Logo
Logo

Czy zimą trzeba nawozić rośliny doniczkowe? Ta odpowiedź zaskoczy każdego ogrodnika

Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych może wydawać się wyzwaniem, ale z odpowiednią wiedzą staje się prosta i efektywna. W tym artykule odkryjesz, jak zmienia się cykl życiowy roślin w chłodniejszych miesiącach i jak dostosować nawożenie, aby wspierać ich zdrowie i piękno. Dowiesz się, które rośliny wymagają specjalnej troski zimą i jakie nawozy są dla nich najlepsze. Poznaj kluczowe wskazówki, które pomogą Ci utrzymać Twoje rośliny doniczkowe w doskonałej kondycji przez cały rok!

Spis treści
Czy w zimie można nawozić rośliny doniczkowe? Jakie rośliny nawozić zimą? Które nawozy stosować zimą?

Czy rośliny doniczkowe potrzebują nawożenia zimą?

Zanim zaczniemy nawozić rośliny doniczkowe zimą, warto zrozumieć, jak zmienia się ich cykl życiowy w tym okresie. Zimą, w wyniku krótszych dni i niższych temperatur, wiele roślin wchodzi w fazę spoczynku lub znacznie ogranicza swój wzrost. To naturalny proces, który pozwala im przetrwać mniej sprzyjające warunki. W tym czasie, rośliny zużywają mniej składników odżywczych, co ma bezpośredni wpływ na ich potrzeby nawozowe

Wzrost większości roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowych miesięcy (od października do lutego) jest bardzo mocno ograniczony. Wiele z nich (np. niektóre kaktusy lub storczyki) przechodzą stan spoczynku, a inne (np. paprocie, palmy, rośliny o dekoracyjnych liściach), w wyniku krótkiego dnia i niewielu słonecznych godzin, ogranicza swoje potrzeby życiowe i przestaje rosnąć. Ta zimowa drzemka przygotowuje rośliny do wznowienia wegetacji wiosną (od końca lutego), gdy ilość promieni słonecznych będzie wystarczająca do prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy, niezbędnego do wzrostu pędów i liści.

Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat
Przeczytaj także
Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat
Nie zasilaj roślin doniczkowych zimą! Nawóz (zwłaszcza ten zawierający dużo azotu) będzie niepotrzebnie stymulował je do wzrostu, jednak zimowe warunki nie są sprzyjające dla roślin. Lepiej z nawożeniem wstrzymaj się do wiosny!

Czy zimą trzeba nawozić rośliny doniczkowe fot. Flower Council
Fot. Flower Council
Zimą nawozimy tylko kwitnące okazy. Gatunkom o ozdobnych liściach pozwólmy przejść w stan spoczynku.

Które rośliny warto nawozić zimą?

Od każdej reguły są wyjątki, a w tym przypadku jest ich wiele – są to rośliny doniczkowe, które kwitną zimą (np. grudnik-szlumbergera, poinsecja-gwiazda betlejemska, saintpaulia-fiołek afrykański, azalia doniczkowa czy cyklamen oraz kilka innych). One, z uwagi na intensywny wzrost kwiatów, potrzebują zasilania, jednak aby zdrowo rosły i długo kwitły, powinny otrzymać odpowiedni nawóz.

Czym nawozić rośliny doniczkowe zimą?

Jak już wspomniano powyżej, niekorzystne jest zasilanie roślin doniczkowych (nawet tych kwitnących) nawozami zawierającymi azot. Znacznie lepiej wybierać te preparaty, które w swoim składzie mają dużo fosforu i potasu – pierwiastków, które wydłużą kwitnienie.

Nawożenie potrzebują także rośliny doniczkowe, jeśli są dodatkowo, sztucznie doświetlane, bo ich wzrost nie spowolnił, gdyż światło wciąż stymuluje je do rozwoju.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: marina_tr / Depositphotos
G.T.

Autor
Czy zimą trzeba nawozić rośliny doniczkowe? Ta odpowiedź zaskoczy każdego ogrodnika
Czy zimą trzeba nawozić rośliny doniczkowe? Ta odpowiedź zaskoczy każdego ogrodnika
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (22)