Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
15
Okazje

Ketmia syryjska 'Woodbridge'

Ketmia syryjska elegancją kwiatów dorównuje róży, ale przewyższa ją egzotycznym pięknem. Odmiana 'Woodbridge' zaczyna kwitnienie w sierpniu, a kończy w październiku. Ma piękne różowe kwiaty, ładne liście i klasyczny pokrój.

TEMAT NA CZASIE
Narzędzia akumulatorowe do ogrodu | Pracuj wygodnie bez kabla!
TEMAT NA CZASIE
Narzędzia akumulatorowe do ogrodu | Pracuj wygodnie bez kabla!
Jeśli chcesz z należytą starannością zadbać o swój ogród, warto wybrać akumulatorowe narzędzia ogrodowe MAKITA. Przygotowaliśmy dla Was praktyczne...

Opis rośliny

Ketmia syryjska nie pochodzi z Syrii, tylko z subtropikalnych terenów wschodniej Azji - z Chin i Tajwanu. Nazywana bywa ślazowcem syryjskim (poprzez podobieństwo do malwy) lub różą Szaronu. To jedyny gatunek hibiskusa, który wytrzymuje polskie warunki klimatyczne i może być uprawiany w ogrodach.

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) 'Woodbridge' to krzew o charakterystycznej dla ketmii syryjskiej formie - węższej u podstawy, a szerszej u góry. Jego sztywne i wyprostowane pędy osiągają 2 m wysokości, chociaż rozkrzewiają się dosyć wolno.

Ładnie wyrzeźbione, miękko owłosione, jasnozielone liście mają romboidalny kształt i są trójklapowe. Górne brzegi blaszki liściowej są ząbkowane. Liście osiągają długości 5-10 cm i szerokości 6 cm. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Liczne pąki kwiatowe zawiązują się na młodych pędach jednorocznych w kątach liści. W sierpniu zaczynają się z nich rozwijać duże pojedyncze, bardzo efektowne kwiaty o średnicy do 12 cm. Są różowe, a u nasady mają krwistoczerwone oczko okalające charakterystyczny wysoki, białokremowy prętosłup.

Kolorem i kształtem korony przypominają kwiaty malwy albo róży chińskiej, popularnej rośliny doniczkowej uprawianej na parapetach okiennych. Ostatnie kwiaty ketmii rozwijają się na krzewie w październiku.

Odmiana została nagrodzona nagrodą Award of Garden Merit przyznawaną przez brytyjską Royal Horticultural Society (RHS).

Ketmia syryjska Hibiscus syriacus Woodbridge fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Ketmia jest marzeniem wielu ogrodników, bowiem uchodzi za roślinę wrażliwą i trudną w uprawie, co tylko w części jest prawdą. Posadzona na odpowiednim stanowisku i umiejętnie pielęgnowana obficie kwitnie każdego lata i osiąga duże rozmiary.

Uprawa ketmii nie jest aż tak trudna, choć krzew wymaga starannej pielęgnacji, szczególnie w pierwszych latach. Wybierając stanowisko dla nowo zakupionej rośliny należy szukać miejsca słonecznego lub lekko ocienionego, ciepłego i osłoniętego od wiatru.

Podobnie jak w przypadku powojników krzew lubi wygrzewać "głowę", czyli koronę w słońcu, a "nogi", czyli podstawę pędów trzymać w cieniu. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o zasadowym lub obojętnym odczynie.

Ponieważ odmiana 'Woodbridge' może podczas surowych zim przemarzać (strefa 6a), wymaga zabezpieczania na zimę. Pędy należy owijać agrowłókniną lub otaczać słomianym chochołem, a u podstawy pędów usypywać kopczyk z kory sosnowej.

Gdzie posadzić?

Ketmia syryjska 'Woodbridge' to typowy soliter potrzebujący swobody i przestrzeni, by wyeksponować wszystkie swoje atuty - elegancki pokrój, ładne liście i intensywnie kolorowe kwiaty. Może rosnąć na trawniku lub rabacie bylinowej, także w towarzystwie innych odmian. Można ją też uprawiać w zimniejszych rejonach Polski – w pojemnikach chowanych na zimę do chłodnych pomieszczeń.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT