Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
9
Do góry

Ketmia syryjska 'Woodbridge'

Ketmia syryjska elegancją kwiatów dorównuje róży, ale przewyższa ją egzotycznym pięknem. Odmiana 'Woodbridge' zaczyna kwitnienie w sierpniu, a kończy w październiku. Ma piękne różowe kwiaty, ładne liście i klasyczny pokrój.

Opis rośliny

Ketmia syryjska nie pochodzi z Syrii, tylko z subtropikalnych terenów wschodniej Azji - z Chin i Tajwanu. Nazywana bywa ślazowcem syryjskim (poprzez podobieństwo do malwy) lub różą Szaronu. To jedyny gatunek hibiskusa, który wytrzymuje polskie warunki klimatyczne i może być uprawiany w ogrodach.

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) 'Woodbridge' to krzew o charakterystycznej dla ketmii syryjskiej formie - węższej u podstawy, a szerszej u góry. Jego sztywne i wyprostowane pędy osiągają 2 m wysokości, chociaż rozkrzewiają się dosyć wolno.

Ładnie wyrzeźbione, miękko owłosione, jasnozielone liście mają romboidalny kształt i są trójklapowe. Górne brzegi blaszki liściowej są ząbkowane. Liście osiągają długości 5-10 cm i szerokości 6 cm. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Liczne pąki kwiatowe zawiązują się na młodych pędach jednorocznych w kątach liści. W sierpniu zaczynają się z nich rozwijać duże pojedyncze, bardzo efektowne kwiaty o średnicy do 12 cm. Są różowe, a u nasady mają krwistoczerwone oczko okalające charakterystyczny wysoki, białokremowy prętosłup.


Kolorem i kształtem korony przypominają kwiaty malwy albo róży chińskiej, popularnej rośliny doniczkowej uprawianej na parapetach okiennych. Ostatnie kwiaty ketmii rozwijają się na krzewie w październiku.

Odmiana została nagrodzona nagrodą Award of Garden Merit przyznawaną przez brytyjską Royal Horticultural Society (RHS).

Ketmia syryjska Hibiscus syriacus Woodbridge fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Ketmia jest marzeniem wielu ogrodników, bowiem uchodzi za roślinę wrażliwą i trudną w uprawie, co tylko w części jest prawdą. Posadzona na odpowiednim stanowisku i umiejętnie pielęgnowana obficie kwitnie każdego lata i osiąga duże rozmiary.

Uprawa ketmii nie jest aż tak trudna, choć krzew wymaga starannej pielęgnacji, szczególnie w pierwszych latach. Wybierając stanowisko dla nowo zakupionej rośliny należy szukać miejsca słonecznego lub lekko ocienionego, ciepłego i osłoniętego od wiatru.

Podobnie jak w przypadku powojników krzew lubi wygrzewać "głowę", czyli koronę w słońcu, a "nogi", czyli podstawę pędów trzymać w cieniu. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o zasadowym lub obojętnym odczynie.


Ponieważ odmiana 'Woodbridge' może podczas surowych zim przemarzać (strefa 6a), wymaga zabezpieczania na zimę. Pędy należy owijać agrowłókniną lub otaczać słomianym chochołem, a u podstawy pędów usypywać kopczyk z kory sosnowej.

Gdzie posadzić?

Ketmia syryjska 'Woodbridge' to typowy soliter potrzebujący swobody i przestrzeni, by wyeksponować wszystkie swoje atuty - elegancki pokrój, ładne liście i intensywnie kolorowe kwiaty. Może rosnąć na trawniku lub rabacie bylinowej, także w towarzystwie innych odmian. Można ją też uprawiać w zimniejszych rejonach Polski – w pojemnikach chowanych na zimę do chłodnych pomieszczeń.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Quiz - Rozpoznaj rośliny związane z Bożym Narodzeniem
Rozpoznaj rośliny związane z Bożym Narodzeniem

Najpopularniejsze pachnące żywicą drzewko na świąteczną choinkę to:

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 51, Sentencja nr:7
Tydzień 51, Sentencja nr:7
Poinsecję można kupić już na początku grudnia - będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 51, Sentencja nr:6
Tydzień 51, Sentencja nr:6
Oczywiście, zgodnie z tradycją, główną ozdobą była i jest świąteczna choinka stojąca na honorowym miejscu w mieszkaniu oraz jemioła zawieszona pod sufitem.
Tydzień 51, Sentencja nr:5
Tydzień 51, Sentencja nr:5
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu nie należy przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 51, Sentencja nr:3
Tydzień 51, Sentencja nr:3
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Pomieszczenie do przechowywania sprzętów powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 51, Sentencja nr:1
Tydzień 51, Sentencja nr:1
Unikajmy chodzenia po trawniku, gdyż zimą (w czasie mrozów lub opadów) pod wpływem ciężaru źdźbła łatwo się łamią. Ponadto, udeptywanie pogarsza strukturę gleby oraz stosunki wodne i powietrzne w podłożu, co może być przyczyną złej kondycji trawy na wiosnę.
Twoja strona ogrodu