Pierwiosnek kubkowaty (Primula obconica) to bylina należąca do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). W środowisku naturalnym występuje w Chinach oraz w Tajlandii. W Polsce ze względu na klimat jest uprawiana w pomieszczeniach lub jako roślina jednoroczna w ogrodzie.

Zwykle pierwiosnek kubkowaty dorasta do 30cm wysokości. Tworzy rozety owalnych, długoogonkowych liści.

Kwitnie obficie od jesieni do końca zimy. Kwiaty o różnej długości szypułek zebrane są w baldachy. Mają różnorodną barwę w zależności od odmiany – białą, czerwoną, różową, fioletową lub pomarańczową.

Roślina lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego. W domu mogą to być parapety okien północnych i wschodnich w ogrodzie miejsca lekko zacienione.

Optymalne są przepuszczalne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża. W czasie kwitnienia roślinę warto dokarmiać nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach. W uprawie pokojowej bylinę powinno się przesadzać co 2-3 lata wczesną wiosną do nieco większych doniczek.

Pierwiosnek kubkowaty zawiera toksyczne związki, w szczególności w gruczołkowatych włoskach. Kontakt z nimi (ze względu na zawartość piriminy) może spowodować uczulenie.

fot. KENPEI (źródło: wiki.cc)