Logo
Logo

Jak pielęgnować peperomię w domu, by długo i pięknie rosła? Wskazówki krok po kroku

Peperomie są łatwe w pielęgnacji, a ich przyciągające wzrok liście sprawiają, że wyglądają świetnie nie tylko solo, lecz także w kompozycjach, jako mieszanka gatunków i odmian. Świeże kolory liści, kompaktowy kształt i łatwość pielęgnacji sprawiają, że peperomie to dobry prezent dla dzieci i początkujących w uprawie roślin doniczkowych. Roślina sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach, w różnych donicach.

Jak pielęgnować peperomię w domu? Podpowiadamy!

Streszczenie artykułu
Peperomia to popularna roślina doniczkowa, która cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoje niewielkie wymagania pielęgnacyjne i ozdobne liście. Wysokość peperomii zwykle nie przekracza 30 cm, co czyni ją idealnym wyborem dla małych przestrzeni. Roślina ta preferuje miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, a jej optymalna temperatura to 20-25 stopni Celsjusza. Peperomia nie jest rośliną żądną wody - podlewanie powinno odbywać się dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce jest całkowicie sucha. Co więcej, roślina ta jest odporna na większość chorób i szkodników, co dodatkowo ułatwia jej pielęgnację. Roślina ta jest także bezpieczna dla zwierząt, co czyni ją doskonałym wyborem dla właścicieli domowych zwierząt. Peperomia dobrze radzi sobie również w suchym powietrzu, co czyni ją idealnym wyborem dla pomieszczeń z ogrzewaniem centralnym. Roślina ta jest zdecydowanie dobrym wyborem dla osób, które nie mają dużo czasu na pielęgnację roślin, ale chcą cieszyć się pięknem zieleni w swoim domu.
Spis treści
Którą peperomię wybrać? Oto lista najpopularniejszych odmian! Dlaczego peperomia gubi liście? Jak uprawiać peperomię? Jak o nią dbać, by prawidłowo rosła?

Najpopularniejsze peperomie do uprawy w doniczkach

Peperomia należy do rodziny pieprzowatych (Piperaceae), podobnie jak papryka. Stąd nazwa: peperomia oznacza „przypomina paprykę”. To duża grupa roślin obejmująca ponad 1500 gatunków, pochodzących głównie z tropikalnych lasów deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Często są to rośliny zielne, krzewy lub pnącza z mało atrakcyjnymi kwiatami. 

Najpopularniejszym gatunkiem jest peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia) z zaokrąglonymi, mięsistymi liśćmi. Ma różne odmiany o zielonych i wielobarwnych liściach, np. ‘Green’ i ‘Green Gold’.

Inne popularne gatunki i odmiany to: peperomia okrągłolistna (P. rotundifolia) z okrągłymi zielonymi liśćmi, peperomia kluzjolistna (P. clusiifolia) z grubymi, mięsistymi okrągłymi liśćmi i peperomia kędzierzawa (P. caperata) z nieco żebrowanymi liśćmi. 

Liście peperomii ‘Green Split’ przypominają te u fasoli, stąd jej angielska potoczna nazwa – Happy Bean (szczęśliwa fasola). Rzadko która odmiana ładnie kwitnie – to peperomia ‘Rosso’ (spodnia strona liści jest podbarwiono na czerwono) i ‘Lilian’ (łodygi kwitną masowo).

Peperomie są niezwykle zróżnicowane – rośliny mają różne kolory i kształty. Rośliny mają charakter zbliżony do sukulentów: magazynują wilgoć w mięsistych łodygach lub liściach i pobierają ją w razie potrzeby.


peperomia odmiany

Make Your Life Greener / YouTubePielęgnacja peperomii

Miejsce | Gdzie ustawić peperomię? Czy potrzebuje dużo światła?
Wybierz roślinie jasne miejsce, ale nie w pełnym słońcu. Im peperomia ma bardziej zróżnicowane kolorystycznie liście, tym bardziej widne powinna mieć stanowisko. Wiosną i latem peperomia może stać i w domu, i na świeżym powietrzu, o ile temperatura utrzymuje się powyżej 15°C. Nie powinna być narażona na przeciągi i wahania temperatury.

Podlewanie | Jak często to robić? Czy lubi zraszanie?
Mięsiste liście oznaczają, że ​​peperomia nie potrzebuje dużej ilości wody – wystarczy podlewać ją raz w tygodniu. Podłoże nie może być przemoczone. Woda nie może zalegać w podstawce. Peperomie nie lubią zraszania liści, bo od tego często gniją.

Nawożenie | Jaki nawóz wybrać i jak stosować?
Zaleca się nawozić roślinę raz na 4 tygodnie, aby ładniej wyglądała i zdrowiej rosła. Najlepiej wybrać nawóz do roślin zielonych (o dekoracyjnych liściach).

Przycinanie | Czy peperomię trzeba przycinać?
Peperomię można przycinać wczesną wiosną. Usuń końce pędów, a wytworzy nowe pędy i będzie bardziej gęsta.  Peperomia nadaje się tylko do dekoracji, a nie do konsumpcji. 

Problemy | Jakie choroby i szkodniki atakują peperomię?
Ciemne plamy na liściach mogą powstać wskutek zimna. Jeśli roślina ma za długo zbyt mokro, jest narażona na choroby grzybowe powodujące jej gnicie i zamieranie. Jeżeli liście są przebarwione lub uschnięte, roślina może być zaatakowana przez przędziorka – czerwonego pajączka. Zdarza się to, jeśli rosła w ciepłych i suchych warunkach.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Autor
Jak pielęgnować peperomię w domu, by długo i pięknie rosła? Wskazówki krok po kroku
Jak pielęgnować peperomię w domu, by długo i pięknie rosła? Wskazówki krok po kroku
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Stanisław

31-07-2022 05:54

Papryka nie należy do rodziny pieprzowatych (Piperaceae) tylko psiankowatych (Solanaceae).

Gość Kasia

08-11-2021 14:31

Mam peperomie w domu i to jest bardzo ładny kwiatek

Gość Anna

04-06-2021 10:18

Wszędzie jest napisane, że pędy osiągają długość 20-30cm. Moja ma już pędy 70cm i właśnie szukałam informacji jak się ją przycina no i nadal nie wiem. Pędy są grube liście mięsiste, nie jest wiotka, ale pędy się same nie utrzymują. Co zrobić w tym przypadku?

Gość Maja

02-11-2020 21:27

Ten kwiat jest piękny bardzo go lubię i nie jest trudny w uprawianiu dzięki tej informacji dowiedziałam się jak mam podlewać tą rośline żeby nie przesadzić

Gość olek

16-07-2020 12:13

naprawde ładny kwiat

Pokaż wszystkie komentarze