Pierwiosnkowy zawrót głowy
Pierwiosnki w naturze występują i w Europie, i w Azji, najliczniej w Chinach. W wyniku wieloletnich krzyżowań różnych gatunków i odmian z małej, pospolitej rośliny powstało wiele mieszańców o pięknych kwiatach w najróżniejszych kolorach. Pierwiosnek – bo o nim mowa – wiosną zakwita jako jeden z pierwszych, stąd jego łacińska nazwa Primula, pochodząca od słowa „primus” – wczesny. Często nazywamy go także prymulką, prymulą, albo prymusem.
Najbardziej popularną domową prymulką jest pierwiosnek bezłodygowy, zwany też pospolitym (łac. P. vulgaris), ale są również pierwiosnki ślimakowate, chińskie i kubkowate. Warto pamiętać jaki gatunek kupujemy, gdyż od tego zależeć będzie jego dalsza pielęgnacja po kwitnieniu.
Doniczkowe prymulki bywają w przeróżnych kolorach. Możemy więc przebierać między białymi, żółtymi, pomarańczowymi, czerwonymi, różowymi, fioletowymi… Także odmiany o kwiatach dwubarwnych wcale do rzadkości nie należą. Po długiej zimie te drobne kwiatki wyglądają tak radośnie, że trudno jest im się oprzeć. Mają pomarszczone listki, spośród których wyrastają pędy zakończone pojedynczym kwiatem. Dodatkowym atutem tych wdzięcznych roślinek jest ich niska cena, zwykle nieprzekraczająca 5 zł za doniczkę. Można je wykorzystać do dekoracji mieszkania, a gdy tylko zrobi się cieplej, ozdobić nimi balkon i taras.
Pierwiosnki w doniczce – jednorazówki?
Prymulki będą dłużej kwitły w niższej temperaturze, ciepło niestety znacznie skraca kwitnienie. Najlepiej więc ustawić je w miejscach chłodnych i półcienistych – na przykład na niezbyt nasłonecznionym parapecie z dala od grzejnika. Susza jest ich wrogiem, jeśli zapomnimy je podlać, bardzo szybko zwiędną. Pamiętajmy jednak, że szkodzi im także nadmiar wody, gdyż są bardzo podatne na choroby grzybowe. Rośliny należy więc podlewać tak, aby podłoże było stale wilgotne (ale nie mokre!), najlepiej po prostu dwa razy w tygodniu napełnić wodą podstawkę. Przekwitłe kwiaty trzeba usuwać, ponieważ szybko rozwijają się na nich choroby grzybowe.
Pierwiosnek ślimakowaty (łac. P. malacoides) jest rośliną jednoroczną i zamiera tuż po kwitnieniu – musimy go więc wyrzucić. Podobny los czeka także pierwiosnka chińskiego (łac P. sinensis), nie ma co liczyć, że uda się przetrzymać go do następnego sezonu. Za to pierwiosnek kubkowaty (łac. P. obconica) po okresie kwitnienia będzie rósł dalej. Jeśli zapewnimy mu zimą w domu temperaturę 10–12°C – w następnym roku zakwitnie. Pierwiosnek pospolity natomiast posadźmy w ogrodzie, a za rok ucieszy nas kwiatami.
Primula vulgaris |
|
Primula vulgaris |
Primula vulgaris |
Primula veris |
Primula obconica |
Primula vulgaris |
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w artykule: Flora Dania, zdjęcia tytułowe: RitaE, Leonie Schoppema / Pixabay
Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl |