Hibiskus ogrodowy czyli ketmia syryjska
Rodzaj Hibiskus (ketmia) liczy sobie ponad 220 gatunków roślin – bylin i krzewów, gdzie zdecydowana większość pochodzi z cieplejszych rejonów świata – nie są przystosowane do uprawy w klimacie umiarkowanym. Wśród nich znalazło się jednak kilkanaście gatunków, które względnie dobrze radzą sobie z chłodem i mogą być uprawiane w Polsce.
Należy do nich przede wszystkim ketmia syryjska (łac. Hibiscus syriacus) nazywana ogrodowym hibiskusem.
W naturze ketmia syryjska dorasta do ok. 3-4 m. i tworzy ładny, gęsty, rozłożysty krzew. W uprawie rośliny nie osiągają jednak tak okazałych rozmiarów i w zależności od odmiany mogą dorastać do ok. 1,5-3 m wysokości. Przez większą część sezonu, główną ozdobą ketmii są jej duże, ciemnozielone, gładkie liście, gdyż roślina zakwita dość późno.
Kwiaty hibiskusa ogrodowego – kolorowe odmiany
Piękne kwiaty ketmii, przypominające wyglądem spokrewnione z nimi malwy, zaczynają rozwijać się na pędach dopiero późnym latem (pod koniec lipca i w sierpień) i w zależności od odmiany mogą być pojedyncze lub pełne oraz mogą występować w różnych kolorach (białe, różowe, czerwone, błękitne, fioletowe lub dwubarwne).
Ze względu na dużą popularność i niezwykłą urodę kwiatów, ketmia syryjska doczekała się obecnie wielu atrakcyjnych odmian, wśród których znajdują się rośliny o kwiatach:
- białych – 'Diana', 'Totus Albus' (kwiaty całkiem białe), 'Red Heart' (kwiaty białe z czerwonym oczkiem wewnątrz kielicha)
- różowych i liliowo-różowych – 'Rubis', 'Woodbridge', 'Pink Giant'
- niebieskich – 'Blue Bird', 'Oiseau Bleu', 'Marina'
- a nawet cieniowanych – 'Pinky Spot'
Niektóre z odmian mają kwiaty pojedyncze ('Hamabo', 'Marina', 'Red Heart', 'Oiseau Bleu', 'Woodbridge'), inne natomiast półpełne lub pełne ('Speciosus', 'Souvenir de Charles Breton', 'Ardens', 'Duc de Brabant', 'Lavender Chiffon', 'Monstrosus', 'Jeanne d’Arc').
Zdarzają się też rośliny o wyjątkowo ozdobnych liściach jak np. 'Purpureus Variegatus', której zielone liście mają szeroką, białą obwódkę.
Fot. Abrahami / Wikimedia Commons |
Dlaczego warto uprawiać hibiskus w ogrodzie?
Ketmia syryjska to piękny i okazały krzew ozdobny, dlatego warto znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w ogrodzie. Roślina wspaniale prezentuje się jako soliter na trawniku lub na tle jasnej ściany budynku, ale może być też sadzony w niewielkich, jednogatunkowych grupach, złożonych z różnych kolorowych odmian.
Ketmia syryjska doskonale również wygląda na mieszanej rabacie ozdobnej, gdyż dobrze komponuje się z innymi krzewami ozdobnymi (np. hortensji ogrodowej, budlei) oraz bylinami (np. floksów wiechowatych, rudbekii, astrów krzaczastych, nowobelgijskich lub nowoangielskich nazywanych marcinakmi).
Ze względu na późny rozwój liści, niskie byliny warto sadzić szczególnie u podstawy krzewu, co pozwoli osłonić jego nagie pędy w kwietniu i maju.
Fot. ©pisotckii/Fotolia |
Jak uprawiać hibiskus w ogrodzie? Wymagania i pielęgnacja
Zanim jednak posadzimy ketmię w ogrodzie, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych sprawach, gdyż jest ona rośliną dość wymagającą.
Stanowisko i zabezpieczanie przed mrozem
Przede wszystkim musimy wybrać dla ketmii odpowiednie stanowisko, bo chociaż może spędzać zimę w gruncie, nie jest w pełni mrozoodporna. Większość jej odmian znosi wprawdzie spadki temperatur do ok. -20°C, ale bywają też rośliny delikatniejsze, których pędy przemarzają już przy temperaturze -15°C.
Należy wybrać dla ketmii miejsce ciepłe, słoneczne, zaciszne i osłonięte od wiatru, a w chłodniejszych rejonach kraju, dodatkowo okrywać jej pędy na zimę grubą włókniną lub słomianymi matami. Późną jesienią podstawę krzewu warto też obsypać ziemią i obłożyć korą, stroiszem lub liśćmi, co dodatkowo ochroni system korzeniowy przed chłodem.
Podłoże i nawożenie
Dla rośliny należy również przeznaczyć odpowiednie podłoże. Gleba na stanowisku uprawy powinna być żyzna, próchnicza i stale lekko wilgotna, gdyż ketmia nie toleruje suszy (latem wymaga systematycznego podlewania). Najlepsze jest pH obojętne do lekko kwaśnego.
Ze względu na obfite kwitnienie, w sezonie oczekuje też dokarmiania, najlepiej wieloskładnikowymi nawozami, przeznaczonymi dla kwitnących krzewów ozdobnych. Nawożenie należy zakończyć najpóźniej z początkiem sierpnia, aby rośliny miały czas na przygotowanie się do zimy.
Cięcie
Jeśli pragniemy posiadać w ogrodzie piękne, gęste i obficie kwitnące krzewy, każdej wiosny powinniśmy roślinę przycinać (kwitnie na pędach tegorocznych). Zabieg pobudza krzew do wydania większej ilości pędów, na których latem pojawi się więcej dorodnych kwiatów.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: © psirob/Fotolia