Logo
Logo

10 kwiatów doniczkowych idealnych na Dzień Babci i Dzień Dziadka

Nie wiesz co podarować z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka? Wybraliśmy dla Ciebie 10 pięknych roślin doniczkowych, które doskonale nadają się na prezent. Kwitnących i ozdobnych z liści, nadających się na słoneczny parapet lub do półcienistego mieszkania. Poznaj ich wymagania i spraw przyjemność bliskim osobom!

Spis treści
Dlaczego warto kupować kwiaty na prezent dla Babci i Dziadka? Co zrobić po zakupie? Jak bezpiecznie przewieźć rośliny do domu? Które rośliny są dekoracyjne w czasie Dnia Babci i Dziadka?

Kwiaty i rośliny doniczkowe to najlepszy pomysł na piękny prezent dla Babci i Dziadka

W styczniu każdego roku obchodzimy Dzień Babci (21 stycznia) i Dzień Dziadka (22 stycznia). To wspaniała okazja, by podarować ukochanym dziadkom kwiaty doniczkowe. W przeciwieństwie do bukietów z kwiatów ciętych, okazy w doniczkach będę cieszyć oko przez wiele miesięcy. W okresie zimowym w marketach i centrach handlowych jest mniejszy wybór roślin doniczkowych, ale wybraliśmy dla Was 10 najpiękniejszych!

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka roślinę doniczkową warto wstawić w kolorową osłonkę, wiklinowy koszyk czy drewnianą skrzynkę i ozdobić ją wstążką albo wstawić do niej sympatyczną figurkę kojarzącą się z pasją dziadków lub wyrażającą nasze emocje. 

Wybierając roślinę doniczkową na prezent najpierw zastanów się, jakie warunki panują w mieszkaniu, które ma stać się jej nowym domem. Większość gatunków, które prezentujemy poniżej nie zajmie dużo miejsca. Jednak część najlepiej będzie się rozwijała w pełnym słońcu, a część będzie preferowała półcieniste stanowisko.

W czasie zakupów zastanów się, czy roślina, którą masz zamiar wybrać na prezent z okazji Dnia Babci lub Dnia Dziadka jest łatwa czy trudna w uprawie – nie każdy ma czas i ochotę na troskliwą pielęgnację.

Wybór i transport roślin doniczkowych

Kupując rośliny doniczkowe na prezent pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. W styczniu najczęściej na dworze jest mróz lub temperatura zbliżona do 0ºC. Sprawdź, w jakich warunkach stoją wyeksponowane w sklepie rośliny – czy nie znajdują się blisko wejścia, gdzie jest przeciąg i może je owiewać zimne powietrze.

Obejrzyj liście i kwiaty (nie mogą mieć plam, dziurek, śladów żerowania szkodników lub być pokryte pleśnią, ani być połamane, przesuszone czy wyblakłe). Sprawdź też czy roślina nie wypada z doniczki, ziemia w doniczce nie jest przesuszona albo zbyt mokra. Decydując się na kwitnące okazy, wybieraj nie te, które mają mnóstwo rozwiniętych kwiatów, ale te które mają też sporo zawiązanych pączków kwiatowych. 

Przed wyjściem ze sklepu na zewnątrz i w drodze do domu roślinny prezent trzeba dobrze (grubo) zawinąć w papier. Kwiaty doniczkowe można też włożyć po zawinięciu do obszernego pudła z kartonu, oczywiście uważając na to, by ich nie połamać. Pamiętaj, że po przechłodzeniu mogą zrzucać liście, przestać kwitnąć lub nawet zginąć.

Poznaj 10 najlepszych kwiatów doniczkowych na Dzień Babci i Dzień Dziadka

10 kwiatów doniczkowych idealnych na Dzień Babci i Dzień Dziadka - motylnik Oncidium
Motylnik (Oncidium
To jeden z wielu dostępnych w sprzedaży storczyków do uprawy w domu. Wyróżnia się dużą ilością drobnych, delikatnych kwiatów osadzonych na rozgałęzionych pędach. W czasie kwitnienia wygląda fantazyjnie i egzotycznie. Kwiaty rzeczywiście przypominają kształtem nieduże motyle. Większość motylników najlepiej rośnie w jasnym miejscu, ale nie narażonym na bezpośrednie promienie słoneczne.
Ze względu na swoje pochodzenie (tropikalne) rośliny te lubią wilgotne powietrze (najlepiej dostarczać wilgoć stawiając obok doniczki nawilżacz powietrza; należy unikać zbyt obfitego spryskiwania). Podobnie jak większość storczyków motylnik najlepiej raz w tygodniu zanurzać w wodzie na kwadrans, a potem odstawić doniczkę i pozwolić podłożu przeschnąć.
Fot. Flower Council Holland
Tu znajdziesz więcej informacji o pielęgnacji storczyków
10 kwiatów doniczkowych idealnych na Dzień Babci i Dzień Dziadka - anturium
Anturium (Anthurium)
To ciekawa roślina o ciemnozielonych, sercowatych lub owalnych liściach oraz tworząca oryginalne kwiatostany otoczone kolorowymi liśćmi przykwiatowymi (zależnie od odmiany czerwonymi, różowymi, kremowymi, żółtymi, jasnozielonymi lub łososiowymi). Roślina odpowiednio pielęgnowana wytwarza kwiaty przez większą część roku.
Anturium powinno stać w jasnym lub półcienistym miejscu w domu. Należy je podlewać obficie, ale uważając przy tym, by nie moczyć liści. Liście co pewien czas warto wycierać z kurzu, aby cieszyć się  ich pięknym wyglądem i ułatwić roślinie fotosyntezę.
Fot. Flower Council Holland
Tu znajdziesz więcej informacji o pielęgnacji anturium
10 kwiatów doniczkowych idealnych na Dzień Babci i Dzień Dziadka - cytrusy
Cytrusy
Od kilkunastu sezonów w sprzedaży znaleźć można wiele ciekawych cytrusów do uprawy w domu. Niektóre osiągają niewielkie rozmiary (np. kumkwaty), a inne po paru latach mogą dorosnąć do 1-2 m wysokości (np. cytryny). Cytrusy przez większą część roku mają głównie efektowne liście. Dostępne są okazy szczepione na pniu. W dobrych warunkach często obficie kwitną, a potem nawet zawiązują smaczne i kolorowe owoce. W okresie letnim można je wystawiać na balkony i tarasy tworząc na nich śródziemnomorski nastrój.
Większość cytrusów wymaga jasnego stanowiska i regularnego podlewania (ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna) oraz nawożenia wiosną i latem. Są to rośliny łatwe w uprawie. 
Fot. Flower Council Holland
Tu znajdziesz więcej informacji o pielęgnacji cytrusów
10 kwiatów doniczkowych idealnych na Dzień Babci i Dzień Dziadka - fikus
Figowiec (Ficus)
W obrębie tego rodzaju dostępne są okazałe rośliny o dużych liściach, ale też gatunki mniejsze, wolno rosnące i nawet miniaturowe. Wszystkie są ozdobne z liści i mają ciekawy pokrój. Na szczególną uwagę zasługuje figowiec tępy (Ficus microcarpa), zwany też fikusem Ginseng, formowany jak bonsai. Ma piękne, skórzaste ciemnozielone liście i często wspaniały kształt korzeni.
Taki okaz najlepiej będzie się czuł w jasnym miejscu (ale nie na bezpośrednim słońcu). Wymaga umiarkowanego podlewania i regularnego cięcia. Tak jak większość figowców, nie lubi zmiany miejsca (może wtedy tracić liście).
Fot. Flower Council Holland
Tu znajdziesz więcej informacji o uprawie figowców
10 kwiatów doniczkowych idealnych na Dzień Babci i Dzień Dziadka - hiacynty
Hiacynt (Hyacinthus)
W okresie zimowym w sprzedaży dostępne są podpędzone, kwitnące roślin cebulowe. Pięknym prezentem z okazji Dnia Babci i Dziadka będzie kępa kolorowych i mocno pachnących hiacyntów. Rośliny udekorowane gałązkami, suchymi patykami i wstawione do ceramicznej misy będą efektowne przez 1-2 tygodnie w domu, ale wiosną, gdy ziemia rozmarznie można je przesadzić do ogrodu, by przez kolejne lata zakwitały na rabatach.
Kupując kwitnące hiacynty wybierajmy rośliny, które mają już zawiązane kwiatostany, ale nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Wtedy dłużej będą cieszyć swoim urokiem. Najlepiej postawić je w jasnym miejscu, z dala od źródeł ciepła.
Fot. Flower Council Holland
Tu znajdziesz więcej informacji o uprawie hiacyntów

 
10 kwiatów doniczkowych idealnych na Dzień Babci i Dzień Dziadka - monstera
Monstera (Monstera)
Dziurawe i wielkie blaszki liściowe należą do monstery dziurawej (Monstera deliciosa) osiagającej nawet 2 m wysokości, a mniejsze i oryginalnie poskręcane liście tworzy monstera 'Monkey Mask' o zwieszających się pędach i dorastająca zwykle do 1 m długości.
Monstery są dość mało wymagające. Lubią miejsca półcieniste, nie narażone na bezpośrednie promieniowanie. Podlewanie powinno być dość ograniczone (ziemia musi wyschnąć przed kolejnym dostarczeniem roślinie wody). Należy jednak pamiętać jednak o zraszaniu liści i wycieraniu ich z kurzu.
Fot. Flower Council Holland
Tu znajdziesz więcej informacji o uprawie monster
10 kwiatów doniczkowych idealnych na Dzień Babci i Dzień Dziadka - kalanchoe
Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana)
To idealna na prezent roślina o niewielkich wymaganiach, zajmująca mało miejsca na parapecie (dorasta do ok. 30 cm wysokości) i obficie kwitnąca. Kalanchoe ma też ładne, błyszczące liście. Świetnie nadaje się na prezent dla osób, które nie są doświadczonymi ogrodnikami. Ładnie wygląda w kompozycjach. Tu doniczki z kalanchoe zostały ułożone na sercu ze splecionych pędów derenia.
Kalanchoe lubi jasne, ciepłe miejsca. Nie wymaga zbyt częstego podlewania, ponieważ gromadzi zapasy wody w mięsistych liściach.
Fot. Foradania
Tu znajdziesz więcej informacji o pielęgnacji kalanchoe
10 kwiatów doniczkowych idealnych na Dzień Babci i Dzień Dziadka - fiołek afrykański
Fiołek afrykański (Saintpaulia ionanthia)
Niezawodna, mało wymagająca roślina kwitnąca przez wiele miesięcy w roku, zajmująca niewiele miejsca i łatwo rozmnażająca się. W każdym mieszaniu znajdzie się miejsce dla fiołka. Tworzy kwiaty barwy fioletowej, różowej lub białej. Ma też ładne rozety mięsistych liści pokrytych drobnymi włoskami.
Fiołki najlepiej czują się w jasnych miejscach, gdzie światło jest rozproszone (np. wschodni lub północny parapet). Najlepiej kwitną w małych, przyciasnych doniczkach.
Fot. Flower Council Holland
Tu znajdziesz więcej informacji o pielęgnacji fiołków
10 kwiatów doniczkowych idealnych na Dzień Babci i Dzień Dziadka - guzmania
Guzmania (Guzmania)
Oryginalnie wyglądająca roślina tworząca rozetę ciemnozielonych liści, po środku której wyrasta kwiatostan z kolorowymi przykwiatkami (np. pomarańczowymi, czerwonymi, żółtymi). Kwiatostany utrzymują się na roślinie nawet do kilku tygodni. Roślina osiąga zaledwie 30 cm wysokości. 
Guzmanie są krótkowieczne, ale niezwykle efektowne. Są dość trudne w uprawie. Najlepiej rozwijają się w jasnych miejscach nie narażonych na promienie słoneczne. Nie znoszą przesuszenia, ale też nie można doprowadzić do ich przelania. W zagłębieniu pośrodku rozety zawsze powinno znajdować się trochę wody.
Fot. Flower Council Holland
Tu znajdziesz więcej informacji o uprawie bromelii
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
10 kwiatów doniczkowych idealnych na Dzień Babci i Dzień Dziadka - kaktusy
Kaktusy
Są idealne dla osób, które nie mają czasu zajmować się pielęgnacją roślin i dysponują słonecznym parapetem. Miniaturowe okazy świetnie wyglądają w kompozycjach, posadzone w płaskich szerokich misach, wyeksponowane na tle żwirku lub drobnych kamieni.
Kaktusy należy podlewać oszczędnie i uprawiać w pojemnikach z otworem drenażowym w dnie. Jesienią i zimą wymagają jeszcze mniejszego podlewania niż wiosną i latem.
Fot. Flower Council Holland
Tu znajdziesz więcej informacji o pielęgnacji kaktusów

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: Floradania

Autor
10 kwiatów doniczkowych idealnych na Dzień Babci i Dzień Dziadka
10 kwiatów doniczkowych idealnych na Dzień Babci i Dzień Dziadka
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość aldonka

17-01-2023 21:56

Moja babcia ma tyle doniczkowych kwiatów, że ledwo mieszczą się w domu. Nie będę kupować kolejnych tylko irobota, żeby ją odciążał w codziennych obowiązkach.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl