Jak pielęgnować peperomię w domu?
Peperomie są łatwe w pielęgnacji, a ich przyciągające wzrok liście sprawiają, że wyglądają świetnie nie tylko solo, lecz także w kompozycjach, jako mieszanka gatunków i odmian. Świeże kolory liści, kompaktowy kształt i łatwość pielęgnacji sprawiają, że peperomie to dobry prezent dla dzieci i początkujących w uprawie roślin doniczkowych. Roślina sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach, w różnych donicach.
Peperomia należy do rodziny pieprzowatych (Piperaceae), podobnie jak papryka. Stąd nazwa: peperomia oznacza „przypomina paprykę”.
To duża grupa roślin obejmująca ponad 1500 gatunków, pochodzących głównie z tropikalnych lasów deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Często są to rośliny zielne, krzewy lub pnącza z mało atrakcyjnymi kwiatami.
Najpopularniejsze peperomie
Najpopularniejszym gatunkiem jest peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia) z zaokrąglonymi, mięsistymi liśćmi. Ma różne odmiany o zielonych i wielobarwnych liściach, np. ‘Green’ i ‘Green Gold’. Inne popularne gatunki i odmiany to: peperomia okrągłolistna (P. rotundifolia) z okrągłymi zielonymi liśćmi, peperomia kluzjolistna (P. clusiifolia) z grubymi, mięsistymi okrągłymi liśćmi i peperomia kędzierzawa (P. caperata) z nieco żebrowanymi liśćmi. Liście peperomii ‘Green Split’ przypominają te u fasoli, stąd jej angielska potoczna nazwa – Happy Bean (szczęśliwa fasola). Rzadko która odmiana ładnie kwitnie – to peperomia ‘Rosso’ (spodnia strona liści jest podbarwiono na czerwono) i ‘Lilian’ (łodygi kwitną masowo).
Peperomie są niezwykle zróżnicowane – rośliny mają różne kolory i kształty. Rośliny mają charakter zbliżony do sukulentów: magazynują wilgoć w mięsistych łodygach lub liściach i pobierają ją w razie potrzeby. |
Pielęgnacja peperomii
Miejsce
Wybierz roślinie jasne miejsce, ale nie w pełnym słońcu. Im peperomia ma bardziej zróżnicowane kolorystycznie liście, tym bardziej widne powinna mieć stanowisko. Wiosną i latem peperomia może stać i w domu, i na świeżym powietrzu, o ile temperatura utrzymuje się powyżej 15°C. Nie powinna być narażona na przeciągi i wahania temperatury.
Podlewanie
Mięsiste liście oznaczają, że peperomia nie potrzebuje dużej ilości wody – wystarczy podlewać ją raz w tygodniu. Podłoże nie może być przemoczone. Woda nie może zalegać w podstawce.
Nawożenie
Zaleca się nawozić roślinę raz na 4 tygodnie, aby ładniej wyglądała i zdrowiej rosła.
Przycinanie
Peperomię można przycinać wczesną wiosną. Usuń końce pędów, a wytworzy nowe pędy i będzie bardziej gęsta. Peperomia nadaje się tylko do dekoracji, a nie do konsumpcji.
Problemy
Ciemne plamy na liściach mogą powstać wskutek zimna. Jeśli roślina ma za długo zbyt mokro, jest narażona na choroby grzybowe powodujące jej gnicie i zamieranie. Jeżeli liście są przebarwione lub uschnięte, roślina może być zaatakowana przez przędziorka – czerwonego pajączka. Zdarza się to, jeśli rosła w ciepłych i suchych warunkach.
Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk
Komentarze