Ketmia bylinowa to prawidłowo ketmia bagienna lub piżmowa (Hibiscus moscheutos) należy do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Rośliny te pochodzącą ze wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych, gdzie wyhodowano ogromną ilość ich ozdobnych odmian ogrodowych.

Bylina ta wytwarza bulwy, z których po zimie wypuszcza świeże liście i łodygi. Zależnie od odmiany może osiągnąć 90-240 cm! Łodyga i liście ketmii bagiennych często są pokryte włoskami. Hibiskusy mają duże liście – do 18 cm, jajowate, czasem z bocznymi klapami, u nasady klinowate. Brzeg liści jest ząbkowany. Najczęściej są koloru jasnozielonego, jaśniejszego od spodu (zależnie od odmiany bywają też szarawe i czerwonawe).

Kwiaty hibiskusa bylinowego są usytuowane w kątach liści pojedynczo i rozkwitają na 1 dzień! Kieliszek kwiatu ma do 12 wąskich łatek, a korona może mieć od 10 do 24 cm średnicy! Kolory płatków korony są bardzo różne – białe, różowe, bordowe, czerwone, purpurowe albo dwubarwne. Warto też zaznaczyć, że zwykle kwiaty hibiskusów mają ciemnoczerwone oczko i są lekko owłosione. Posiadają też charakterystyczną kolumnę pręcików w środku jest żółta i potrafi mieć 4 cm długości. Kwitną od lipca do września.

Wymagania i uprawa

Hibiskusy bylinowe lubią miejsca słoneczne i półcieniste. Najpiękniej rosną na podłożach żyznych, próchniczych i dobrze przepuszczalnych. Potrzebują gleby lekko wilgotnej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.

Należy je regularnie podlewać i dobrze nawozić, ponieważ liście tej rośliny łatwo żółkną przy braku składników odżywczych. Najlepiej stosować nawozy posypowe do roślin kwitnących (np. do róż i kwiatów ogrodowych). Nie trzeba ich zabezpieczać na zimę – zimującą w gruncie.

Cięcie hibiskusów bagiennych można przeprowadzać na wiosnę w celu rozkrzewienia. Podczas kwitnienia dobrze jest usuwać ich przekwitłe kwiaty.

Zastosowanie

Wszystkie odmiany bylinowej ketmii są bardzo dekoracyjne. Dobrze prezentują się sadzone zarówno jako solitery, jak i w grupach. Świetnie nadają się do obsadzania brzegów zbiorników wodnych.

U podstawy hibiskusów bagiennych warto sadzić niskie rośliny osłaniające, gdyż pędy często ogołacają się od dołu z liści.

Niższe odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach – wyglądają atrakcyjnie posadzone w dużych donicach postawionych na balkonie czy tarasie.

Polecane odmiany

Wśród hibiskusów bagiennych wyróżniono wiele interesujących odmian i grup odmianowych. Jedną z efektowniejszych jest grupa odmianowa SummerificTM – rośliny te mają krzaczasty pokrój i bardzo duże kwiaty.

Zdjęcia: Katarzyna Jeziorska, Nowaja, Jenő Szabó, Irén Nemess/Pixabay