Wschodnia wystawa czyli jaka? Ile słońca na wschodnim oknie?
Warunki panujące na parapecie wschodniego okna, faktyczne są dość szczególne. Pełne słońce operuje tam od wschodu do południa, natomiast przez resztę dnia światło jest już rozproszone. Warunki wydają się podobne, do tych, jakie panują na parapecie okna zachodniego, jednak oba stanowiska różni pewien istotny szczegół. Poranne słońce, które wpada przez okna od wschodu nie jest jeszcze zbyt silne, dlatego jego promienie nie niosą ze sobą ryzyka poparzenia roślin. Na parapecie zachodnim sytuacja wygląda nieco inaczej, bo chociaż ilość słońca jest tam podobna, jego promienie są już nieco bardziej intensywne, co może nie odpowiadać delikatniejszym roślinom.
Z powyższych względów na parapecie okna wschodniego można z powodzeniem uprawiać większość roślin, które radzą sobie na wystawie zachodniej, a dodatkowo takie, które lubią mieć jasno, ale są wrażliwe na ciepło promieni słonecznych.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Półcień to idealne stanowisko dla wielu roślin
Jeśli dysponujemy pokojem z oknami od wschodu, mamy szczęście, bo to to doskonałe miejsce dla wielu roślin. Wschodnia wystawa będzie odpowiednia między innymi dla licznych storczyków, rosnących w naturze w konarach drzew i w szczelinach skalnych (epifitów), gdyż lubią one rozproszone światło i nie przepadają za ostrym słońcem (np. popularne falenopsisy). W takich warunkach świetnie poradzą sobie również rośliny preferujące półcieniste stanowiska jak np.:
- skrzydłokwiaty,
- begonie,
- zamiokulkasy,
- fitonie,
- peperomie,
- sansewiery,
- kalatee,
- zielistki,
- kaktusy wielkanocne,
- chamedory,
- aglaonemy,
- kordyliny,
- kaladium,
- draceny,
- haworsje,
- sępolie fiołkowe,
- skrętniki,
- reo meksykańskie,
- difenbachia,
- trzykrotki,
- maranty,
- rozmaite paprocie
- czy mało wymagająca aspidistra wyniosła.
W pobliżu wschodniego okna doskonale odnajdą się też cieniolubne, zielone pnącza, w tym:
- hoje różowe,
- bluszcze pospolite,
- epipremnum złociste,
- monstery,
- anturium,
- filodendrony
- czy cissusy rombolistne.
Domowe uprawy ziół takich jak bazylia, mięta czy pietruszka również będą prosperować na wschodnim parapecie, otrzymując wystarczająco światła do wzrostu, ale bez ryzyka przegrzania.
Dodatkowo, wschodnie okna to doskonałe miejsce dla roślin owadożernych, takich jak muchołówki czy rośliny z rodzaju Nepenthes. Te niezwykłe gatunki wymagają jasnego, ale nie bezpośredniego światła do prawidłowego rozwoju i łapania owadów.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Wschód nie dla każdego
Chociaż wystawa wschodnia wydaje się być idealnym miejscem do uprawy roślin, nie wszystkim gatunkom będzie jednak odpowiadać. Może nie być odpowiednia choćby dla barwnych lub pstrych odmian tych roślin, których zielone odmiany na wschodnim oknie radzą sobie doskonale. Kolorowe odmiany potrzebują zwykle sporo światła, aby mogły intensywnie się wybarwić i w pełni zaprezentować swoją urodę. Na wschodnim oknie może być wiec dla nich za ciemno, przez co ich liście zaczną stawać się bardziej zielone, a kolory blade. Takie stanowisko będzie też niezbyt dobre dla większości kaktusów i sukulentów, bo choć latem słońca nie powinno im brakować, od jesieni do wiosny będą cierpiały z powodu niedostatecznej ilości światła.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Lazy_Bear / AdobeStock