Peperomia srebrzysta Peperomia argyreia

Peperomia srebrzysta, fot. Floradania.dk
Peperomia srebrzysta (Peperomia argyreia) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
10
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: torfowa, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: zielonkawe
Kwiatostan: kłos
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: kulisty, zwarty
Wysokość: 30 cm
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

Peperomia srebrzysta (Peperomia argyreia syn. P. sandersii) znana dawniej jako peperomia Sandersa to gatunek niewielkiej rośliny zielnej zaliczanej do rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Jej ojczyzną są tropikalne rejony Brazylii. W krajach klimatu umiarkowanego jest uprawiana jako roślina doniczkowa.

Wygląd peperomii srebrzystej

Bylina ta dorasta do 20-30 cm wysokości. Tworzy duże (ok. 10 cm), szerokie owalne lub sercowate, gładkie, ostro zakończone, ciemnozielone liście, które posiadają wzór ze srebrzystych pasów. Osadzone są na cienkich, sztywnych, czerwonych, długich ogonkach (do 12 cm).

W dobrych warunkach roślina kwitnie, ale jej drobne, żółtozielone kwiaty, zebrane w wąski, zbity kłos nie są szczególnie ozdobne, dlatego warto jest je usuwać.

Wymagania i uprawa peperomii srebrzystej

Peperomia srebrzysta jest rośliną wymagającą i trudną w uprawie, gdyż bardzo szybko daje po sobie znaki błędów uprawowych (gnije, obumiera, zascha).

Roślina oczekuje jasnego stanowiska z rozproszonym światłem. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Przez cały rok roślina potrzebuje dość wysokiej temperatury (latem ok. 22-24°C, zimą 16/18-20°C, jednak nigdy mniej niż 15°C). Wymaga też dużej wilgotności powietrza.

Roślinę przesadza się wiosną do dobrej, ale niezbyt często (nawet co 2-3 lata), gdyż tworzy słabo rozbudowany system korzeniowy.

Najlepszy okres na rozmnażanie peperomii to wiosna. Są dwie metody na uzyskanie nowych roślin – przez sadzonki pędowe i podział. W przypadku sadzonek, należy pobrać je wiosną lub latem, usunąć dolne liście i ukorzeniać je w wodzie lub podłożu do sadzonkowania.

Pielęgnacja peperomii srebrzystej

Peperomia wymaga systematycznego podlewania w taki sposób, by utrzymywać jej podłoże lekko wilgotne. W okresie letnim dobrze ją nawozić. Nawożenie roślin doniczkowych wykonuje się z reguły co dwa tygodnie płynnymi nawozami wieloskładnikowymi.

Roślinę najlepiej jest umieszczać na podstawce z wilgotnymi kulkami keramzytu, co pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność powietrzaNie należy natomiast zraszać liści, gdyż tego zabiegu peperomia nie lubi!

Szkodniki i choroby peperomii srebrzystej

Peperomia srebrzysta z reguły nie jest atakowana przez szkodniki. W rzadkich przypadkach na roślinie mogą się jednak pojawić przędziorki

Wśród chorób najczęściej spotykane są pleśń i zgnilizna korzeni, które są wynikiem nadmiernego podlewania lub złego podłoża. Aby uniknąć tych chorób grzybowych, należy unikać podawania zbyt dużych ilości wody, zapewnić dobrą cyrkulację powietrza wokół rośliny i zdrenowanie doniczki.

Zastosowanie peperomii srebrzystej

Peperomia srebrzysta może być uprawiana w mieszkaniu na parapecie okiennym lub komodzie, ale z racji swojego pochodzenia i specyficznych wymagań, najlepiej czuje się w wilgotnych, widnych łazienkach, oknach kwiatowych lub oranżeriach.

Peperomia srebrzysta doskonale nadaje się też do tworzenia ogródków w szkle, gdyż panujący w szklanym naczyniu mikroklimat i podwyższona wilgotność bardzo jej odpowiadają.

Wybrane odmiany peperomii srebrzystej

  • 'Watermelon' – liście ciemnozielone, ozdobione szerokimi, srebrzystymi pasami

Gdzie kupić peperomię srebrzystą?

Peperomię srebrzystą można kupić w sklepach ogrodniczych z roślinami domowymi, czasem znajdziemy je w supermarketach z działami ogrodniczymi, a ciekawsze odmiany najprędzej zamówimy przez Internet w sklepach takich jak np.:

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści