Które rośliny trzeba okrywać na zimę?

Klimat panujący w naszym kraju nie dla wszystkich roślin jest łaskawy. Dla gatunków z cieplejszych regionów trzeba przygotować ciepłe okrycia. Jeśli w ogrodzie uprawiamy wyłącznie rośliny pochodzące z surowego klimatu, przed zimą w ogóle nie musimy się nimi zajmować (np. gatunki rodzime i pochodzące z północnej Europy oraz Azji). Jednak gatunki delikatniejsze powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem!

Posłuchaj
00:00
62
Streszczenie artykułu
Zima to trudny okres dla wielu roślin, a niektóre z nich wymagają specjalnej ochrony przed mrozem. Wśród nich są różnego rodzaju krzewy, drzewa owocowe, a także rośliny cebulowe i byliny. W przypadku krzewów, takich jak róża, hortensja czy rododendron, kluczowe jest okrywanie ich korzeni i podstawy pędów, by zapobiec przemarzaniu. Drzewa owocowe, zwłaszcza młode, również wymagają ochrony. Można to zrobić przy pomocy maty kokosowej czy agrowłókniny, które owija się wokół pnia. Z kolei dla roślin cebulowych i bylin kluczowe jest zabezpieczenie ich przed nadmierną wilgotnością, która może prowadzić do gnicia. Tu pomocne okażą się kora, trociny czy włókno kokosowe. Wszystko zależy jednak od konkretnego gatunku rośliny - niektóre z nich, jak np. magnolia czy pieris, wymagają specjalnej troski i okrywania na zimę nawet w cieplejszych rejonach kraju. Dlatego zawsze warto zasięgnąć informacji na temat wymagań poszczególnych roślin i odpowiednio przygotować się do zimy, aby cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok.

Rodzaje okryć dla roślin

Dla niektórych gatunków (np. hortensja ogrodowa, ketmia syryjska, katalpa) najlepsza jest ciepła otulina w postaci trzcinowych mat, słomianych chochołów, grubej agrowłókniny lub tkaniny jutowej.

Innym będzie potrzebna ochrona korzeni w postaci kopczyka z ziemi (wys. ok. 30 cm.), torfu, trocin, kory lub liści (np. róże, budleje, hortensje, miliny, azalie, różaneczniki).

Natomiast wrzosy, wrzośce i rabaty z wrażliwymi bylinami osłaniamy stroiszem lub ściółkujemy warstwą suchych liści.

Uwaga! Wybierając materiały na osłony, nigdy nie decydujmy się na folię, gdyż pod nią rośliny nie będą mogły oddychać i szybko się zaparzą.

Które rośliny trzeba okrywać na zimę, fot. memonic, Alina G - Fotolia
Fot. memonic, Alina G/Fotolia

Kiedy zakładać okrycia?

Z zakładaniem osłon nie powinniśmy się śpieszyć, gdyż zabieg wykonany zbyt wcześnie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Najlepiej przystąpić do niego po pierwszych przymrozkach, zwiastujących dłuższe ochłodzenie (zwykle koniec XI – początek XII). Rośliny okryte za wcześnie, będą bowiem podatne na choroby grzybowe lub podejmą wegetację, narażając się na przemarzniecie.

Co i jak okrywać?

Jeśli ochrona roślin przed mrozem ma być skuteczna, różne gatunki powinniśmy osłaniać w różny sposób.

  • Trawy ozdobne
    Ciepłolubnym trawom ozdobnym (np. rozplenice, miskanty, trawa pampasowa) należy związać u góry źdźbła i kwiatostany w rodzaj chochoła. Dodatkowo należy osłonić ich korzenie kopczykiem torfu lub liści.
  • Róże
    Delikatne odmiany róż pnących dobrze jest zdjąć z podpory, przygiąć do ziemi i osłonić słomianymi matami lub włókniną. Wrażliwe na mróz róże wielkokwiatowe należy okryć u podstawy kopczykiem, a ich pędy owinąć włókniną lub słomianą matą. Aby uniemożliwić gryzoniom zimowanie w chochołach dobrze jest podstawę osłony zabezpieczyć siatką o drobnych oczkach.
  • Drzewka owocowe
    Pnie młodych drzewek owocowych, warto natomiast otulić słomianymi matami lub białą włókniną, co nie tylko ochroni je przed przemarznięciem, ale też zabezpieczy przed dużymi wahaniami temperatur i zimowym słońcem, które mogłyby je rozhartować i doprowadzić do powstania ran zgorzelinowych. Przed zimą trzeba też osłonić miejsca sczepień roślin piennych (szczepionych na pniu krzewów ozdobnych), owijając je np. słomianymi matami, gdyż są one szczególnie wrażliwe na przemarzanie.
  • Gatunki zimozielone
    Ochrony wymagają też niektóre gatunki zimozielone (np. kiścień wawrzynowaty, kalmia, ostrokrzew kolczasty). Ponieważ jednak zimą nadal prowadzą spowolnioną wegetację, nie powinny być całkiem zakryte. Lepiej jest usypać u ich podstawy kopczyk ziemi lub ściółkować je grubą warstwą liści, a pędy osłonić przed silnym słońcem i mroźnym wiatrem cieniówką lub parawanem. Pamiętajmy, że w ciepłe, słoneczne dni, gdy temperatura utrzymuje się powyżej zera osłonę należy rozchylić, aby roślina się nie zaparzyła.

Które rośliny trzeba okrywać na zimę
Fot. Albert Dezetter, Edyta, Ilona, Onkel Ramirez, Kamilfoto, mkl68, Petra Zwaan, Markus Baumeler, Marc Benedetti/Pixabay

Rośliny wrażliwe na mróz

1 – ostrokrzew, 2 – budleja Dawida, hortensja ogrodowa, 4 – rozplenica japońska, 5 – róża, 6 – różanecznik, 7 – kalmia szerokolistna, 8 – wrzos pospolity, 9 – milin amerykański

Dodatki specjalne

Słomiane maty, juta czy agrowłóknina nie musi szpecić naszego ogrodu. Otulinę można związać u góry szeroką wstążką, kolorową rafią czy dekoracyjnym sznurem, a do tego przystroić szyszkami albo gałązkami z owocami dzikiej róży. Od razu zacznie wyglądać dużo lepiej i stanie się wspaniałą ozdobą zimowego ogrodu. Niektórzy ogrodnicy wyplatają na kępach związanych traw warkocze, które nie tracą urody aż do wiosny.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: memonic/Fotolia

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści