Logo
Logo

Jak przygotować rośliny w ogrodzie do zimy? | Ekspert radzi

Gdy opadną już pierwsze liście z drzew, a ranki witają nas rześkim, chłodnym powietrzem to znak, że jesień zawitała już do nas na dobre. I chociaż pora ta ma w sobie wiele uroku, to wiąże się także z ważnymi pracami w ogrodzie m.in. z odpowiednim przygotowaniem roślin do niskich temperatur, mrozu, wiatru – po prostu do zimy.

Spis treści
Jak przygotować rośliny na mrozy? Jakie materiały wykorzystać do zimowej ochrony? Agrowłóknina okryciowa – czym jest i jaką wybrać do osłony roślin?

Jak przygotować rośliny na mrozy?

Jesienny, arktyczny chłód to znak, że zima stoi tuż za progiem. Jest to zatem najlepszy moment, aby odpowiednio zatroszczyć się o rośliny w ogrodzie, zarówno te zasadzone w ziemi, jak i te umiejscowione w pojemnikach, donicach, koszach. Jedne możemy przenieść w cieplejsze miejsca, gdzie nie będą narażone na zimowe warunki pogodowe, natomiast inne musimy okryć odpowiednio przeznaczonymi do tego materiałami. I choć najlepszą zimową pierzynką dla roślin byłby puszysty, biały śnieg, to jednak nie możemy zakładać, że tegoroczna zima dostarczy nam go w odpowiedniej ilości.

Przy planowaniu wykonania zabezpieczenia roślin należy pamiętać, że nie wszystkie wymagają naszej pomocy i otulenia. Są jednak takie, które bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą nie przetrwać zimy. Są to m.in. róże, różaneczniki, wrzosy, magnolie, hortensje, hibiskusy, klony palmowe, rododendrony oraz niektóre byliny.

To, w jaki sposób rośliny znoszą zimową aurę, zależy od ich stopnia przystosowania do naszego zmiennego klimatu. Wiele z nich poprzez długoletnie bytowanie zdążyło się już zaaklimatyzować, inne natomiast, z uwagi na swoją delikatność lub świeże nasadzenie, wymagają okrycia.

Ważne jest jednak to, aby nie dokonywać tego zabiegu zbyt wcześnie, ponieważ może to doprowadzić do zaparzenia, a w rezultacie do gnicia zielonych pędów roślin. Pierwsze jesienne przymrozki nie stanowią jeszcze zagrożenia dla roślin, wręcz je hartują. Natomiast, gdy termometr wskazuje już temperaturę około – 5 °C, to znak, że czas otulić nasze zielone okazy w ogrodzie.

Ekspert radzi

Gdy nadchodzi jesień, nasi klienci zaczynają poszukiwać produktów przydatnych podczas przygotowywania roślin do zimy. Pojawiają się wówczas pytania dotyczące tego, czym okrywać rośliny na zimę oraz kiedy rozpocząć proces otulania drzew, krzewów i innych roślin znajdujących się w ogrodzie.

Odpowiadając, zawsze staramy się informować, aby nie wykonywać tego zbyt wcześnie, ponieważ możemy doprowadzić do zaparzenia się pędów i tym samym do zniszczenia roślin. Pamiętajmy, że jeśli serwisy pogodowe informują o jesiennych przymrozkach w granicach około -5 °C to znak, że czas osłonić rośliny.

Jeżeli chodzi natomiast o wybór odpowiedniego materiału, polecamy stosowanie białej agrowłókniny okryciowej o gramaturze 50 g. Doskonale sprawdza się jako otulina dla roślin, chroniąc je przed wiatrem i mrozem, jednocześnie dostarczając im światło, powietrze i wodę. Prawidłowe jej użytkowanie i zamocowanie sprawi, że ochroni nasze rośliny podczas zimowej aury.

W sklepie ogrodniczym Rolmarket.pl klienci znajdą szeroki wybór agrowłóknin służących do okrywania roślin, zarówno w formie tradycyjnej, jak i w postaci kapturów oraz rękawów ochronnych.

Joanna Bojarska - Rolmarket.pl

Joanna Bojarska
Kierownik Działu Sprzedaży w internetowym sklepie ogrodniczym Rolmarket.pl
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
Przeczytaj także
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność

Jakie materiały wykorzystać do zimowej ochrony?

Materiały do zabezpieczenia roślin na zimę możemy podzielić na:

  • naturalne, wprost z ogrodu;
  • gotowe, czyli te zakupione w sklepie ogrodniczym.

Do naturalnych zaliczamy liście, słomę, trociny czy torf. Spadające liście z drzew nadają się do okrywania bylin cebulowych oraz roślin, których części naziemne znikają jesienią. Słoma natomiast przepuszcza powietrze i dzięki temu sprawdza się przy okrywaniu krzewów różanych. Stroisz (mieszanka gałązek drzew iglastych) może zostać wykorzystany jako osłona roślin zimozielonych. Korę, torf i trociny można zastosować do okrycia roślin bylinowych, a także w formie kopczyków, zabezpieczając przed mrozem korzenie drzew i krzewów.

Z kolei gotowym do kupienia, ale sprawdzonym i skutecznym materiałem do zabezpieczenia roślin przed zimowym chłodem jest agrowłóknina biała. Doskonale zabezpiecza i chroni rośliny, nie zaparzając ich tak jak folia.

biała agrowłóknina okryciowa fot. Rolmarket.pl
Fot. Sklep internetowy Rolmarket.pl

Agrowłóknina okryciowa – czym jest i jaką wybrać do osłony roślin?

Agrowłóknina okryciowa jest materiałem stosowanym do ochrony roślin przed niskimi temperaturami, śniegiem oraz mroźnym i suchym wiatrem. Spełnia dwie zasadnicze funkcje: chroni, zatrzymując ciepło i wilgoć, a jednocześnie umożliwia przenikanie niezbędnych substancji odżywczych, światła, powietrza i wody.

Dla porządku warto przypomnieć, że wyróżniamy dwa rodzaje agrowłóknin:

  • białą agrowłókninę okryciową przeznaczoną właśnie do otulania roślin zimą;
  • agrowłókninę ściółkującą stosowaną do eliminacji chwastów, występującą w kolorze brązowym, zielonym oraz czarnym.

Na zimę do okrywania drzew, krzewów i innych wymagających zabezpieczenia roślin stosujemy agrowłókninę białą o grubości 50 g/m², która chroni i dostarcza to, co niezbędne do życia: światło, powietrze, wodę.

Zamocowanie agrowłókniny jest bardzo proste, ale wymaga ostrożności i precyzji, aby nie uszkodzić rośliny. Jeżeli mocujemy agrowłókninę na rośliny znajdujące się w ziemi, to w celu stabilnego jej przytwierdzenia doskonale sprawdzą się kołki wykonane z mocnego tworzywa sztucznego.

Z kolei na drzewa i krzewy niezbędny będzie rękaw lub kaptur ochronny wykonany z agrowłókniny o gramaturze 50 g/m². Są to materiały bardzo łatwe w nałożeniu i zawiązaniu – w zależności od potrzeby, można je zawiązywać sznurkiem od góry i dołu (rękaw ochronny) lub tylko od dołu (kaptur ochronny). Po nałożeniu kaptura, wystarczy zacisnąć go za pomocą wszytego sznurka ściągającego – najlepiej tuż przy samym podłożu.

kaptury z agrowłókniny fot. Rolmarket.pl
Fot. Sklep internetowy Rolmarket.pl

Podsumowując, należy pamiętać, że przygotowanie roślin do przetrwania srogiej zimy i otulenie ich czy to naturalnymi materiałami pochodzącymi wprost z naszego ogrodu (torf, liście, słoma itp.), czy specjalnie do tego stworzoną agrowłókniną, jest bardzo ważną czynnością ogrodniczą i warto wykonać ją w odpowiednim czasie. Dzięki takiemu zabezpieczeniu możemy być spokojni, że rośliny przetrwają zimę, a wiosną ponownie ruszą do pełnego rozkwitu.

Źródło: Rolmarket.pl

Autor
Jak przygotować rośliny w ogrodzie do zimy? | Ekspert radzi
Jak przygotować rośliny w ogrodzie do zimy? | Ekspert radzi
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy