Logo
Logo

Jak dbać o prymulki w domu?

Prymulki czyli pierwiosnki, są cenione jako rośliny radosne, kolorowe, kwitnące pod koniec zimy i wiosną, w domu i w ogrodzie. Ich nazwa łacińska Primula pochodzi od słowa primus – pierwszy. Kilka prymulek to cudowny wiosenny akcent kolorystyczny w każdym wnętrzu.

Poznaj popularne gatunki i odmiany oraz sprawdź, jak dbać o te śliczne, wiosenne kwiaty w domu, by odwdzięczyły się długim kwitnieniem!

Spis treści
Najpopularniejsze prymulki do domu. Wybierz odpowiednie dla siebie! Pierwiosnek bezłodygowy Pierwiosnek kubkowaty Pierwiosnek ślimakowaty Na co zwrócić uwagę, kupując prymulki? ABC uprawy prymulek. O tych zasadach nie wolno zapomnieć!

Prymulki (Primula) w naturze zasiedlają wiele miejsc na półkuli północnej, zwłaszcza górskich. Rosną zarówno na podmokłych łąkach, jak i na 5000 m w Himalajach. W sprzedaży znajdziemy prymule o jaskrawych lub pastelowych kwiatach, jednolite lub dwukolorowe.

Najpopularniejsze prymulki do domu

Pierwiosnek bezłodygowy

Najbardziej znany jest pierwiosnek bezłodygowy – ma dwie łacińskie nazwy: Primula acaulis i Primula vulgarisŚwieże kolory ich kwiatów czynią go idealną rośliną ogrodową podczas ciemniejszych miesięcy.

Wśród pierwiosnków bezłodygowych znajdziemy m.in.:

 • należące do grupy Primasan,
 • pastelową odmianę 'Cottage'
 • grupę Marli Series (kwiaty pełne).

kwiaty pierwiosnków fot. Flower Council Hollandkwiaty pierwiosnków fot. Flower Council Holland

Pierwiosnek kubkowaty

Kwiaty pierwiosnka kubkowatego (Primula obconica) mają kształt półkul wieńczących długą łodygę. Najpopularniejsze są czerwono-białe, niebiesko-białe, białe, różowe, ciemnopomarańczowe, czerwone, bordowe lub niebieskie. Obecnie hodowcy postawili na odmianę 'Touch Me' – nie zawiera priminy, powodującej swędzenie skóry. 

Pierwiosnek ślimakowaty

Pierwiosnek ślimakowaty (Primula malacoides) posiada natomiast silnie pachnące kwiaty, które są zebrane w wielopiętrowe okółki. To gatunek rzadziej spotykany w sprzedaży.

prymulki w doniczkach fot. Flower Council Holland prymulki w doniczkach fot. Flower Council Holland
prymulki w doniczkach fot. Flower Council Holland prymulki w doniczkach fot. Flower Council Holland

Ze względu na różne rodzaje i kolory pierwiosnki można posadzić z innymi wiosennymi roślinami, np. cebulowymi, w doniczce jako ozdoby domu lub w ogrodzie. Prymule o kwiatach czerwonych, białych lub żółtych są doskonałą dekoracją na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Na co zwrócić uwagę, kupując prymulki do domu?

 • Ważne, by nie miały szkodników ani oznak chorób. Jeśli kwiaty lub liście są uszkodzone, zniszczenia raczej powstały podczas transportu roślin.
 • Powinny nie mieć przekwitniętych kwiatów i żółtych liści.
 • Jeśli wilgoć długo zalegała między liśćmi lub na kwiatach, może pojawić się pleśń.
 • Jeśli roślina więdnie, ma za mało wody. Pomoże podlanie.

ABC dbania o prymulki w domu

 • Stanowisko
  Postaw prymule w doniczkach w jasnym i chłodnym miejscu.

 • Podlewanie
  Podlewaj regularnie wodę i nie dopuść do wyschnięcia bryły korzeniowej. Jeśli kwiaty i liście zwiędły, najwyższy czas na podlewanie.

 • Kwitnienie
  Usuwaj przekwitnięte kwiaty, a będą wyrastały nowe. Po zakończeniu kwitnienia rośliny możesz przesadzić do gleby. Po kilku miesiącach ponownie zakwitną.


Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland

Autor
Jak dbać o prymulki w domu?
Jak dbać o prymulki w domu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu