Logo
Logo

Jak dbać o doniczkowe prymulki w domu?

Prymulki czyli pierwiosnki, są cenione jako rośliny radosne, kolorowe, kwitnące pod koniec zimy i wiosną, w domu i w ogrodzie. Ich nazwa łacińska Primula pochodzi od słowa primus – pierwszy. Kilka prymulek to cudowny wiosenny akcent kolorystyczny w każdym wnętrzu.

Poznaj popularne gatunki i odmiany oraz sprawdź, jak dbać o te śliczne, wiosenne kwiaty w domu, by odwdzięczyły się długim kwitnieniem!

Spis treści
Najpopularniejsze prymulki do domu. Wybierz odpowiednie dla siebie! Pierwiosnek bezłodygowy Pierwiosnek kubkowaty Pierwiosnek ślimakowaty Na co zwrócić uwagę, kupując prymulki? ABC uprawy prymulek. O tych zasadach nie wolno zapomnieć!

Prymulki (Primula) w naturze zasiedlają wiele miejsc na półkuli północnej, zwłaszcza górskich. Rosną zarówno na podmokłych łąkach, jak i na 5000 m w Himalajach. W sprzedaży znajdziemy prymule o jaskrawych lub pastelowych kwiatach, jednolite lub dwukolorowe.

Najpopularniejsze prymulki do domu

Pierwiosnek bezłodygowy

Najbardziej znany jest pierwiosnek bezłodygowy – ma dwie łacińskie nazwy: Primula acaulis i Primula vulgarisŚwieże kolory ich kwiatów czynią go idealną rośliną ogrodową podczas ciemniejszych miesięcy.

Wśród pierwiosnków bezłodygowych znajdziemy m.in.:

 • należące do grupy Primasan,
 • pastelową odmianę 'Cottage'
 • grupę Marli Series (kwiaty pełne).

Kwiaty pierwiosnków pasują do wszystkiego!

Pierwiosnek kubkowaty

Kwiaty pierwiosnka kubkowatego (Primula obconica) mają kształt półkul wieńczących długą łodygę. Najpopularniejsze są czerwono-białe, niebiesko-białe, białe, różowe, ciemnopomarańczowe, czerwone, bordowe lub niebieskie. Obecnie hodowcy postawili na odmianę 'Touch Me' – nie zawiera priminy, powodującej swędzenie skóry. 

Pierwiosnek ślimakowaty

Pierwiosnek ślimakowaty (Primula malacoides) posiada natomiast silnie pachnące kwiaty, które są zebrane w wielopiętrowe okółki. To gatunek rzadziej spotykany w sprzedaży.

Prymulki w doniczkach Prymulki w doniczkach
Prymulki w doniczkach Prymulki w doniczkach

Ze względu na różne rodzaje i kolory pierwiosnki można posadzić z innymi wiosennymi roślinami, np. cebulowymi, w doniczce jako ozdoby domu lub w ogrodzie. Prymule o kwiatach czerwonych, białych lub żółtych są doskonałą dekoracją na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Na co zwrócić uwagę, kupując prymulki do domu?

 • Ważne, by nie miały szkodników ani oznak chorób. Jeśli kwiaty lub liście są uszkodzone, zniszczenia raczej powstały podczas transportu roślin.
 • Powinny nie mieć przekwitniętych kwiatów i żółtych liści.
 • Jeśli wilgoć długo zalegała między liśćmi lub na kwiatach, może pojawić się pleśń.
 • Jeśli roślina więdnie, ma za mało wody. Pomoże podlanie.

Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

ABC dbania o prymulki w domu

 • Stanowisko
  Postaw prymule w doniczkach w jasnym i chłodnym miejscu.

 • Podlewanie
  Podlewaj regularnie wodę i nie dopuść do wyschnięcia bryły korzeniowej. Jeśli kwiaty i liście zwiędły, najwyższy czas na podlewanie.

 • Kwitnienie
  Usuwaj przekwitnięte kwiaty, a będą wyrastały nowe. Po zakończeniu kwitnienia rośliny możesz przesadzić do gleby. Po kilku miesiącach ponownie zakwitną.


Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland

Autor
Jak dbać o doniczkowe prymulki w domu?
Jak dbać o doniczkowe prymulki w domu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)