Logo
Logo

Domowy hibiskus – uprawa róży chińskiej w doniczce

Hibiskus, nazywany także ketmią to bardzo znana i zarazem efektowna roślina o pięknych kwiatach. Szczególnie gatunek nazywany różą chińską cieszy się ogromną popularnością na całym świecie ze względu na łatwość uprawy w pojemnikach i częste kwitnienie. Dowiedz się, jak uprawiać ten niesamowity kwiat w swoim domu!

Spis treści
Hibiskus czy ketmia? Jakie są odmiany hibiskusów? Jakie ma wymagania i jak pielęgnować hibiskus? Jakie zastosowanie ma hibiskus? Legenda o hibiskusie Film o hibiskusach doniczkowych

Hibiskus, ketmia, róża chińska
Wielkie kwiaty w doniczce

Charakterystyka rośliny

Roślina doniczkowa występująca najczęściej pod nazwą hibiskus, to nic innego jak ketmia, czyli róża chińska (łac. Hibiscus rosa-sinensis). To bardzo popularna roślina doniczkowa należąca do rodziny ślazowatych (Malvaceae) i jest bardzo blisko spokrewniona z malwami (Alcea), prawoślazami (Althaea) oraz zaślazami (Abutilon).

Pochodzi z tropikalnych rejonów Azji. Zachwyca nie tylko wspaniałymi kwiatami (niektóre osiągają nawet średnicę 15 cm!), ale także bardzo dekoracyjnymi, błyszczącymi liśćmi. Ta piękna roślina może być ozdobą balkonu lub tarasu przez dużą część sezonu – zazwyczaj kwitnie od maja do późnej jesieni, codziennie obsypując się nowymi kwiatami (pojedynczy kwiat utrzymuje się tylko jeden dzień).

Hibiskus to oficjalny kwiat wysp Hawajskich – znajduje się w godle tego regionu. Jest też narodowym kwiatem Korei Południowej. Jest doceniany i uwielbiany, gdyż przywodzi na myśl radosną atmosferę lata i napawa optymizmem.

Hibiskus w domu w doniczce, fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Hibiskus kwitnie bez końca!

Hibiskus kwitnie bez przerwy od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Liczba kwiatów na roślinie zależy od jej wielkości – im większa roślina tym więcej kwiatów. Niestety kwiaty są bardzo krótkotrwałą ozdobą – kwiaty hibiskusa żyją zaledwie jeden dzień.

Każdy, kto go poznał przyznaje, że widok kwiatów hibiskusa jest wart więcej, niż wysiłek włożony w pielęgnację. Nie martw się, że będziesz mógł cieszyć się kwiatami hibiskusa tylko przez chwilę. Jeśli umieścisz go w oświetlonym miejscu, będziesz go podlewać niewielką ilością wody dwa razy w tygodniu oraz nawozić regularnie, hibiskus odwdzięczy się, nagradzając cię nowymi, pięknymi kwiatami.

Kiedy hibiskus zrzuca kwiaty?

  • jeśli go przeniosłeś,
  • jeśli go przelałeś lub przesuszyłeś,
  • jeśli zmieniłeś mu temperaturę.

Kwiaty i liście hibiskusów
Odmiany ketmii

Hibiskus wprost kipi energią – jego duże, zachwycające kwiaty w kształcie trąbki, występują w rozmaitych kolorach: od białego, różowego i czerwonego aż po fioletowy, żółty czy nawet w dwóch odcieniach, spotyka się także dwubarwne kwiaty. Kształty mogą być zmienne - od w pełni otwartych, czasem pomarszczonych, do rozszerzonych trąbek. Ze środka kwiatu często sterczy kolumna zrośniętych pręcików. Liście zwykle są ciemno zielone i błyszczące ale są także odmiany o pstrokatych liściach

  • 'Koenig' – pełne, żółte kwiaty,
  • 'Golden Belle' – pojedyncze, złote kwiaty o pomiętych płatkach,
  • 'Surfrider' – żółte z czerwonym oczkiem,
  • 'Paramaribo' – intensywnie czerwone,
  • 'Rozalie' – różowe kwiaty i silnie powcinane liście.

Kwiaty hibiskusa Kwiaty hibiskusa
Fot. Paweł Romanowski

Uprawa i pielęgnacja hibiskusa
Wymagania i zasady

Podlewanie i nawożenie

W okresie wegetacji hibiskus lubi być podlewany regularnie i obficie, 2 razy w tygodniu. Nie wolno dopuścić do tego aby hibiskus stał w wodzie, gdyż jego korzenie szybko gniją. Podlewanie należy stopniowo ograniczać, a w zimie podlewać tylko raz w tygodniu. Hibiskus potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, dlatego trzeba go codziennie zraszać miękką wodą.

Roślinę nawozi się rozcieńczonym nawozem płynnym do roślin kwitnących w okresie intensywnego wzrostu, raz na dwa tygodnie. Jesienią i zimą należy całkowicie zaprzestać nawożenia.

Hibiskus jest rośliną łatwą w pielęgnacji, ale wrażliwą na zalanie korzeni.

Hibiskusy w domu w doniczkach, fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Stanowisko i temperatura

Wymaga stanowiska dobrze oświetlonego, ale nie w pełnym słońcu. Lepiej unikać silnego słońca na południowym oknie. Wiosną i latem najlepiej rośnie w temperaturze 18-21°C. Maksymalna temperatura latem wynosi 27°C.

Jesienią i zimą, w okresie spoczynku, temperaturę należy obniżyć do 15°C. Jeśli temperatura spadnie do 10°C – liście zaczną opadać. Od czerwca hibiskus można wystawić na balkon lub taras, w miejsce ciepłe i osłonięte od wiatru. Do domu musi wrócić najpóźniej pod koniec września.

Przycinanie i przesadzanie

Hibiskus jest długowieczny. W doniczce może osiągnąć rozmiary nawet do 2 metrów. Wymaga regularnego, silnego przycinania każdej wiosny. Przesadzanie wykonuje się zwykle tuz po cięciu rośliny. Doniczka nie może być zbyt duża. Gleba powinna być żyzna, zasobna w składniki pokarmowe, lekko próchnicza z dodatkiem piasku i torfu, (pH 5,8-6,5).

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Domowy hibiskus - uprawa roży chińskiej, fot. Biuro Kwiatowe Holandia Domowy hibiskus - uprawa roży chińskiej w doniczce, fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Zastosowanie nie tylko ozdobne
Herbata z kwiatów hibiskusa

Hibiskus znacznie częściej niż z rośliną doniczkową kojarzy się z herbatą. Schłodzona herbata z kwiatów hibiskusa orzeźwia i dodaje energii. Gorąca natomiast jest dobrym antidotum na infekcje.

Najlepiej kilka kwiatów hibiskusa zaparzyć w małym dzbanuszku. W zależności od preferencji intensywności smaku przelewamy zawartość do filiżanki w odpowiednim czasie. Pozostałe w dzbanuszku kwiaty można zaparzyć jeszcze raz. Pierwsze parzenie daje trochę cierpki, przyjemny smak. Drugie parzenie jest go pozbawione.

Domowy hibiskus: uprawa róży chińskiej w doniczce, fot. Flower Council Holland

Ciekawostki
Legenda o hibiskusie

Dawno, dawno temu, żyła sobie pewna piękna niewiasta, obdarzona niezwykłym talentem do śpiewu i pióra. Mieszkańcy jej rodzinnej wioski z uwielbieniem wsłuchiwali się w jej pieśni. Szczęście niewiasty nie mogło być jednak pełne, gdyż jej mąż, dobry i kochający, dotknięty był straszliwą chorobą - ślepotą. Wielu mężczyzn chciało uwieść śpiewaczkę, ale ona, kochając swego męża, odprawiała każdego z zalotników.

Pewnego dnia do wsi przybył na czarnym rumaku potężny i bogaty szlachcic. Ujrzał on dziewczynę o nieprzeciętnej urodzie i natychmiast zakochał się w niej bez pamięci. Wyznał jej swą miłość i spytał, czy nie chciałaby z nim dzielić życia, lecz ona po raz kolejny odmówiła. Bogacz ponawiał jednak swe prośby. W końcu rozzłoszczony uporem dziewczyny wysłał do wsi swe sługi, by ją porwali. Tak też się stało. Sprowadzona na pałace dziewczyna nadal broniła swej wierności i czystości. Rozwścieczony szlachcic skazał ją ostatecznie na karę śmierci…

Przepełnieni żalem mieszkańcy wioski pogrzebali jej ciało obok domu, w którym niegdyś mieszkała wraz ze swym mężem. Ten zaś, gdy dowiedział się o nieszczęściu upadł przed grobem ukochanej i roniąc łzy nigdy go już nie opuścił.

Upłynął miesiąc. Grób rozpaczającego męża oraz dom obrosła gęsto piękna, czerwona niczym miłość nieszczęśliwego małżeństwa, roślina o słodkawym aromacie. Rośliną tą był właśnie hibiskus.

Źródło: www.przyfilizance.pl

Film o hibiskusach w doniczkach
Cieszmy się roślinami!

Źródło: thejoyofplants.co.uk/Youtube Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe i w tekście: Flower Council Holland, zdjęcie tytułowe: Floradania.dk

 

Autor
Domowy hibiskus – uprawa róży chińskiej w doniczce
Domowy hibiskus – uprawa róży chińskiej w doniczce
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

17-08-2023 11:48

Komentarz dodany przez Niki: Miałam hibiskusa ok 10 lat.Przed śmiercią męża (był w szpitalu) zmarniał stracił liscie zostały gole łodygi.Byl podlewany jak zwykle!.Przypadek? napewno nie! Kupiłam następnego ,rósł pięknie przez 3 lata i znowu to samo : kwiat marnieje schnie.Okazalo ...

17-06-2023 09:05

Komentarz dodany przez Na parapecie: U mnie pięknie kwitnie od kilku tygodni. Wymiana kwiatów jest rzeczywiście szybka. Nie wiem tylko czy te przekwitnięte się obrywa czy zostawia?

Gość Maria

16-03-2023 18:11

Mój hibiskus przywieziony ze sklepu rozwinął trzy kwiaty ,a reszta pąków zaczęła spadać , jest przesadzony w normalną doniczkę lekko podlany i opadają kwiaty

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl