Logo
Logo

Ketmia bylinowa / Hibiskus bagienny (Hibiscus moscheutos)

Ketmia bylinowa / Hibiskus bagienny (Hibiscus moscheutos) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: kwiaty
  • Gleba: torfowa, żyzna, próchniczna, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: białe, czerwone, purpurowe, różowe, liliowe
  • Kwiaty: luźne, pojedyncze, półpełne, pełne, duże
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Pokrój: wzniesiony, wyprostowany
  • Wysokość: 90-200 cm
  • Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce, półcień
  • Zastosowanie: ogrody wiejskie, rabaty, brzegi zbiorników wodnych, miejsca eksponowane, pojemniki
  • Ketmia bylinowa, a prawidłowo ketmia bagienna lub ketmia piżmowa (Hibiscus moscheutos) najczęściej spotykana jest pod nazwą hibiskus bagienny. Należy do rodziny ślazowatych (Malvaceae) i pochodzi ze wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych, gdzie wyhodowano ogromną ilość jej ozdobnych odmian ogrodowych.

    Zależnie od odmiany ketmia bylinowa może osiągnąć 90-240 cm wysokości. Hibiskusy wyróżniają się dużymi (do 18 cm), jajowatymi liśćmi, które czasem posiadają boczne klapy. Mają one kształt klinowaty i ząbkowany brzeg. Są one koloru jasnozielonego i mają wyraźnie jaśniejszy spód (zależnie od odmiany bywają też szarawe i czerwonawe). Zarówno łodygi jak i liście posiadają delikatne włoski.

    Hibiskus bylinowy kwitnie w lecie – od lipca do września. Kwiaty ketmii mają bardzo krótką żywotność, bo opadają po zaledwie 1 dniu. Są duże (10-24 cm średnicy) i usytuowane w kątach liści pojedynczo. Występują w kolorach białym, różowym, bordowym, czerwonym, purpurowym, przy czym często są dwukolorowe. Najczęściej posiadają ciemnoczerwone oczko i są lekko owłosione. Pręciki w kwiecie są złączone w charakterystyczną kolumnę, która jest żółta i osiąga do 4 cm długości.

    Ketmia bylinowa wytwarza bulwy, z których po zimie wypuszcza świeże liście i łodygi.

    Wymagania i uprawa

    Hibiskusy bylinowe lubią stanowiska słoneczne i półcieniste. Najpiękniej rosną na podłożach żyznych, próchniczych i dobrze przepuszczalnych. Potrzebują gleby lekko wilgotnej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.

    Należy je regularnie podlewać i dobrze nawozić, ponieważ liście tej rośliny łatwo żółkną przy braku składników odżywczych. Najlepiej stosować nawozy posypowe do roślin kwitnących (np. do róż i kwiatów ogrodowych). Nie trzeba ich zabezpieczać na zimę – zimującą w gruncie.

    Cięcie hibiskusów bagiennych można przeprowadzać na wiosnę w celu rozkrzewienia. Podczas kwitnienia dobrze jest usuwać ich przekwitłe kwiaty.

    Zastosowanie

    Wszystkie odmiany bylinowej ketmii są bardzo dekoracyjne. Dobrze prezentują się sadzone zarówno jako solitery, jak i w grupach. Świetnie nadają się do obsadzania brzegów zbiorników wodnych.

    U podstawy hibiskusów bagiennych warto sadzić niskie rośliny osłaniające, gdyż pędy często ogołacają się od dołu z liści. Niższe odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach – wyglądają atrakcyjnie posadzone w dużych donicach postawionych na balkonie czy tarasie.

    Polecane odmiany

    Wśród hibiskusów bagiennych wyróżniono wiele interesujących odmian i grup odmianowych. Jedną z efektowniejszych jest grupa odmian SummerificTM – rośliny te mają krzaczasty pokrój i wyróżniają się bardzo dużymi kwiatami.


    Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Katarzyna Jeziorska; Nowaja, Jenő Szabó, Irén Nemess/Pixabay

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (1)
    Powiązane rośliny

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl