Hibiskus bylinowy (Hibiscus moscheutos), a prawidłowo ketmia bagienna, należy do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Odmiany tych roślin należące do grupy Summerific™ to wyjątkowo ładne i wytrzymałe rośliny ogrodowe.

Hibiskusy bylinowe to szybko rosnące rośliny, które w zależności od odmiany osiągają wysokość do 90-130 cm, przy zachowaniu około metrowej szerokości. Mają luźny pokrój i duże, żywozielone liście.

Wytwarzają urzekająco piękne kwiaty w mocnych barwach (średnica kwiatów to 18-23 cm). Kwiaty wyrastają pojedynczo w kątach liści i obficie kwitną. Pojedynczy kwiat ma bardzo krótką żywotność (pozostaje otwarty zaledwie przez 1-2 dni) ale ponieważ roślina związuje dużą ilość pąków, pędy mogą obsypywać się kwiatami od czerwca aż do jesieni.

Wymagania i uprawa

Hibiskusy bylinowe Summerific nie różnią się wymaganiami od pozostałych roślin z tego gatunku – preferują miejsca słoneczne i podłoża żyzne oraz dobrze przepuszczalne. Lubią nawożenie i regularne podlewanie.

Wiosną zaleca się przycięcie zaschniętych pędów na wysokości około 10 cm nad ziemią aby ładnie się rozkrzewiały.

Zastosowanie

Ketmia bylinowa jest bardzo dekoracyjna i dobrze sprawdza się jako soliter. Sadzona w grupach wymaga dość dużo miejsca. Roślinę powinno się sadzić koło niższych, gęstych kwiatów, ponieważ nie jest atrakcyjna u dołu. Jest często sadzona koło zbiorników wodnych.

Hibiskusy bagienne z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach na balkonie czy tarasie.

Polecane odmiany

  • 'Midnight Marvel' – ciemne wybarwienie liści, mocno czerwone kwiaty
  • 'Summer Storm' – intensywnie czerwone kwiaty
  • 'Berrylicious' – kwiaty liliowe


Źródło: Plantpol Zaborze, Plumeria; Zdjęcia tytułowe: Plantpol, Robert Balog/Pixabay