamyki na dno doniczki, następnie przysyp je cienką warstwą podłoża.
- SPRAWDŹ zalecenia podane na opakowaniu. Przestrzegaj odpowiedniego dawkowania: 6 g nawozu na 1 l podłoża lub 100 g na skrzynkę (1 mb).
- ROZSYP granulki nawozu równomiernie na całej powierzchni ziemi, a następnie przykryj je cienką warstwą podłoża.
- PODLEJ po posadzeniu! Pamiętaj, że rośliny "piją", a nie "jedzą". By mogły pobrać składniki pokarmowe z nawozów, muszą one być rozpuszczone w wodzie.
Nawożenie po posadzeniu
Zasilaj mineralnie, by dostarczyć roślinom wszystkich pierwiastków niezbędnych do prawidłowego wzrostu.
- ROZSYP granulki nawozu na ziemi wokół roślin (dobrze, jeśli przykryjesz je warstwą ziemi).
- PODLEJ obficie ziemię po nawożeniu, by granulki zaczęły się rozpuszczać.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Depositphotos oraz Paweł Romanowski