Nowoczesna łazienka pełna kwiatów i zieleni
Trendy wnętrzarskie już od kilku sezonów definitywnie wskazują, że rośliny absolutnie zawładnęły naszymi mieszkaniami, domami, biurami i innymi miejscami, w których przebywamy. Otaczamy się zielenią nie tylko z uwagi na walory estetyczne, ale także z powodu właściwości wielu roślin. Wiąże się to przede wszystkim z ich zbawiennym wpływem na oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach.
Zieleń jest obecna w naszych sypialniach, kuchniach, salonach, ale również w łazienkach. Rośliny pasują w zasadzie do każdej kolorystyki, a często nawet potrafią wydobywać głębię czy dodawać charakteru bardziej stonowanym z palety kolorów.
Rośliny do łazienki bez okna
Czy w łazienkach bez okien lub z bardzo niewielkim dostępem do światła dziennego powinniśmy całkowicie zrezygnować z kwiatów? Absolutnie nie! Istnieje wiele odmian żywych roślin, które radzą sobie w warunkach z minimalnym dostępem do promieni UV.
Najpopularniejsze kwiaty do łazienki z bardzo małym dostępem światła słonecznego to:
- bluszcze,
- paprocie,
- papirus
- sitowie,
- sansewieria,
- aglaonema,
- skrzydłokwiat,
- epipremnum,
- zamiokulkas
- oraz zielistka.
Rośliny do łazienki z oknem
Jeśli poszczęściło nam się i mamy widną łazienkę, do której wpada światło słoneczne, wybór roślinności staje się jeszcze większy. Najpopularniejsze kwiaty do łazienki z oknem:
To tylko niektóre światłolubne kwiaty do łazienki z oknem. Jedne z nich lubią wystawę południową lub zachodnią, inne wschodnią oraz północną. W zależności od tego, na które kwiaty do łazienki z oknem się zdecydujemy, powinniśmy umieszczać je na odpowiednim parapecie.
Również kwiaty do łazienki z oknem, ze względu na wilgotność pomieszczenia, w którym są uprawiane i gdzie woda paruje o wiele wolniej niż w pozostałych, nie wymagają tak częstego podlewania. Wystarczy, że będziemy je doglądać, usuwać uschnięte liście i kwiaty i mniej regularnie – niż na przykład w salonie, sypialni czy kuchni – nawadniać.
Pamiętajmy też, by roślinność – bez względu na to, czy są to kwiaty do łazienki z oknem, czy kwiaty do łazienki bez okna – trzymać z dala od miejsc, gdzie rozpylane są kosmetyki, takie, jak chociażby perfumy, dezodoranty czy lakier do włosów. Jeśli zdarzy nam się je zachlapać na przykład pastą do zębów, koniecznie od razu przemyjmy liście.
Jak zrobić las w słoiku do łazienki?
Bardzo modne są obecnie lasy w słoiku, które można zrobić samodzielnie. W kwiaciarniach duże konstrukcje mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Zamiast tego warto spróbować własnych sił.
Czego potrzebujemy:
- szklany słoik ze szczelnym zamknięciem,
- ziemia,
- węgiel aktywny,
- rośliny np. paproć,
- keramzyt ogrodniczy.
Las w słoiku krok po kroku:
- Tworzenie takiego lasu w słoiku jest bardzo proste. Wystarczy nasypać najpierw keramzyt, a na to węgiel i ziemię.
- Na tak przygotowane podłoże trzeba zasadzić rośliny.
- Można dosypać jeszcze trochę ziemi, aby dobrze zakryć ewentualne prześwity.
- Nie można zapomnieć o delikatnym podlaniu całości.
- Las w słoiku najlepiej ustawić w widnym pomieszczeniu o świetle rozproszonym.
Tekst: KOŁO i Redakcja ZielonyOgródek.pl Zdjęcia w tekscie: Unsplash, Zdjęcie tytułowe: Sanibell BV/Unsplash |