Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
12
Do góry

Ketmia syryjska 'Woodbridge'

Ketmia syryjska elegancją kwiatów dorównuje róży, ale przewyższa ją egzotycznym pięknem. Odmiana 'Woodbridge' zaczyna kwitnienie w sierpniu, a kończy w październiku. Ma piękne różowe kwiaty, ładne liście i klasyczny pokrój.

Opis rośliny

Ketmia syryjska nie pochodzi z Syrii, tylko z subtropikalnych terenów wschodniej Azji - z Chin i Tajwanu. Nazywana bywa ślazowcem syryjskim (poprzez podobieństwo do malwy) lub różą Szaronu. To jedyny gatunek hibiskusa, który wytrzymuje polskie warunki klimatyczne i może być uprawiany w ogrodach.

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) 'Woodbridge' to krzew o charakterystycznej dla ketmii syryjskiej formie - węższej u podstawy, a szerszej u góry. Jego sztywne i wyprostowane pędy osiągają 2 m wysokości, chociaż rozkrzewiają się dosyć wolno.

Ładnie wyrzeźbione, miękko owłosione, jasnozielone liście mają romboidalny kształt i są trójklapowe. Górne brzegi blaszki liściowej są ząbkowane. Liście osiągają długości 5-10 cm i szerokości 6 cm. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Liczne pąki kwiatowe zawiązują się na młodych pędach jednorocznych w kątach liści. W sierpniu zaczynają się z nich rozwijać duże pojedyncze, bardzo efektowne kwiaty o średnicy do 12 cm. Są różowe, a u nasady mają krwistoczerwone oczko okalające charakterystyczny wysoki, białokremowy prętosłup.

Kolorem i kształtem korony przypominają kwiaty malwy albo róży chińskiej, popularnej rośliny doniczkowej uprawianej na parapetach okiennych. Ostatnie kwiaty ketmii rozwijają się na krzewie w październiku.

Odmiana została nagrodzona nagrodą Award of Garden Merit przyznawaną przez brytyjską Royal Horticultural Society (RHS).

Ketmia syryjska Hibiscus syriacus Woodbridge fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Ketmia jest marzeniem wielu ogrodników, bowiem uchodzi za roślinę wrażliwą i trudną w uprawie, co tylko w części jest prawdą. Posadzona na odpowiednim stanowisku i umiejętnie pielęgnowana obficie kwitnie każdego lata i osiąga duże rozmiary.

Uprawa ketmii nie jest aż tak trudna, choć krzew wymaga starannej pielęgnacji, szczególnie w pierwszych latach. Wybierając stanowisko dla nowo zakupionej rośliny należy szukać miejsca słonecznego lub lekko ocienionego, ciepłego i osłoniętego od wiatru.

Podobnie jak w przypadku powojników krzew lubi wygrzewać "głowę", czyli koronę w słońcu, a "nogi", czyli podstawę pędów trzymać w cieniu. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o zasadowym lub obojętnym odczynie.

Ponieważ odmiana 'Woodbridge' może podczas surowych zim przemarzać (strefa 6a), wymaga zabezpieczania na zimę. Pędy należy owijać agrowłókniną lub otaczać słomianym chochołem, a u podstawy pędów usypywać kopczyk z kory sosnowej.

Gdzie posadzić?

Ketmia syryjska 'Woodbridge' to typowy soliter potrzebujący swobody i przestrzeni, by wyeksponować wszystkie swoje atuty - elegancki pokrój, ładne liście i intensywnie kolorowe kwiaty. Może rosnąć na trawniku lub rabacie bylinowej, także w towarzystwie innych odmian. Można ją też uprawiać w zimniejszych rejonach Polski – w pojemnikach chowanych na zimę do chłodnych pomieszczeń.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!