Hibiskus bylinowy (Hibiscus moscheutos) inaczej hibiskus bagienny, a prawidłowo ketmia bagienna, należy do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Katemie bagienne pochodzącą ze wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych.

Hibiskusy bylinowe należące do grupy 'Summerific™' to szybko rosnące rośliny, które w zależności od odmiany osiągają wysokość do 90 – 130 cm, przy zachowaniu około metrowej szerokości. Mają luźny pokrój i duże, żywozielone liście.

Rośliny te wytwarzają urzekająco piękne kwiaty w mocnych barwach (średnica kwiatów to 18 – 23 cm). Kwiaty wyrastają pojedynczo w kątach liści i obficie kwitną. Pojedynczy kwiat ma bardzo krótką żywotność (pozostaje otwarty zaledwie przez 1-2 dni) ale ponieważ roślina związuje dużą ilość pąków, pędy mogą obsypywać się kwiatami od czerwca aż do jesieni.

Uprawa

Hibiskusy bylinowe lubią miejsca słoneczne i półcieniste. Najpiękniej rosną na podłożach żyznych, próchniczych i dobrze przepuszczalnych. Potrzebują gleby lekko wilgotnej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.

Należy je regularnie podlewać i dobrze nawozić, ponieważ liście tej rośliny łatwo żółkną przy braku składników odżywczych. Najlepiej stosować nawozy posypowe do roślin kwitnących (np. do róż i kwiatów ogrodowych). Nie trzeba ich zabezpieczać na zimę – zimującą w gruncie.

Wiosną zaleca się przycięcie zaschniętych pędów na wysokości około 10 cm nad ziemią aby ładnie się rozkrzewiały, a przez sezon powinniśmy usuwać przekwitłe kwiaty.

Zastosowanie

Wszystkie odmiany bylinowej ketmii są bardzo dekoracyjne. Dobrze prezentują się sadzone zarówno jako solitery, jak i w grupach. Świetnie nadają się do obsadzania brzegów zbiorników wodnych.

U podstawy hibiskusów bagiennych warto sadzić niskie rośliny osłaniające, gdyż pędy często ogołacają się od dołu z liści.

Niższe odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach – wyglądają atrakcyjnie posadzone w dużych donicach postawionych na balkonie czy tarasie.

Polecane odmiany

  • 'Midnight Marvel' – ciemne wybarwienie liści, mocno czerwone kwiaty
  • 'Summer Storm' – czerwone kwiaty
  • 'Berrylicious' – kwiaty liliowe

Źródło: Plantpol Zaborze, Plumeria; Zdjęcia tytułowe: Plantpol, Robert Balog/Pixabay