Uprawa pierwiosnków w doniczkach | Co lubią? Jak o nie dbać? ABC pielęgnacji

Uprawa pierwiosnkow w doniczkach

Pierwiosnek zwiastuje wiosnę, zdobi ogród, ale doskonale nadaje się do uprawy w doniczce. Dostępne są od stycznia, jednak ich prawdziwy wysyp w kwiaciarniach i supermarketach zaczyna się tuż przed Wielkanocą. Dowiedz się jak pielęgnować doniczkowe pierwiosnki i wprowadzić wiosnę do domu!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
128
Spis treści
Gdzie naturalnie występują pierwiosnki i skąd wzięła się ich nazwa? Kiedy kwitną pierwiosnki? Jak pielęgnować pierwiosnki, by dłużej kwitły? Czy pierwiosnki są jednoroczne czy wieloletnie? Które nadają się do doniczek? Co zrobić z prymulkami po przekwitnięciu? Jak wyglądają różne gatunki doniczkowych pierwiosnków?

Pierwiosnkowy zawrót głowy

Pierwiosnki w naturze występują i w Europie, i w Azji, najliczniej w Chinach. W wyniku wieloletnich krzyżowań różnych gatunków i odmian z małej, pospolitej rośliny powstało wiele mieszańców o pięknych kwiatach w najróżniejszych kolorach. Pierwiosnek – bo o nim mowa – wiosną zakwita jako jeden z pierwszych, stąd jego łacińska nazwa Primula, pochodząca od słowa „primus” – wczesny. Często nazywamy go także prymulką, prymulą, albo prymusem.

ogród na co dzień / YouTube


Pierwsze kwiaty pojawiają się w ogrodach już w marcu. Te kwitnące w doniczkach dostępne są od stycznia, jednak ich prawdziwy wysyp w kwiaciarniach i supermarketach zaczyna się tuż przed Wielkanocą.

Najbardziej popularną domową prymulką jest pierwiosnek bezłodygowy, zwany też pospolitym (łac. P. vulgaris), ale są również pierwiosnki ślimakowate, chińskie i kubkowate. Warto pamiętać jaki gatunek kupujemy, gdyż od tego zależeć będzie jego dalsza pielęgnacja po kwitnieniu.

Doniczkowe prymulki bywają w przeróżnych kolorach. Możemy więc przebierać między białymi, żółtymi, pomarańczowymi, czerwonymi, różowymi, fioletowymi… Także odmiany o kwiatach dwubarwnych wcale do rzadkości nie należą. Po długiej zimie te drobne kwiatki wyglądają tak radośnie, że trudno jest im się oprzeć. Mają pomarszczone listki, spośród których wyrastają pędy zakończone pojedynczym kwiatem. Dodatkowym atutem tych wdzięcznych roślinek jest ich niska cena, zwykle nieprzekraczająca 5 zł za doniczkę. Można je wykorzystać do dekoracji mieszkania, a gdy tylko zrobi się cieplej, ozdobić nimi balkon i taras.

pierwiosnki prymulki w doniczkach
doniczkowe pierwiosnki

Pierwiosnki w doniczce – jednorazówki?

Prymulki będą dłużej kwitły w niższej temperaturze, ciepło niestety znacznie skraca kwitnienie. Najlepiej więc ustawić je w miejscach chłodnych i półcienistych – na przykład na niezbyt nasłonecznionym parapecie z dala od grzejnika. Susza jest ich wrogiem, jeśli zapomnimy je podlać, bardzo szybko zwiędną. Pamiętajmy jednak, że szkodzi im także nadmiar wody, gdyż są bardzo podatne na choroby grzybowe. Rośliny należy więc podlewać tak, aby podłoże było stale wilgotne (ale nie mokre!), najlepiej po prostu dwa razy w tygodniu napełnić wodą podstawkę. Przekwitłe kwiaty trzeba usuwać, ponieważ szybko rozwijają się na nich choroby grzybowe.

W warunkach domowych prymulki kwitną dość krótko, dlatego kupując je, trzeba pamiętać, że ich uroda szybko przeminie.


Pierwiosnek ślimakowaty (łac. P. malacoides) jest rośliną jednoroczną i zamiera tuż po kwitnieniu – musimy go więc wyrzucić. Podobny los czeka także pierwiosnka chińskiego (łac P. sinensis), nie ma co liczyć, że uda się przetrzymać go do następnego sezonu. Za to pierwiosnek kubkowaty (łac. P. obconica) po okresie kwitnienia będzie rósł dalej. Jeśli zapewnimy mu zimą w domu temperaturę 10–12°C – w następnym roku zakwitnie. Pierwiosnek pospolity natomiast posadźmy w ogrodzie, a za rok ucieszy nas kwiatami.

Pierwiosnki-prymulki w doniczkach wnoszą do mieszkań radosny powiew nadchodzącej wiosny. Możemy z nich wyczarować kolorowe wielkanocne dekoracje. Czasem wystarczy tylko wstawić prymulkę do ozdobnej osłonki bądź wiklinowego koszyczka.


prymulki w doniczkach
Primula vulgaris
Primula vulgaris
Primula vulgaris
Primula vulgaris
Primula vulgaris
Primula veris
Primula veris
Primula obconica
Primula obconica
pierwiosnki w doniczkach
Primula vulgaris

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w artykule: Flora Dania, zdjęcia tytułowe: RitaE, Leonie Schoppema / Pixabay 

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo czasnawnetrze

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pierwiosnek bezłodygowy / Pierwiosnek zwyczajny Primula vulgaris

Pierwiosnek wyniosły Primula elatior

Pierwiosnek kubkowaty Primula obconica

Pierwiosnek Primula

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści