Logo
Logo

Ketmia syryjska / Hibiskus ogrodowy (Hibiscus syriacus)

Ketmia syryjska / Hibiskus ogrodowy (Hibiscus syriacus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: próchniczna, lekka, piaszczysta
 • Kolor kwiatów: białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, purpurowe, różowe, niebieskie, fioletowe, liliowe, wielobarwne
 • Kwiaty: pełne, duże, pojedyncze, półpełne
 • Pokrój: wzniesiony
 • Wysokość: 2 m
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Korona: wyprostowana
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki Gdzie kupić?

  Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) nazywana po prostu hibiskusem lub ślazowcem drzewnym to krzew z rodziny ślazowatych, malwowatych (Malvaceae). Roślina pochodzi z terenów Chin, Tajwanu i Korei, a obecnie uprawiana jest w wielu regionach świata.

  Wygląd ketmii syryjskiej

  Ketmia syryjska jest wolno rosnącym krzewem i dorasta do 2-3 m wysokości. Wytwarza sztywne, wzniesione i wyprostowane pędy. Liście hibiskusa są szarozielone i duże (do 9 cm długości). Mają kształt romboidalny. Są trójklapowe, jajowatoklinowate i gruboząbrowane. Roślina przebarwia się jesienią na kolor żółty.

  Ketmia syryjska kwitnie latem, od czerwca do września. Wytwarza duże, o średnicy ok. 10-12 cm, przypominające malwy kwiaty. Mogą być też pojedyncze, półpełne i pełne. Pręciki są zrośnięte w jasną rurkę wokół słupka. W zależności od odmiany płatki korony mogą być białe, żółte, pomarańczowe, różowe, liliowe, fioletowe, niebieskie.

   

  Wymagania i uprawa ketmii syryjskiej

  Hibiskus uprawiany w gruncie lubi ciepłe, jasne i osłonięte stanowiska oraz gleby żyzne, próchniczne i przepuszczalne. Źle rośnie w mokrej i gliniastej ziemi – zrzuca wtedy liście i jest podatna na infekcje grzybowe. Roślina jest umiarkowanie mrozoodporna, dlatego wymaga okrycia na zimę np. agrowłókniną, słomianym chochołem itd. Dobrze jest też obsypywać podstawy pnia korą.

  Hibiskusy należy podlewać w trakcie przedłużających się susz oraz dobrze jest je nawozić, by w trakcie sezonu ładnie i długo kwitły oraz, aby przez zimą nabrały siły.

  Ketmie najlepiej sadzić w ogrodzie wiosną po minięciu ostatnich wiosennych przymrozków, które z reguły przypadają na 15 maja.

  Zastosowanie ketmii syryjskiej

  Egzotycznie wyglądająca ketmia syryjska jest polecana do ogrodów przydomowych, gdzie można ją sadzić w formie szpalerów, na rabatach i nasadzeniach naturalistycznych.

  Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
  Przeczytaj także
  Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

  Wybrane odmiany ketmii syryjskiej

  Ciekawostki o ketmii syryjskiej

  Roślinę sprowadzono do Europy w XVI wieku z dawnej Persji. Od razu zyskała uznanie i jest jedną z ważniejszych roślin ogrodowych w cieplejszych regionach kontynentu.

  Ketmia syryjska jest narodowym kwiatem Korei Południowej – można ją znaleźć w godle narodowym tego kraju. W kulturze koreańskiej kwiat ma też znaczenie symboliczne i oznacza nieśmiertelność.

  Gdzie kupić ketmię syryjską?

  Sadzonki ketmii syryjskiej kupimy w centrach ogrodniczych i szkółkach roślin ozdobnych mających w swojej ofercie byliny. Można je też zamówić w sklepach internetowych takich jak:

   

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Hellerhoff / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

  Autor
  Ketmia syryjska / Hibiskus ogrodowy
  Ketmia syryjska / Hibiskus ogrodowy
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Więcej na ten temat
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl