Logo
Logo

Jakie rośliny domowe wybrać na parapet wschodni? | Kwiaty na lekko zacienione okno

Uprawa roślin w mieszkaniu to prawdziwa sztuka, która wymaga zrozumienia potrzeb naszych zielonych przyjaciół. Wschodnie okno oferuje unikalne warunki, które mogą być idealne dla wielu gatunków. Od delikatnych storczyków po zioła kuchenne – każda roślina znajdzie tam coś dla siebie. W tym artykule dowiesz się, jakie rośliny najlepiej prosperują w tych warunkach i jakie błędy unikać, by cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami przez cały rok.

Spis treści
Dlaczego parapet wschodni nie jest odpowiedni dla niektórych roślin? Jakie warunki na nim panują? Lista roślin odpowiednich na wschodni parapet: od palm do pnączy! Jakie rośliny nie lubią wschodnich parapetów? Dlaczego tam chorują?

Wschodnia wystawa czyli jaka? Ile słońca na wschodnim oknie?

Warunki panujące na parapecie wschodniego okna, faktyczne są dość szczególne. Pełne słońce operuje tam od wschodu do południa, natomiast przez resztę dnia światło jest już rozproszone. Warunki wydają się podobne, do tych, jakie panują na parapecie okna zachodniego, jednak oba stanowiska różni pewien istotny szczegół. Poranne słońce, które wpada przez okna od wschodu nie jest jeszcze zbyt silne, dlatego jego promienie nie niosą ze sobą ryzyka poparzenia roślin. Na parapecie zachodnim sytuacja wygląda nieco inaczej, bo chociaż ilość słońca jest tam podobna, jego promienie są już nieco bardziej intensywne, co może nie odpowiadać delikatniejszym roślinom.

Z powyższych względów na parapecie okna wschodniego można z powodzeniem uprawiać większość roślin, które radzą sobie na wystawie zachodniej, a dodatkowo takie, które lubią mieć jasno, ale są wrażliwe na ciepło promieni słonecznych.

Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące
Przeczytaj także
Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące

Półcień to idealne stanowisko dla wielu roślin

Jeśli dysponujemy pokojem z oknami od wschodu, mamy szczęście, bo to to doskonałe miejsce dla wielu roślin. Wschodnia wystawa będzie odpowiednia między innymi dla licznych storczyków, rosnących w naturze w konarach drzew i w szczelinach skalnych (epifitów), gdyż lubią one rozproszone światło i nie przepadają za ostrym słońcem (np. popularne falenopsisy). W takich warunkach świetnie poradzą sobie również rośliny preferujące półcieniste stanowiska jak np.:

W pobliżu wschodniego okna doskonale odnajdą się też cieniolubne, zielone pnącza, w tym:

Domowe uprawy ziół takich jak bazylia, mięta czy pietruszka również będą prosperować na wschodnim parapecie, otrzymując wystarczająco światła do wzrostu, ale bez ryzyka przegrzania.

Dodatkowo, wschodnie okna to doskonałe miejsce dla roślin owadożernych, takich jak muchołówki czy rośliny z rodzaju Nepenthes. Te niezwykłe gatunki wymagają jasnego, ale nie bezpośredniego światła do prawidłowego rozwoju i łapania owadów.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Wschód nie dla każdego

Chociaż wystawa wschodnia wydaje się być idealnym miejscem do uprawy roślin, nie wszystkim gatunkom będzie jednak odpowiadać. Może nie być odpowiednia choćby dla barwnych lub pstrych odmian tych roślin, których zielone odmiany na wschodnim oknie radzą sobie doskonale. Kolorowe odmiany potrzebują zwykle sporo światła, aby mogły intensywnie się wybarwić i w pełni zaprezentować swoją urodę. Na wschodnim oknie może być wiec dla nich za ciemno, przez co ich liście zaczną stawać się bardziej zielone, a kolory blade. Takie stanowisko będzie też niezbyt dobre dla większości kaktusów i sukulentów, bo choć latem słońca nie powinno im brakować, od jesieni do wiosny będą cierpiały z powodu niedostatecznej ilości światła.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Lazy_Bear / AdobeStock

Autor
Jakie rośliny domowe wybrać na parapet wschodni? | Kwiaty na lekko zacienione okno
Jakie rośliny domowe wybrać na parapet wschodni? | Kwiaty na lekko zacienione okno
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)