Zaślaz mieszańcowy (Abutilon hybridum) nazywany również klonikiem to wieloletnia roślina należąca do rodziny ślazowatych (Malvaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej - w tropikalnych lasach Chile, Brazylii i Kolumbii, w wielu krajach (w tym w Polsce) jest uprawiana jako roślina pokojowa.

Roślina w uprawie doniczkowej dorasta zwykle do 2 m wysokości. Charakteryzują ją liście przypominające liście klonu (stąd nazwa rośliny). Kwiaty są duże, atrakcyjne - mają barwę żółtą, różową, pomarańczową lub czerwoną. Okres kwitnienia jest zróżnicowany, ale zwykle najwięcej kwiatów pojawia się w okresie późnowiosennym oraz w lecie.

Uprawa zaślazu mieszańcowego

Klonik jest gatunkiem dość łatwym w uprawie. Szybko rośnie i bardzo często zakwita. Lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego - bezpośrednie działanie promieni słonecznych może mu szkodzić. Od wiosny do jesieni dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, zimą woli chłodniejsze miejsca 12-15°C.

Optymalne podłoże jest żyzne i przepuszczalne. Roślina lubi nawozy organiczne wymieszane z glebą oraz dobry drenaż. W czasie wiosny i lata należy regularnie-codziennie ją podlewać. Zimą podlewania należy ograniczyć do minimum - tak, aby nie zasuszyć rośliny.

W czasie sezonu wegetacyjnego zaślaz można dokarmiać nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach. Przesadzanie należy wykonywać raz na kilka lat. Zaślaz dobrze reaguje na przycinanie, wtedy ma atrakcyjny krzewiasty pokrój. W pomieszczeniach może być atakowana przez mszyce i przędziorki.

Zastosowanie kloniku

Roślina ze względu na swoje wymagania klimatyczne w Polsce uprawiana jest najczęściej w pomieszczeniach. Ze względu na obfitość kwiatów i pokrój gatunek ten jest również ceniony na balkonach. Zaślaz warto wystawiać na zewnątrz w okresie od późnej wiosny do początku jesieni.