Jaki cyklamen nadaje się do uprawy w domu?
Cyklamen perski (Cyclamen persicum) od dawna jest znany jako roślina ozdobna. Filozof Platon opisał tę roślinę już w IV w. p.n.e. Cyklamen przybył do Europy w XVI wieku, gdzie zaczął być uprawiany między innymi w ogrodach botanicznych angielskiej królowej Elżbiety. Ponownie stała się modna w XIX wieku dzięki romantykom – i już nigdy nie straciła na popularności!
Cyklamen należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae) i jest dalekim kuzynem prymulki. Gatunek występujący w naturze w lasach i na kamienistych stokach wokół Morza Śródziemnego, od Hiszpanii po Iran, jest przodkiem dzisiejszych roślin doniczkowych.
Zielone liście cyklamenu rosną w rozecie, mają kształt serca i często zdobią je srebrzystoszare lub jasnozielone znaczki. Między liśćmi rozwijają się smukłe łodygi, na których wyrastają niesamowite kwiaty, wyglądające jak flagi na maszcie. Mogą być gładkie, mieć frędzelki albo falbanki.
Najbardziej znane są cyklameny F1. Skrót ten oznacza, że odmiany nim opisywane są zwarte, mocne i dobrze kwitnące. |
Wymagania i warunki uprawy w domu
Stanowisko
Cyklamen lubi chłodne i jasne miejsca. Szkodzi mu pełne słońce i domowe źródła ciepła.
Podlewanie
Potrzebuje dużo wody. Gleba powinna być lekko wilgotna. Najlepiej wlewać wodę do spodka, by roślina ją pobrała, a nadmiar wylać po czasie. Roślina, lekko opadając, upomina się o wodę.
Nawożenie
Warto nawozić cyklameny raz na 3 tygodnie, aby zapewnić długie i obfite kwitnienie.
Pielęgnacja
Regularnie usuwaj przekwitłe kwiaty, aby zachęcić nowe pąki do otwierania się.
Czerwone i białe cyklameny są idealne do podkreślenia bożonarodzeniowej atmosfery, zaś pastelowe kolory dobrze się sprawdzają przed nadejściem wiosny. Rośliny ładnie wyglądają w klasycznych doniczkach – błyszcząca czerń podkreśli kolorystykę kwiatów. Żywe kolory doniczek stworzą z cyklamenami energetyczne, nowoczesne duety. |
Kupujemy cyklamen do domu
- Cyklameny są dostępne w różnej wielkości. W każdym przypadku zwróć uwagę, czy roślina ma zgrabny, okrągły kształt oraz jak najwięcej kwiatów i pąków, które rozwijają się pod liśćmi (dzięki temu roślina będzie długo kwitnąć).
- Kwiaty i liście nie powinny być wilgotne ani mokre od wody lub zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Jeśli tak jest oznacza to, że roślina jest źle przechowywana i może mieć "ukryte" choroby.
- Roślina nie może mieć oznak chorób i szkodników.
- Choroby grzybowe objawiają się jako czarne plamy na kwiatach lub puszysty nalot między liśćmi (szara pleśń).
- Uszkodzenia kwiatów lub liści najczęściej powstały w trakcie transportu bądź magazynowania.
- Zwiędłe kwiaty lub opadnięta roślina to skutek niedoboru wody.
- Żółte liście oznaczają, że jest za mokro lub za sucho.
Tekst i zdjęcia: na podstawie Flower Council Holland