Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Choroby i szkodniki Zastosowanie Gdzie kupić?

Peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia), nazywana również pieprzówką, to roślina zielna z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). W naturze zasiedla dolne partie lasów tropikalnych w Ameryce oraz Meksyku, gdzie żyje jako epifit na konarach i pniach drzew lub w poszyciu leśnym (roślina okrywowa). Jest też jednak uprawiana w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Wygląd peperomii tępolistnej

Peperomia tępolistna może dorastać do ok. 30-40 cm wys. Posiada kępiasty pokrój i tworzy wzniesione lub pokładające się, sztywne, zielonobrązowe, nagie, owalne pędy, na których wyrastają naprzemiennie dość duże, owalne lub okrągłe, mięsiste, błyszczące, gładkie, ciemnozielone liście z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym, osadzone na krótkich, grubych, sztywnych ogonkach.

Roślina może zakwitać o różnych porach roku, wydając drobne, żółtozielone kwiaty, zebrane na szczytach sztywnych, wzniesionych łodyżek w gęste, walcowate, cienkie, długie kwiatostany.

Wymagania i uprawa peperomii tępolistnej

Peperomia tępolistna należy do najłatwiejszych w uprawie peperomii. Preferuje widne stanowiska z rozproszonym światłem i próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoża (jest wrażliwa zarówno na suszę jak i zalanie).

Przez cały rok peperomia oczekuje też pokojowej temperatury, która powinna być wyższa latem (ok. 22-24°C) i niższa zimą (ok. 16-18°C).

Roślinę najlepiej rozmnażać za pomocą wierzchołkowych sadzonek pędowych lub przez podział dorosłych egzemplarzy. Podział, czyli odmłodzenie rośliny warto wykonywać co 3-4 lata.

Pielęgnacja peperomii tępolistnej

Nie lubi bezpośredniego słońca, które może uszkadzać jej liście (tylko odmiany barwne potrzebują nieco więcej światła), ale bardzo ceni sobie podwyższoną wilgotność powietrza. Ponieważ jednak źle znosi zraszanie liści, doniczkę najlepiej ustawić na wilgotnych kulkach keramzytu lub umieścić w pobliżu rośliny nawilżacz powietrza.

W sezonie wegetacyjnym będzie też wdzięczna za dokarmianie nawozami dla roślin zielonych.

Kwiaty peperomii tępolistnej nie mają szczególnych walorów ozdobnych, dlatego u roślin uprawianych w doniczkach lepiej je usuwać.

Choroby i szkodniki peperomii tępolistnej

Peperomia tępolistna rzadko bywa atakowana przez szkodniki, ale jest wrażliwa na błędy uprawowe, które mogą powodować u niej choroby fizjologiczne, jak np. zasuszanie końcówek liści, brunatne plamy na liściach lub zrzucanie liści. Roślina reaguje w ten sposób między innymi na zalanie, nadmiar słońca lub wychłodzenie (np. zimne przeciągi).

Zastosowanie peperomii tępolistnej

Peperomia tępolistna to urocza i łatwa w uprawie, niewielka roślina pokojowa. Doskonale nadaje się do sypialni, pokoju dziennego lub biura. Najlepiej prezentuje się w doniczce jako soliter, ale może być też sadzona w dużej misie i zastawiana z innymi peperomiami. Bywa też uprawiana w podwieszanych doniczkach.

Wybrane odmiany peperomii tępolistnej

  • 'Lemon Lime' – ciemnozielone liście z szerokim, nieregularnym, żółtozielonym obrzeżem
  • 'Variegata' – ciemnozielone, pstre liście z kremowo-żółtym, nieregularnym obrzeżem
  • 'Burning Bush' – ciemnozielone, okrągłe liście z ciemnym, bordowo-fioletowym marginesem
  • 'Red Margin' – liście owalne lub szerokolancetowate, ciemnozielone z ciemnoczerwonym obrzeżem

Gdzie kupić sadzonki peperomii tępolistnej?

Peperomia tępolistna jest dość popularna i powinniśmy ją łatwo dostać w stacjonarnych sklepach sprzedających rośliny doniczkowe. Jeśli chodzi o sprzedaż internetową, roślinę w różnych rozmiarach zamówimy w sklepach takich jak:

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: AdobeStock