Logo
Logo
109
Okazje

Jak pielęgnować cyklamen w domu? Sprawdź!

Dzięki intensywnie kolorowym kwiatom cyklamen perski jest idealną rośliną do rozproszenia szarych i smutnych dni późnej jesieni i zimy. Roślina ta wydaje się delikatna, ale to nieprawda – to silny, obficie kwitnący kwiat domowy wyrastający z solidnej bulwy. Sprawdź jak pielęgnować cyklamen w domu, by przez długi czas cieszył kwiatami i był zdrowy.

 

Cyklamen perski (Cyclamen persicum) od dawna jest znany jako roślina ozdobna. Filozof Platon opisał tę roślinę już w IV w. p.n.e. Cyklamen przybył do Europy w XVI wieku, gdzie zaczął być uprawiany między innymi w ogrodach botanicznych angielskiej królowej Elżbiety. Ponownie stała się modna w XIX wieku dzięki romantykom – i już nigdy nie straciła na popularności!

Charakterystyka cyklamenu
Piękny kwiat do uprawy w domu

Cyklamen należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae) i jest dalekim kuzynem prymulki. Gatunek występujący w naturze w lasach i na kamienistych stokach wokół Morza Śródziemnego, od Hiszpanii po Iran, jest przodkiem dzisiejszych roślin doniczkowych.

Cyklameny dzielimy na rośliny o dużych kwiatach, średnich (midi) lub drobnych (mini). Można spotkać również mikrocyklameny (w doniczce o średnicy 6 cm!).

Zielone liście cyklamenu rosną w rozecie, mają kształt serca i często zdobią je srebrzystoszare lub jasnozielone znaczki. Między liśćmi rozwijają się smukłe łodygi, na których wyrastają niesamowite kwiaty, wyglądające jak flagi na maszcie. Mogą być gładkie, mieć frędzelki albo falbanki.

Zakres kolorów kwiatów cyklamenów jest nieograniczony, ale przeważają czerwone, białe, różowe, liliowe i dwukolorowe. W sprzedaży pojawiają się też cyklameny o kwiatach pachnących.

kolorowe kwiaty cyklamenów fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Najbardziej znane są cyklameny F1. Skrót ten oznacza, że odmiany nim opisywane są zwarte, mocne i dobrze kwitnące.

Pielęgnacja cyklamenu w domu
Wymagania i warunki uprawy

Stanowisko
Cyklamen lubi chłodne i jasne miejsca. Szkodzi mu pełne słońce i domowe źródła ciepła.

Podlewanie
Potrzebuje dużo wody. Gleba powinna być lekko wilgotna. Najlepiej wlewać wodę do spodka, by roślina ją pobrała, a nadmiar wylać po czasie. Roślina, lekko opadając, upomina się o wodę.

Nawożenie
Warto nawozić cyklameny raz na 3 tygodnie, aby zapewnić długie i obfite kwitnienie.

Pielęgnacja
Regularnie usuwaj przekwitłe kwiaty, aby zachęcić nowe pąki do otwierania się.

cyklameny w domu fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Czerwone i białe cyklameny są idealne do podkreślenia bożonarodzeniowej atmosfery, zaś pastelowe kolory dobrze się sprawdzają przed nadejściem wiosny. Rośliny ładnie wyglądają w klasycznych doniczkach – błyszcząca czerń podkreśli kolorystykę kwiatów. Żywe kolory doniczek stworzą z cyklamenami energetyczne, nowoczesne duety.

Kupujemy cyklamenu do domu
Na co zwrócić uwagę?

 • Cyklameny są dostępne w różnej wielkości. W każdym przypadku zwróć uwagę, czy roślina ma zgrabny, okrągły kształt oraz jak najwięcej kwiatów i pąków, które rozwijają się pod liśćmi (dzięki temu roślina będzie długo kwitnąć).

 • Kwiaty i liście nie powinny być wilgotne ani mokre od wody lub zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Jeśli tak jest oznacza to, że roślina jest źle przechowywana i może mieć "ukryte" choroby.

 • Roślina nie może mieć oznak chorób i szkodników.
  • Choroby grzybowe objawiają się jako czarne plamy na kwiatach lub puszysty nalot między liśćmi (szara pleśń).
  • Uszkodzenia kwiatów lub liści najczęściej powstały w trakcie transportu bądź magazynowania. 
  • Zwiędłe kwiaty lub opadnięta roślina to skutek niedoboru wody. 
  • Żółte liście oznaczają, że jest za mokro lub za sucho.


Tekst i zdjęcia: na podstawie Flower Council Holland

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Powieśmy je i uzupełniajmy karmniki w okresie, gdy ptaki mają problem ze znalezieniem pokarmu przez warstwę śniegu.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu – nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć! Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste. Podczas cięcia drzew owocowych usuwajmy z nich też "mumie", czyli owoce pozostałe na gałęziach. UWAGA – nie formujemy gatunków takich jak klon, grab czy brzoza, które cięte wiosną wydzielają duże ilości soków, tzw. płaczą. Te rośliny formuje się je od czerwca do września.
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie styczniowych odwilży podlewajmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie. Sprawdźmy też, czy nasze rośliny doniczkowe na balkonach i tarasach są dobrze osłonięte przed mrozami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu