Pierwiosnek kubkowaty (Primula obconica) to bylina należąca do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). W środowisku naturalnym występuje w Chinach oraz w Tajlandii. W Polsce ze względu na klimat jest uprawiana albo w pomieszczeniach jako roślina wieloletnia, albo w ogrodzie jako roślina jednoroczna.

Bylina ta zwykle dorasta do 30 cm wysokości. Tworzy rozety owalnych, długoogonkowych liści.

Pierwiosnek kubkowaty kwitnie obficie od jesieni do końca zimy. Kwiaty o różnej długości szypułek zebrane są w baldachy. Mają różnorodną barwę w zależności od odmiany – białą, czerwoną, różową, fioletową lub pomarańczową.

Pierwiosnek kubkowaty zawiera toksyczne związki, w szczególności w gruczołkowatych włoskach. Kontakt z nimi (ze względu na zawartość piriminy) może spowodować uczulenie.

Wymagania i uprawa

Roślina lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego. Optymalne są przepuszczalne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża.

W czasie kwitnienia roślinę warto dokarmiać nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach.

W uprawie pokojowej bylinę powinno się przesadzać co 2-3 lata wczesną wiosną do nieco większych doniczek.

Zastosowanie

W domu pierwiosnek kubkowaty najlepiej stawiań na parapetach okien północnych i wschodnich, a w ogrodzie wybierać dla niego lekko zacienione rabaty.

Ciekawostki

Ze względu na brak mrozoodporności i to, że gatunek często jest wybierany do uprawy jako roślina domowa, możemy go znaleźć pod nazwą pierwiosnek pokojowy.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: nahhan, ncristian/Depositphotos, KENPEI (źródło: wiki.cc)